Stránka 1 z 2

Barva přilby

Napsal: 19.12.2013 15:29
od Lukáš Melichárek
Dobrý den chci se zeptat, koupil jsem synovy přilbu v Niklové barvě. Má hodnost Strojník u JPO II . Muže ji u zásahu používat nebo ne?? Děkuji za odpověď.

Napsal: 19.12.2013 15:50
od Motorolak
Ahoj, dle vyhlášky nesmí, ale popravdě dneska je to v některých krajích každému úplně jedno a i na HZS je používají.

Napsal: 19.12.2013 17:46
od Pan M
Víš jak to je, není to problém do prvního prů...

Napsal: 19.12.2013 18:28
od Václav Danita(bonita)
Schválená je pouze žlutozelená, ovšem i HZS někde používá červený, niklový. Takže se to nesmí ale dělá se to :-)

Napsal: 19.12.2013 23:41
od Hynek Obroučka
U červené nebo mnodré je pouze problém s barvou, nikoli bezpečností jako takovou, niklová však nesplňuje normu ČSN EN 443 vzhledem k průrazu elektrickým proudem, protože je pokovena vodivým materiálem. Dříve (do roku 1998) zavedené helmy smí dosloužit, nově však nesmí být nakupovány a používány. Pokud v případě jakéhokoli úrazu pojišťovna zjistí použití neschválené ochranné pomůcky, bude krátit pojistné plnění... Mám doma dvě stříbrné Gallety, ale patří opravdu jen na výstavu, do vitríny nebo jako historický artefakt, nikoli však na výjezd. Pokud je velitel náležitě poučený, nedovolí takvouto Galletku na výjezd zařadit. A že se to leckde nedodržuje neznamená, že je to v pořádku, v první řadě jde o vlastní bezpečnost... Stačí někde v baráku přetržený kabel a neštěstí je na světě.

Napsal: 20.12.2013 08:11
od utvarak
A jak je to s novýma helmama SF a Draeger HPS 7000? Výrobce je nabízí v provedení nikl (SF) a chrom (7000). Jediný co k tomu, uvádí, že nesplňují naši vyhlášku skrz barvu skořepiny?

Napsal: 20.12.2013 11:46
od Hynek Obroučka
To je hezké, ale pokovené helmy zároveň nesplňují ani průraz ať už je to kterýkoli výrobce. Neb je povrch vodivý celý.

Napsal: 20.12.2013 15:51
od David Klimosz
Ahoj Hynku, HPS 7000 v chromové úpravě splňuje ČSN EN 443:2008 včetně parametru průrazu elektrickým proudem.

Napsal: 20.12.2013 16:50
od Hynek Obroučka
OK, v tom případě omluva. Každopádně to stejně na výjezdu nemá co dělat...

Napsal: 20.12.2013 18:18
od David Klimosz
V pohodě Hynku.. až bude konečně schválená ta nová vyhláška 255, tak u HZS bude v podstatě možné jakékoli barevné provedení. Výslovně zmíněné jsou však luminiscenční zelená a signální žlutá (jestli si dobře pamatuju).
Schválení výrobku (při pořízení nebo uvádění do provozu) dle aktuálně platné normy a v odpovídajícím znění je zákon nad zákony. Prodejce je ze zákona povinen kupujícího upozornit na fakt, že mu prodává výrobek schválený dle již neplatné normy.

Napsal: 21.12.2013 15:04
od utvarak
A na niklové SF jsem viděl ten samý štítek, schváleno podle EN 443 novelizace 2008, takže ani MSA asi nepouští do světa životunebezpečné blembáky (o jejich pohodlí už byla jiná diskuze).Stříbrné (niklové, chromové) helmy patřily v historii k tradičním velitelským označením u dobráků i u profíků. Už se těším (a zřejmě nejen já) na novelizaci vyhlášky o tech.podmínkách. Stejně na fakt, že má být pouze momentálně jenom lumin.skořepina půlka republiky s*re (spousta HZS, o dobrákách ani nemluvě).

Napsal: 21.12.2013 22:52
od Matess
Zkuste mi prosím, jako jedenáctiletému dítěti, někdo vysvětlit, v čem půlku republiky sere lumin. provedení přileb. Přilby v chromu jsou jako lepší v čem? Barevné označení jednotlivých lidí u zásahu je na polepech, ne? Nebo dává chrom větší sílu? Mám lumin a je mi to vcelku jedno. Trošku se mi zdá, a můžu se mýlit, že spoustu lidí by si rádo hrálo na pražské HZS, které v dobách dávno minulých v chromech makalo, zatímco zbytek republiky ještě běhal v PZ11..... To by bylo cool.... Přilba jako přilba - důležitá je především hlava, která je uvnitř.

Re: Barva přilby

Napsal: 22.12.2013 08:17
od Hasič Ondřej
Muj názor je ten že by měly mít všichni hasiči stejnou barvu přilby. Jedinej velitel by měl mít jinou aby se dal snadno rozeznat.

