Stránka 1 z 1

Svolání jednotky

Napsal: 14.07.2011 08:31
od StaNa
Čau, včera se nám stal takový problém, nešel v celém městě proud, nešli žádné GSM sítě a v hasičárně nemáme záložní zdroj. Tudíž bylo obtížné se svolat. Máte někdo podobnou zkušenost ?

Napsal: 14.07.2011 08:55
od Jeroným Vopršálek
Ne.
Ale kdyby, tak - pominu-li záložní zdroj, který máme na Peligu - veliteli jednotky z OPISu zavolají telefonem a ten si pak obvolá jednotku... Žádný problém.

Napsal: 14.07.2011 09:07
od StaNa
Nešli telefony ( nebyl signal ), nešla elektřina ( nejde spustit siréna, nejde pevná linka, internet )

Napsal: 14.07.2011 09:14
od Jeroným Vopršálek
No tak to se nedá nic dělat, jednotka nevyjede, no. Je na to i kolonka v SSU, selhání svolání nebo tak nějak podobně, z hlavy nevím.

Napsal: 14.07.2011 10:15
od Miroslav
Jedině mít rychlé nohy a kluky oběhat a čim víc jich bude tim budeš mít míň běhání.

Napsal: 14.07.2011 11:19
od ruská vlaštovka
Pokud jste v radiovém dosahu operačního střediska (byť třeba přes převaděč), pomohla by základnové stanice, vybavená selektivní volbou a samozřejmě záložním zdrojem. Pak už stačí, aby měl velitel doma přenosku, na kterou mu základnovka po přijetí kódu z KOIS sama zavolá, resp. přepošle mu poplachový kód z operačního střediska. Nic lepšího mě nenapadá, akorát potřebujete "být v dosahu".
Případně pokud je signál dostatečně silný, je možno aktivovat přímo tu velitelskou radiostanici - dispečinky ZZS to někdy používají, když potřebují k výjezdu záložního lékaře v pohotovosti "na telefonu". Jak už si poradíte po přijetí poplachu je váš boj, je klidně možné se napevno domluvit, že v případě takovéhoto výpadku (obzvláště po bouři) se jednoduše shromáždíte na zbrojnici a počkáte, než se spojení obnoví nebo než si rozdělíte služby pro případ delšího výpadku.

Napsal: 14.07.2011 12:17
od StaNa
Vlaštovko, děkuji za výklad, budem o tom přemýšlet. Včera to u nás dopadlo, tak, že dva hasiči objížděli každý ve svým civilním autu ostatní a před hasičárnou jsme nechali houkat dve auta, po chvilce to každýmu začalo docházet a během par minut vyjížděl první výjezd.

Napsal: 14.07.2011 12:28
od Jaroslav Kroupar
Velitel dostane vyhlášení poplachu přes radiostanici a pak zajde na zbrojnici kde si zahouká na klasickou ruční sirénu.V menším městečku nebo vesnici to bohatě stačí.

Napsal: 14.07.2011 13:12
od Ondra
hmm. tak v tomhle případě, si neumím představit jak by vyhlášení poplachu probíhalo u nás. napadají mě opravdu jen dvě možnosti a ty jsi již napsal. nechat houkat auta a snažit se prostě objet co nejvíc lidí. u nás by to asi takovej problem nebyl :-) snad teda. jen doma jsme 3 ve výjezdovce a momentálně jsme tak nějak pořád v dosahu, takže 3 auta a už dáváš dál echo apod.... ale jinak, nezávidění hodná situace pro Vás. docela starost no.... pak už jen zkusit záložní zdroj...

Napsal: 14.07.2011 13:36
od ruská vlaštovka
Ano, to je jedna z možností. Důležité je se o výjezdu vůbec dozvědět, pak už se dá postupovat několika způsoby :-). Ostatně, v případě zálohování rdst a Peligu může být poplach přes Pelig vyhlášen i právě přijetím kódu z radiostanice KOIS. Problém je ale ten, že všechny tyhle hromadné způsoby vyhlašování poplachu počítají s funkční sítí mobilních telefonů a pokud ta selže, je celý systém v háji. Spolehlivější je v tomto případě jen pager (buď lokální vysílač nebo přes RDS) a případně ta radiostanice.
Bohužel, dnes se vše ubírá cestou nejmenšího odporu a příliš se spoléhá na civilizační výdobytky (GSM). Když pak dojde k selhání, nejsou záložní systémy k dispozici :-(.

Napsal: 14.07.2011 16:17
od Miroslav
Proto když vypadne proud, máme v hasičárně radši stále starou ruční sirénu.

Napsal: 14.07.2011 18:09
od Ondra
jj, taky řešení, ale u nás by to nebylo k ničemu. zvuk ruční by se roznesl pouze v ulici kolem hasičárny a toť vše.... někde je to reálné použít a někde jako u nás ne no...

