Stránka 1 z 1

Včely

Napsal: 26.04.2012 20:43
od Pan Jupík
Zdravím, mám dotaz... Chtěl bych v naší jednotce do budoucna pořídit vybavení na včely. Takže mám dotaz jestli je vybavení předepsané nějaké někde, jestli je na to potřeba i nějaké školení a jestli je to potřeba potom i ohlásit velitelovi námi příslušného útvaru, aby to předal na kopis s tím že můžeme k tomu vyjet(podobně je to tak i u motorových pil).

Dikec za odpověď chlapy

Napsal: 26.04.2012 21:17
od Laco
Postup jak na OH je v ML 4T. Co se týká insekticidu ,který použiješ je dobrý se pobavit na příslušném HZS. My jsme si koupili jen včelařské kukly a navlíkáme se do OPCH 70. Celková investice i s vysavačem cca 6000,-.

Re:

Napsal: 26.04.2012 21:59
od Pan Jupík
Jo, tak dikec... jen dotaz jak je to s tím informováním velitelem útvaru?
Laco píše:Postup jak na OH je v ML 4T. Co se týká insekticidu ,který použiješ je dobrý se pobavit na příslušném HZS. My jsme si koupili jen včelařské kukly a navlíkáme se do OPCH 70. Celková investice i s vysavačem cca 6000,-.

Napsal: 26.04.2012 22:12
od Laco
U nás to funguje tak, že na příslušném útvaru máme kontaktní osobu co se stará o dobráky. Tomu dávám jak aktualizovaný seznam členů JSDH a tak i vybavení. Na kopisu uz to zařizuje on.

Re:

Napsal: 26.04.2012 22:16
od Pan Jupík
U nás máme velitele CPS územního odboru, tomu když máme např hotový zkoušky na pile tak mu napíšeme e-mail se členama kteří mají hotový zkoušky a on to pak odešle na kopis aby si tam napsali P jako pilaři
Laco píše:U nás to funguje tak, že na příslušném útvaru máme kontaktní osobu co se stará o dobráky. Tomu dávám jak aktualizovaný seznam členů JSDH a tak i vybavení. Na kopisu uz to zařizuje on.

Napsal: 27.04.2012 11:10
od DAVID HOMOLA
Předně je třeba říct že co se vybavení týče,záleží asi na vkusu každého soudruha a taky na možnostech té dané JSDH.U nás používáme ochranný oblek proti BH-(sršáň)pořizovací cena cca 3 5ookč dál pak včelařské kukly a vysavač máme STIHL(řada SH) asi tak jako mnozí jiní v JSDH cena kolem 8 000Kč.Co se týká hlášení na HZS,určitě nebude na škodu pokud o tom budou vědět a ohlášení na KOPIS se dá vyřešit jak už bylo zmíněno formou aktualizace techniky,nebo přes vedoucího služeb IZS na HZS.

Napsal: 27.04.2012 12:43
od Jiří Kliment
Ze zkušenosti si troufám tvrdit že zcela nezbytnou výbavou je v tomto případě zdravý rozum a alespoň minimální znalosti o blanokřídlém hmyzu, konkrétně čeledi sršňovitých a včelovitých. jako ochrana proti útoku je ideální de facto jakýkoli oblek jednak dostatečně pevný a jednak , a to je nejdůležitější, dobře utěsněný proti proniknutí hmyzu. A samozřejmě - včelařská kukla či podobná pomůcka která ovšem nepřiléhá pletivem k povrchu těla.
osobně mám problém považovat včelu za škodlivý hmyz. Vím, že ve školce či nemocnici je včelí roj problém - ovšem roj není stálé stanoviště - mnohdy postačí odklonit lidi z dotčeného prostoru a vyčkat, včely si opočinou a vyrazí dál, hledat si bydlení. Doporučuji získat kontakty na dosažitelné včelaře, ti většinou problém vyřeší. Vysavač včely poškodí, je to vlastně likvidace roje. Co se vos a sršňů týká - je důležité posoudit zda se opravdu jedná o ohrožení lidí, i tento hmyz má v přírodě své místo a likvidovat kupříkladu hnízda vosíků bývá naprosto zbytečné, vosík není agresivní a pokud mu lidé dají pokoj oplácí stejně. Problém jsou sršni, tedy pokud se usadí v blízkosti frekventovaných prostorů. Sami lidi nenapadají - ovšem lidé mají tendenci panikařit a bodnutí více sršní může být nebezpečné. Ovšem likvidaci jejich hnízda není nic jednoduchého.

Napsal: 28.04.2012 02:07
od Petr Bohanes
Určitě souhlasím s tím, že né vždy je nutné obtížný hmyz likvidovat. Vše je o zvážení aktuálního stavu. Předávání rojů včelařům je bohužel kvůli včelímu moru zakázáno (taky jsme to kdysi dělali, bylo to mnohem lepší než roj rozemlít vysavačem), takže zbývá buď odchyt a vypuštění na nějakém vhodném místě, nebo právě likvidace. A co se vybavení týče, tak z vlastní zkušenosti můžu doporučit pro hasiče, který roj chytá lehký včelařský oblek - kombinézu , pod ní PS II, silné rukavice, třeba svářečské a klasické zásahové boty. Když se chytají nějaké víc bodavé potvory, tak pod včelařskou kombinézu vzít raděj zásahový komplet. Je v tom sice teplo, ale přeci jen bezpečno. Do OPCH bych se nehnal, byť to je doporučený ochranný prostředek pro odchyt sršňů, tak v něm bude nesnesitelné teplo a pracovní komfort taky nic moc. A pokud nejsou k dispozici cvičná OPCH, ale jen ostrá, tak je jich i škoda. Pro hasiče, který pomáhá buď zajistit totožnou výbavu, nebo alespoň včelařskou kuklu a třívrstvý zásahový komplet. Je zapotřebí dobře zvážit volbu rukavic, včelky, obzvlášť malé lesní, právě u rukavic moc rády lezou pod oblečení. Z technických prostředků se hodí rojáček a kvalitní vysavač na listí. Jestli elektrický nebo motorový záleží na finančních možnostech. Jen doporučím kontrolu „mlecí vrtulky“ – pokud není kovová, tak určitě takový vysavač nebrat (často se vysaje i omítka, kousek cihly, nebo kamínek a plastová by to nemusela vydržet). Chemikálie jsou kapitola sama pro sebe. Perfektně fungují dnes už celkem nedostupné staré halonové hasicí přístroje, ale třeba i soudobý Biolit na sršně. Ve výbavě pro zásahy na OH by určitě neměli chybět sirné knoty, igelitové pytle, základní ženijní nářadí… Suma sumárum alespoň 15 tisíc v kapse a můžu přemýšlet nad tím, že začnu nakupovat výbavu. Tady totiž moc nejde, že se dokoupí časem a po částech.

Napsal: 28.04.2012 12:33
od petr.194
My používáme biolit- někde jsme ho dysy sehnali v litrové flašce- ne jako sprej, ale přímo tu kapalinu........ Nalejeme jí trochu do pytle u vysavače a vysáváme....... Jinak když roj nepřekáží, tak jej tam necháváme, on odletí sám...... jinak se snažíme roj chytnout a přemístit.......