Napsal: 22.12.2013 10:22
od duplesice
Také mám názor, že by měla být barva jednotná, Velitel zásahu by měl mít barvu odlišnou, pro rychlý přehled. Nechápu, proč chce někdo jinou barvu a hlavně proč to dovolit. To zachvilku bude i janá barva aut, jiná prac.obleků a někdo si třeba zvolí i jinou barvu uniformy??? To bude pěkný cirkus až se vyjede. Pokud patříme k nějaké skupině lidí a hlásíme se k ní, měli bychom mít všichni stejnou. Odlišování je totiž začátek konce, a ten možná někdo chce a je to jeho cíl.

Napsal: 22.12.2013 10:26
od Róbert Straka
Meli by být podle mne dva-tri farby.a to luminescenční,popr.ta signální žlutá a velitelé by meli mít červenou jak je a hotovo.žádné špekulování a iných farbách.

Napsal: 22.12.2013 11:50
od Honzik89
Můj názor je ten že jednotka by měla mít jednotnou barvu přileb a velitel by měl být odlišený.I když jak už tady bylo zmíněno rozlišení hasičů je na reflexních polepech na přilbách.Mě osobně se třeba chromové provedení líbí,ale jen třeba jako sběratelský kousek,nebo někam na výstavku.....

Napsal: 22.12.2013 21:28
od Hynek Obroučka
Myslím, že rozlišení velitele družstva označením barevným pruhem na helmě je dostačující. Velitel jednotky nemá být odlišen jinou barvou helmy, neb u zásahu je zpravidla stejně jako velitel družstva a někdy ani nemusí být, když třeba velí jiný z velitelů družstev které jednotka má. Na odlišení velitele zásahu máme vestu nebo pásku VZ. Červenou bych viděl maximálně pro řídícího důstojníka. Jinak všichni fotoluminiscenční, respektive svítivě žlutou, nic jiného. Niklová je neviditelná.

Re: Barva přilby

Napsal: 23.12.2013 07:06
od Jan Kačírek
Souhlasím, navíc velitel jednotky je odlišen ( tedy alespoň u naší JPOIII ) oranžovým kohoutem na přilbě ( plastový štítek vpředu místo třeba černýho nebo zlatýho ), takže celou červenou bych také nechal jen řídícím důstojníkům při větších akcích. A pak jsou zde samozřejmě pásky, vesty atd... Mnohdy musí stejně makat velitel jako ostatní, když je málo lidí, to je pak nějaká barva přilby úplně vedlejší. Čím víc ce povolí, tím větší guláš se tady udělá, jako vždy...

Napsal: 23.12.2013 07:20
od Michal -miw- Šafus
Když u nás byli Němci, přišla řeč i na komunikaci u zásahu.

Němci vytáhli asi čtyři různobarevné fakt-viditelné vesty a řekli "vy se budete bavit s tím, kdo bude mít vestu červenou" (příklad, nepamatuju si). Tečka. Nic víc, nic míň.

Češi začali... Víte, u nás má velitel zásahu buď vestu, ale je stejná jako ostatní, nebo má pásku na ruce, někdy stojí venku a někdy zasahuje, no, taky byste ho mohli poznat podle proužku na přilbě, ale ne vždycky, sem tam přijede i řídící důstojník a tak, no... V podstatě... Komunikujte s tím, kdo bude mít na sobě nějak napsáno "velitel zásahu".

Výtečná informace pro německy mluvící hasiče :)

Napsal: 24.12.2013 12:00
od utvarak
Celkem zajímavě řešený mají helmy u HZS MSK. Dříve měl modrý pásky VD, červený VČ (dávno předtím, než vydalo GŘ pokyn), všichni čísla podle stanic plus jméno. Dneska místo čísel bílé pásky všichni maníci, velitelé modré a červené se jménem i stanicí. Velitelé stanic a vybraní deňáci s právem přednostního velení oranžové helmy. Krajský řídící důstojník červená helma (pouze Nytra, Vlček, Kuchař). Vyšetřováci bílé helmy. Pokud v tom neudělají bordel dobráci či podniková jednotka (a teď nic ve zlém), tak v tomto kraji podle helem poznáte hned o koho jde.
Dřív měli ostraváci i niklové helmy (řídící důstojník města Ostravy), ale ty už jsou taky pryč. Niklové helmy jsou určitě lepší v odrazu tepla, podívej se Hynku kolik vydrželi staré pražské a jak vypadají teď ty luminescenční po pár letech. A že je neviditelná, jak jsou viditelný ty luminescenční? Chvilku ve tmě svítí..Pokud se výhledově přejde na ty signální žluté, tak už je to samozřejmě něco jinýho. Testoval se u nás teď ten žlutej Draeger 7000 (bohužel to nevyšlo na mě) a kromě toho, že ho kluci hodnotili dobře, tak u nehody byl nositel vidět jaksi jinak, než my všichni.