Stránka 1 z 1

Starosta obce

Napsal: 25.01.2011 16:31
od Jakub Hynek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak bych mohl řešit situaci, která u nás nastala. Jedná se o to, že naše jednotka se průběžně vybavuje z dotací z rozpočtu kraje a přispění obce. Máme ve vlastnictví elektrocentrálu, kterou jsme pořídili z dotace v roce 2008 a od té doby ji stále využívá obecní úřad. Dříve jsme alespoň věděli, že si ji někdo půjčil, ale teď už si ji tam starosta bere, kdy potřebuje. Jako zřizovatel jednotky má klíče od zbrojnice a tím pádem trvalý přístup. Několikrát jsme se s ním dohodli, že když ji bude potřebovat, řekne veliteli JSDHO. Kdyby byla potřeba na zásah, abychom věděli, kde je. Potřeboval bych tedy poradit, jak se máme k této věci postavit, domluva to asi neřeší.

Napsal: 25.01.2011 17:28
od Jiří Sucharda
Nejak patrne nerozumim zadani. Jednotka obce se vybavuje z jakych dotaci? Krajskych, obecnich? Ci je elektrocentrala majetkem a na co je urcena? Kazdopadne pokud je zrizovatele, tedy obce, je asi na ni, jak ji bude vyuzivat. Zazili jsme uz situaci, kdy obec sebrala hasicum auto a jezdila s nim sluzebne a uz ho nevratila. Neni to fer, neni to spravne, ale je to proste jeji pravo.
Takze prvne si musime ujasnit vlastnictvi elektrocentraly a pak muzeme diskutovat. Jinak velitel ma taky nejakou hmotnou zodpovednost a asi bych nepripustil, aby mi starosta lezl do hasicarny jak do kuchyne. To ze je zrizovatel jeste neznamena ze je gubernator nebo vlastnik majetku. JJS

Napsal: 25.01.2011 18:13
od Jakub Hynek
Jednotka obce se vybavila centrálou z dotací kraje s účastí obce třiceti procenty z celkové částky. V podmínkách žádosti o dotaci je - ,,Obec žádá o poskytnutí dotace na požární techniku a věcné prostředky požární ochrany, které zůstanou v majetku obce nejméně po dobu 3 let´´. Kupovali jsme ji s tím, když je třeba nějaká mimořádná událost při které nejde delší dobu el. proud tak jednotka třeba objede vesnici a dobije mrazáky. Starosta si klidně centrálu sám vezme, nikomu nic neřekne a půjčí ji klidně nějaké firmě.

Napsal: 25.01.2011 21:10
od Petr Haska
Jedná se pravděpodobně o jednotku SDH, ne obce. Dotace jsou "dávány" Obcím na jednotky SDH.


Myslím si, že se starostou nehneš, nevím od kama jsi, ale JMK ve smlouvě asi vyloženě nemá napsané, kde má být co uskladněno. Aspoň jsem to tam nikde nenašel. Ale nejsem právník.

Jo a někdy je lepší držet hubu a krok.

Napsal: 25.01.2011 22:23
od Michal Giertl
Nerozumím tvé větě: Jedná se pravděpodobně o jednotku SDH, ne obce. Dotace jsou „dávány“ Obcím na jednotky SDH.

Vždyť zřizovatelem JSDH je obec. Tak jak nemúže být obce? :-)
Pokud míchám jablka s hruškami, tak se předem omlouvám.

To Jakub Hynek:
Pokud rozumím tomu co výše uvádíš, tak elektrocentrála je majetek obce. Tudíž Obec má právo využívat svůj majetek jak chce. Ale pochopil jsem, že spíš o obec se jedná o osobu pana starosty. Jedině se zkuste obrátit, pokud máte, na zastupitelstvo, popřípadě na místostarostu s námitkou, že pan starosta užívá majetek obce k jiným účelům(soukromým), než byl původně určen a to pro Jednotku PO. Zkuste požádat o vysvětlení a popřípadě určení nějakých podmínek využívání a odpovědnosti elektrocenrály. Myslím si, že v tomto případě je to věc domluvy... Beru to, ale podle svého selského rozumu. Přeju brzké vysvětlení věci a narovnání vztahů mezi obcí(panem starostou) a Vámi(JSDH).

