Stránka 1 z 1

Příslušník HZS u JSDH jako STR./VD.

Napsal: 23.11.2014 13:34
od Galletak
Zdravím.
Jak je to s příslušníky HZS na pozici hasič u JSDH JPO III na pozicích stojník a VD? Musí se take pravidelně účastnit školení odborné způsobilosti? Nebo je jim odbornost uznána automaticky, když absolvují různá pravidelná školení ve výkonu služby. Případně pak i kdyby tento příslušník vykonával velitele JSDH?

Napsal: 23.11.2014 14:08
od Jan Nový
Pokud vykonavas u HZS ČR nebo HZS podniku ( dále jen HZS) funkci strojník platí ti i u dobráku. Pokud deláš u HZS velitele družstva a výše platí ti osvědčení i pro velitele JSDH... Pokud jsi u HZS jen jako hasič musíš na kurz strojníka JSDH a nebo velitele JSDH.

Re: Příslušník HZS u JSDH jako STR./VD.

Napsal: 23.11.2014 20:14
od Galletak
To je na 100%, nebo tvoje domněnka? Když u HZS absolvuje NOV tak mi přijde v podstatě že má stejné normy znalostí jako VD u JSDH, né li větší. A i pak určitě více praxe ze zaměstnání. Přijde mi, že by na školeních poslouchal ten kluk furt to samé, co probírá vlastně i normálně ve službě a ještě více. Neříkám strojník a obsluha konkrétní techniky u JSDH.

Napsal: 23.11.2014 20:38
od Hanz
Je to na 100% jak píše Jan Nový. Navíc když na to školení přijde může se o zkušenosti podělit.

Napsal: 24.11.2014 19:49
od Kůďa
U nás v kraji třeba platí, že i když to je profík a má oprávnění od HZS, tak musí jezdit na odborná školení /velitel, strojník/ pořádaná pro JSDH a dokonce si na to museli brát volno. A k té účasti na pravidelné odborné přípravě u vlastní jednotky - je lepší, aby se společně s ostatními členy účastnili i těchto školení. Jak se zde někdo zmiňujete, tak právě oni mají zkušenosti a ty školení pro ostatní by mohli právě dělat a bylo by to přínosem pro jednotky. Beru to z pohledu naší jednotky. A v povinnostech člena jednotky podle právní úpravy je, že každý člen JSDH se musí účastnit pravidelného školení jednotky pořádané velitelem v rozsahu min. 40 hodin. A tam se to nerozděluje, jestli je to příslušník HZS nebo někdo jiný. To je totéž, jako v některých sborech stejně nebo u HZS ČR neuznávají doklady o odborné způsobilosti HZS Armády ČR. Já je třeba u naší jednotky uznávám. U nás máme jak příslušníka HZS Armády ČR, tak HZS podniku ale i příslušníka HZS ČR a všichni se zúčastňují školení jako ti ostatní.

Napsal: 24.11.2014 20:25
od Hanz
To nevím proč by měl strojník nebo velitel HZS jezdit na strojnický nebo velitelský kurz pro JSDH. Je to mrhání času i penězi. Nevím jak AČR, ale strojnický, chemický a ostatní kurzy mimo základního mají podnikové HZS stejné jako HZS ČR tak není důvod je neuznávat

Napsal: 25.11.2014 01:00
od Hynek Obroučka
Tak několik faktů (něco se bude opakovat, ale ať je to tu):
1) velitelé a strojníci s odbornou způsobilostí TŘ, respektive STR (kurzy jsou totožné pro HZS i HZSP) se nemusí zúčastnit kurzu V40 respektie S40 (a jejich kratších obdob pro JPO V). Nemusí se také účastnit každoroční cykliky požádané většinou HZS - ta je nutná pro udržení odborné způsobilosti. Nicméně je vhodné se cykliky i tak účastnit - ale právní opora pro to není - příslušník HZS i zaměstnanec HZSP zařazený na dané funkci má pravidelně udržovanou způsobilost v rámci svého zaměstnavatele a po její obnově jednou za pět let předloží VJ novou způsobilost (už se nerazítkuje, ale vyměňuje celý papír za nový). Měli by se však účastnit pravidelných školení v rámci jednotky a měli by být podepsaní na příslušných prezenčních listinách.
2) Kurzy od vojenských hasičů u HZS neplatí, protože je nedělají ŠVZ (dříve OUPO) MV ČR, Armáda má vlastní školící zařízení pro své vojenské jednotky a tyto kurzy HZS rozhodnutím GŘ HZS ČR neuznává (je na to tuším vydaný i nějaký SIAŘ). Všichni kdo od VHJ přejdou k HZS nebo HZSP nemají platnou odbornou způsobilost ani jako obyčejní hasiči, byť by byla jejich odbornost v rámci VHJ sebevyšší. Velitel jednotky SDH NEMÁ OPRÁVNĚNÍ takové školení uznat nebo neuznat, toto může uznat jedině místně příslušný územní odbor HZS - ostatně všechny odborné způsobilosti členů jednotek SDH (získané pro HZS, HZSP i JSDH) se předkládají mj. právě tam. V tomto směru skutečně nevím, jak to je s jejich uznáváním - zeptat se je nutné u odpovědné osoby na územku.