Napsal: 14.07.2011 18:19
od Hlinka Tadeáš
Taky jsem nad touto situací přemýšlel. Teď při každé bouřce byl výpadek všech operátorů. Myslím, že současný systém a trend svolávání pomocí GSM není úplně to pravé ořechové:-(

Napsal: 14.07.2011 18:42
od pympy
no je to málo pravděpodobné, ale vyloučit výpadek sítě všech mobilních operátorů nelze. (zde si dovolím jen malou poznámku, že bude problém pak nahlásit i událost na 112, ale to nevyřešíme). Dneska už se asi asi jinak než mobilem přímo z místa nevolá, nebo je ostatních případů velmi málo a jsou to jen EPZky.. Vyhlášení poplachu jednotce je pak jen na ní a na jejich možnostech, V dnešní době přece není jen jediný způsob mobil a nebo paeger a vysílačka. Jsou tu i jiné možnosti. Např klasické telefonní linky (volání nebo alespon data a volání VoIP) internet Wifi či jiná síť (bohatší mají optiku) atd, pak je tu i bezdrátový rozhlas alespoň některé vesnice ho mají zahrnut i do JSVV. Jde jen o to, aby operáční neměl tisíce způsobů vyhlašování poplachu jednotkám a byl systém sjednocen. Možností je ale mnoho

Napsal: 14.07.2011 18:54
od hasiš
Bezdrátový místní informační systém (rozhlas) nebo elektronické (mluvících) sirény, které se spouštěji dálkově s OPISů a pro připojení do JSVV splňují podmínku záložních zdrojů energie na dobu min 72 hodin...

Napsal: 14.07.2011 19:09
od pympy
děkuji za doplnění, tady je hned názorně uvedeno jak se svolat. Doba 72 hodin myslím je plně dostačující. Svolání pak může udělat přímo operační. Pokud má již obec tento systém vybudován, pak se nemusí jednat o další investice. Jako záložní způsob to jistě vyhoví. Rejpalové ale můžou namítnout, že v silném větru nebude tento rozhlas slyšet a nebo, že právě do něj udeřil blesk....:-D Ale pokud to někdo chce řešit, že objíždí lidi prosím. Já bych se ale klonil k těmto záložním technologiím a pak i k jednoduchému a prostému předvídání reálné situace, která může nastat. Tj : když vidím, co se děje venku, předpokládám výjezd a proto jdu do hasičárny. Mám pak rychlejší čas výjezdu k mimořádné události a svolání nemusím tak řešit.

Napsal: 14.07.2011 19:25
od hasiš
JSVV má být hlavní varovný a svolávací systém, ale bohužl ho někdo mění na záložní... a kdo by neslyšel nebo měl jiný problém může si navíc zajisti pager pro JSVV a bude mu hlásit i zkoušku sirén ;-)

Napsal: 14.07.2011 19:47
od pympy
ano JSVV má být hlavním systémem ale pro varování a vyrozumění občanů ČR při mimořádných událostech.. Využívá se však i při svolávání JPO. Přiznejme si ale, že pokud je funkční systém jako paeger, pelig, kango, JAY a další, je zbytečné svolávat hasiče pomocí sirén. Myslím si, že občané ČR si i bez techto svolávání zvuku sirén užijí až až. My s kamarády např. využíváme zkoušku sirén jako signál, že dnes se jde na pivo do hospody a je sraz, který si dáváme jednou měsíčně. A nikdo nezapomene. Slyším sirénu a tak už vím, že jdu do hospody:-D

Napsal: 14.07.2011 21:25
od Filip ´Capa´ B...
Řešení je jednoduché... Pagery!
Já to říkám pořád, nechápu, jak se někdo může spoléhat na SMSky a mobily...
Stačí základnová RDST, modul na naprogramování se záložním zdrojem a pagery pro jednotku.
Stačí tu prolézt starší diskuze o svolávání, nebo se ozvat, pokud budete chtít podrobnosti.

Napsal: 15.07.2011 16:31
od Petr Kupka
Zdravím, jen přispěji se zkušeností. V Adamově máme pagery, které visí na JSVV + sms jako záloha a vše funguje spolehlivě. Sirény se nepouší, místo nich právě hasičům oznamuje událost pager. Tím je eliminováno "rušení" cca 5.000 obyvatel, paralelně vedle sebe jedou dva systémy - vyší spolehlivost zejména při vytížení GSM sítí nebo výpadkům el. en. Každý pager má svoji adresu (jako sólo siréna) tudíž by se dalo svolávat i skupinově, ale to nevyužíváme. Pagery zrovna jako sms jsou spouštěny přímo z KOPIS. Existují i pagerová zařízení, která umí ovládat (spínat) další zařízení (zobrazení zprávy na displeji, sepnutí třeba Peligu, nebo Kanga+ (pokud by na tom jednotka trvala), rozsvícení světel, nebo odemknutí zbrojnice, kompresor na dotlačení vzduchu, ...
Myslím, že by to mohl být standard pro svolávání vůbec (myslím na cestě KOPIS - Jednotka), cesta Jednotka - hasiči už může být individuální dle, požadavků konkrétních jednotek.

Petr.