Stránka 1 z 1
Problém se starostou obec
Napsal: 13.03.2012 08:01
od cokapid
Ahojte, potřebujeme malinko pomoc. Obec zakoupila z nějakých dotací motorovou pilu , na veřejném zasedání se odhlasovalo , že pilu dostaneme hasiči. Uděláme si potřebné školení a pila bude zařazena do výjezdu. Všechno by se zdálo jasné. Ale včera přišel starosta že nebude pila v autě , ale že bude volně v obecní garáži vedle ,aby ji mohl v případě nutnosti využít obecní zaměstnanec (kterého žádného nemáme a už vůbec ne proškoleného)a že si ji v případě výjezdu budeme brávat. To se mě jako veliteli samozřejmě nelíbí a nehodláme na nic podobného přistoupit. Vysvětlovali jsme mu , že pila pokud bude zařazena do výjezdu musí být neustále v autě a ani ji nelze někomu neproškolenému jen tak zapůjčovat. Samozřejmě jsme mu nabídly že když bude něco potřeba pořezat rádi mu to hasiči udělají. Je zde jasně vidět a cítit osobní záměr na využívání pily pro domácí použití přímo starostou(myslivcem).Už při koupi bylo jasně vidět o co půjde, jelikož typ pily , cena a velikost odpovídá spíše pro práci profesionálních lesníků apod. Při oslovení ostatních členů zastupitelstva samozřejmě ti o ničem neví a stojí za našim názorem že pila musí být v našem vlastnictví a že za ni budeme mít samozřejmě jako vždy odpovědnost. Ve středu se o tom bude jednat. Proto bych prosil jestli by mě dokázal někdo poradit kdo by mě mohl vydat nějaké potvrzení o tom , že pokud je pila zařazena ve výjezdu nesmí jen tak opouštět zbrojnici. Dá se někde tohle najít? Díky moc .
Napsal: 13.03.2012 08:47
od Jiří Kliment
Pokud byla pila zařazena do výbavy a určení jednotky obsahuje i práce s ní je to vcelku jasné. Platí "Řád strojní služby" - a ten s žádným používáním jaksi "bokem" nepočítá. Lze argumentovat tím, že pokud není pila na svém místě je třeba jednotku odhlásit z výjezdu, pokud by byla kdesi mimo auto trvale změnit i určení jednotky. Ze zkušenosti vím že kombinované používání čehokoliv, nejen pily, je naprostý nesmysl - pokud je jakýkoli prostředek zařazen do výbavy musí mít splněna daná pravidla, včetně vedení provozních záznamů a to je neproveditelné pokud jej používá více lidí. Na druhou stranu pokud byla pila pořízena pro potřeby obce nic nebrání hasičům v získání průkazů a jejím používání při lokálních zásazích - problém může nastat až v okamžiku úrazu - pojišťovna bude chtít vidět dokumentaci a obce ji zpravidla nevedou.
Napsal: 13.03.2012 09:14
od Petr Haska
Je to všechno o domluvě, já bych v tom problém neviděl. Na plnou hubu tady řeknu, že si naši pilu z auta půjčuji do sadu, kde si kácím stromy ořezávám větve a už jsem přemýšlel, že tam naženu i zbytek kluků z jednotky, protože je lepší dělat výcvik účelně a třeba za to ještě něco dostat, než se trénovat na trámech, kůlech aj. což musíte ještě složitě shánět.
A teď si vyberte, jestli je to pravda nebo si vymýšlím.
A ještě: Jestli nemáte kurzy na pilu s akreditaci MV, tak tu pilu nechte radši starostovi. :-))
Napsal: 13.03.2012 10:00
od cokapid
Jasně tohle je vše je v pohodě a každej z nás to ví jak to má být ale potřebovali bychom nějaký papír na doložení. Asi mu vytisknu tedy řád strojní služby. S tím odhlašováním jednotky argumentujeme, právě největší problém nastane když si pilu půjčí kdo chce bez vědomí velitele jednotky . Jak pak máme odhlásit jednotku když počítáme s tím že tam pila bude přitom tam není. Co se týká kurzu na pilu s akreditaci MV tak ten smozřejmě máme jako jediná složka v obci samozřejmě. O řezání našich kluků v rámci přípravy s tím samozřejmě není žádnej problém , to u těch co mají odbornost jen uvítám a hlavně budu vědět že tu pila má ten a ten a nic zde nehrozí. Proto jsem výše psal když bude něco potřeba pořezat hasiči to klidně udělají a potrénují.