Napsal: 25.11.2014 06:29
od Hynek Obroučka
A ještě bych dodal to na co jsem zapomněl:
3) Hasič s nástupním kurzem HZS/HZSP musí mít u dobráků i kurz V40/V16 aby mohl velet, jinak nesmí. Stejně tomu tak je i se strojníky, ale tam je to pochopitelné. Dělal jsem si tehdy V40 asi rok po tom, co jsem přišel z NOV pro HZS (už je to taky letos jedenáct let), nic nového jsem se tam za ten týden nedozvěděl, ale tak je prostě nastaven systém vzdělávání...

Re:

Napsal: 25.11.2014 09:33
od Jan Nový
Hynek Obroučka píše:A ještě bych dodal to na co jsem zapomněl:
3) Hasič s nástupním kurzem HZS/HZSP musí mít u dobráků i kurz V40/V16 aby mohl velet, jinak nesmí. Stejně tomu tak je i se strojníky, ale tam je to pochopitelné. Dělal jsem si tehdy V40 asi rok po tom, co jsem přišel z NOV pro HZS (už je to taky letos jedenáct let), nic nového jsem se tam za ten týden nedozvěděl, ale tak je prostě nastaven systém vzdělávání...
Souhlas, ale psal jsem to už nahoře...

Napsal: 25.11.2014 12:47
od Radek Vojík
Systém v podstatě říká, že cca 800 hodin ročně odborné přípravy profesionálního hasiče u jednotky HZS kraje (a u těch lepších HZS podniku taky) je méně, než 40 hodin odborné přípravy dobrovolného hasiče v kurzu V40 v ÚHŠ... :-(
Myslím si, že by bylo vhodné zákonně ošetřit uznání této odborné přípravy a podrobit takovéhoto hasiče pouze přezkoušení znalostí a v případě úspěchu vystavit, resp. prodloužit osvědčení o odborné způsobilosti velitele dobrovolné jednotky.
Strojníci jsou trochu jiný případ...

Napsal: 25.11.2014 21:03
od Kůďa
pro Radka... to není jenom toto padlé na hlavu. Vem si, že bude člověk 20 let dělat s motorovou pilou v lese a bude mít platné oprávnění pro práci s motorovou pilkou a u HZS tj. i u JSDH bude mít smůlu, protože mu to u těchto složek nebude platit. Pokud HZS nedá plnou moc školiteli a nedá mu osnonovi, podle kterých by školil, tak to prostě nejde u těchto složek uznat. A je to stejné i u dalších oprávnění, tak jako jsem psal o oprávněních získaných u HZS Armády ČR a uznání u HZS a JSDHO. Obdobně tomu jsou lezecké kurzy a pod., které nepořádá HZS. Prostě takovéto kurzy nejde u HZS uznat.

Napsal: 25.11.2014 22:57
od Hynek Obroučka
Add motorové pily: Není pravda, že musí dát HZS plnou moc školiteli. Školitel pouze musí mít u ministerstva školství akreditovaný výukový program (a samozřejmě náležitě odborně způsobilé školitele) s totožnými osnovami, jaká platí u ŠVZ HZS ČR. Tato akreditace se předkládá na ÚO HZS spolu s jednotlivými oprávněními pro páci s pilou. Tam už se ledy hnuly a změnil se předpis. Naše jednotka takové školení již od letoška má.