Napsal: 13.03.2012 11:53
od petr.194
U nás to funguje tak, že výcvik provádíme vždy v lese- trénujeme práci s pilou, zkoušíme navyják, děláme různé typy úvazků, zkoušíme jednoduché kladkostroje. Toto děláme 2-3* za rok. Koupíme benzin a v 10 lidech si naděláme dřevo všichni. Většinou se jedná po domluvš s obcí o čištění obecního lesa -samovýroba (většinou chtěj 200Kč/prm). Větve nepočítaji- vždy je domluva, aby bylo po nás uklizeno, tak si je vždycky někdo naštěpkuje.......... Pak máme ještě zálibu- rybaření. Máme pronajatej rybník (za peníze jednotlivých hasičů) a tam zase děláme trening vedení vody, a zkoušky čerpadel atd. Hlavně v létě- prokysličíme vodu, propláchneme stavidlo...........
Napsal: 16.03.2012 20:08
od VOJTAcz
A neměl by si to školeni mít přímo od profíku? Nám bylo řečeno že pokud děláme v práci (třeba v lese) s pilou a máme na ni školení tak u dobráků nám je to stejně k ničemu protože HZS si vyškolí svoje lidi nebo si to domluví s nějakou určitou firmou, která tě proškolí a až po absolvování tohoto školení u HZS můžeš obsluhovat motorovou pilu i u dobráků.
Napsal: 16.03.2012 23:43
od petr.194
Nám bylo řečeno, ať si zajistíme razítko od nějaký firmy, která se zabývá těžbou- jako mají učni praxi a razítko s dobrozdáním za to, tak něco podobného jsme měli i my. Nám řekl jeden chlapík ve firmě, že za flašku rumu nám to orazítkuje, Ať si to procvičíme sami.
Napsal: 16.03.2012 23:44
od petr.194
Myslím si, že nejsme jediný, kdo to takhle řeší...............
Napsal: 17.03.2012 16:18
od Petr Haska
Ono je totiž na pytel to, že papíry na kácení v lese jsou něco jiného než papíry na řezání dřevěných konstrukcí (vazeb atd.)
Ale s tím asi bojuje většina dobráků. Když hoří dům, jsou tam profíci, když je strom přes silnici, zvládnou to dobráci i s těžebním papírem.
Napsal: 07.04.2012 18:41
od kancelarproobec
Ahoj kluci,
obec je sice zřizovatel a má právo nakládat se svým majetkem. ALE. Za tu pilu je někdo zodpovědný. Podle řádu strojní služby, který je závazný pro JSDH a tedy i pro jeho zřizovatele , v tomto případě obec musí být tento prostředek před použitím u zásahu provozuschopný a to tak , že za jeho provozuschopnost zodpovídá osoba, jíž je prostředek svěřen. To znamená, že pokud s pilou , která je v seznamu prostředků IZS někdo bude pracovat a já jakožto osoba, která zodpovídá za provoz motorové pily o tom nebudu vědět, a něco se u zásahu stane tak:
1,nenesu za to zodpovědnost, ale nese za to zodpovědnost ten, kdo tu pilu zapůjčil.
2, a to je podstatné - zraněné osoba nedostane od pojišťovny plnění a plnění padne na obec, protože je to její majetek. Takže se může stát, že obec může platit doživotní následky.
3, Pokud by mi byla svěřena a já zjistil, že s ní někdo manipuloval, kdo neměl k tomu oprávnění v JSDH, tak se vzdávám zodpovědnosti za tento prostředek.
Klidně ten text ukažte starostovi, a on může být rád, že mu někdo objasní tuto problematiku. Klidně mu objasním případ, kdy šlo o celoživotní pojistné plnění. A ten risk za těch pár korun za tu pilu nestojí za to.
Napsal: 07.04.2012 18:59
od kancelarproobec
Jasně slunečko, myslel jsem to v kontextu, že je řád strojní služby součásti řádu výkonu služeb, nebo to tak není ? Pokud se ti něco nezdá na mém výkladu tak mi to napiš.
ahoj
Napsal: 07.04.2012 20:29
od petr.194
Když chce něco udělat v obci, tak mu to udělejte, ať vám to proplatí. Jinak, domu ať se poohlídne po bazarech a za pár tisíc něco jistě najde- už někde od 2000Kč se dá sehnat slušná zajetá dolmarka.........
Napsal: 23.04.2012 20:48
od hasic Jaryn
Ahoj,je to prosté.Pokud je pila zařazená ve výjezdy tak má sve určene místo ve voze a né aby se povalovala někde v garáži.Za veškerou výstroj a výzbroj zotpovídá velitel.A pokud by chtěl něco pořezat tak mu to pořežte a tím to hasne.Měli jsme podobný problém do té doby než se stal malér a skončilo to v nemocnici.Od té doby je pila v autě a basta.Zajímalo by mě jak by to Váš starosta řešil,kdyby jí měl v lese a Vám by houkli výjezd.Skráta pokud je M.T. zařazena ve výjezdu tak na ní nemá nikdo neoprávněný a neproškoleny sahat a má být poze pro Vás k okamžitému použití.
Napsal: 23.04.2012 21:55
od Kůďa
Pro využití přenosné motorové pily u zásahu nelze uznat osvědčení nebo potvrzení, které bylo získáno v civilním sektoru, a to s ohledem na rozdílnou kvalitu a rozsah kurzů, které jsou
v civilním sektoru nabízeny.
Současné osnovy pro obsluhy přenosných motorových pil umožňují přiměřené zkrácení výcviku členům JSDH, kteří již mají osvědčení nebo potvrzení pro práci s motorovou pilou,a kteří motorovou pilu na požadované úrovni ovládají.
O zkrácení výcviku rozhoduje pouze instruktor obsluh přenosných motorových pil HZS kraje nebo vzdělávacího zařízení MV – GŘ HZS ČR, který na začátku kurzu prověří schopnosti uchazečů kurzu a na základě toho rozhodne, zda výcvik přiměřeně zkrátí, nebo jestli jej posluchači kurzu absolvují v plném rozsahu.
Využití externích subjektů k výuce problematiky použití motorových pil K výuce problematiky použití motorových pil je možné využít služeb externích subjektů za podmínky, že organizátorem kurzu a garantem jeho kvality bude HZS kraje nebo vzdělávací zařízení MV – GŘ HZS ČR.
Napsal: 23.04.2012 22:18
od Kůďa
Nařízení GŘ nemusí starosta akceptovat, ale zákony a vydané vyhlášky MV by měl respektorvat. Proto zasílám výpis z vyhlášky 247/2001 Sb. Ministerstva vnitra ze dne 22. června 2001 o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany : § 8 -
1) Pokud jsou stanoveny pro požární techniku a věcné
prostředky požární ochrany technické podmínky,10) lze požární techniku a věcné prostředky požární ochrany do vybavení jednotek zařadit jen v případě, že stanoveným technickým podmínkám vyhovují. Nejsou-li technické podmínky právním předpisem stanoveny, platí technická norma nebo mezinárodní technické pravidlo. Požární techniku a věcné prostředky požární ochrany, které byly zařazeny do vybavení jednotek, mohou používat jen hasiči, a) kteří mají osvědčení o odborné způsobilosti podle § 35 odst. 5 pro výkon funkce, kterou v jednotce zastávají, nebo jejichž znalosti a praktické dovednosti (§ 32) byly ověřeny podle § 36 odst. 4,
b) jejichž schopnost požární techniku a věcné prostředky požární ochrany bezpečně používat nebyla ze zdravotních důvodů přechodně snížena.