Napsal: 26.01.2011 00:27
od Martin Štěpánek
no, teď jste mi nasadili docela brouka do hlavy. ano, obec je zřizovatelem JPO (rozuměno přispěvatelem/plátcem/vlastníkem vybavení jednotky věcnými a jinými prostředky), ale vždy jsem se domníval, že na prostředky/vybavení zařazené/evidované v JPO je uvaleno věcné břemeno (ale nejsem právník, nevím, jestli vybavení jednotky mohu takto nazvat, třeba někdo podá přesnější info) a s tímto věcným břemenem má obec omezené možnosti nakládání. teoreticky by takto mohla být "rozebrána" kompletně celá jednotka. jinými slovy, to, co je zařazeno v jednotce se de facto počítá a je zaneseno v análech HZS kraje a KOPIS s tím počítá při povolávání jednotky a rozhodně prvně nebude volat starostovi obce, jestli si může dovolit půjčit centrálu na noční osvětlení nebo motorovku při nějaké živelní události. prostě zvedne jednotku, která dle informací jemu známých motorovkou a dalších disponuje. stejně tak i automobily. starosta by si třeba mohl vzít CASku na nedělní nákup do Tesca a podle tohoto výkladu by to bylo v pořádku, ptž on/obecní úřad, je vlastníkem tohoto vozidla.
osobně se klaním k názoru, že jednání starosty je v tomto případě (jak jsem to pochopil a jak je nám to prezentováno) v rozporu se zachováním akceschopnosti jednotky (aneb jak by se líbilo někomu v havarovaném vozidle, že starosta použil na zastříhávání živého plotu vyprošťovací nůžky a zapomněl je vrátit, a to nemluvím o operačním:) a velitel jednotky by si měl sjednat nápravu, neb věcná/materiální odpovědnost leží na něm.
bohužel ale nedokážu poradit, jakým způsobem zabránit někomu, kdo disponuje "určitými" právy, ale nerespektuje pravidla v zamezení (zne)užívání té centrály. pokud to nepůjde lidsky domluvou a nastavení si jasných pravidel - např. o všem musí vědět a schválit VJ, přebírající stvrdí převzetí něčeho podpisem a musí vrátit ve stejném stavu ve stanoveném čase. a když to nepomůže, vznést dotaz/námitku na zastupitelstvu. ono veřejné "proplesknutí" je mnohdy účinnější, než realita a existence zákonů a předpisů. a navíc, krajská dotace byla pro nákup požární techniky a věcných prostředků požární ochrany, čili vázána na činnost JPO.
toť můj názor, ale jestli se mýlím, prosím o upřesnění, ať kdyžtak nenadáváme starostovi, když se rozhodne prodat nám CASku:)

Napsal: 26.01.2011 09:38
od Petr Lang
Myslím si že obec nemůže z vybavením jednotky disponovat jak chce i když je to její majetek. Na KOPISU by měli mít seznam vybavení čím ta jednotka disponuje, co kdyby je někam zvedli kvůli vybavení s kterým disponují a on by ho měl nějaký Jouza bůh ví kde.

Napsal: 26.01.2011 09:54
od Petr Haska
Třeba Jihomoravský kraj vyhlašuje dotace: "Obcím na jednotky SDH". Příjemce dotace je tudíž Obec a vybavením disponuje JSDH.

Jinak se ztotožňuji s Petrem z 26.1. 09.38.

Napsal: 26.01.2011 10:30
od Cujo
ale JSDH je obec, jednotka nemá vlastní právní subjektivitu

jinak příště až přijdete do zbrojnice a bude chybět vybavení a velitel o tom nebude vědět, volejte policii.

Napsal: 26.01.2011 12:24
od Martin Štěpánek
přesně tak, právní subjektivitou ve vztahu k hasičům disponuje pouze SDH jakožto občanské, nikoli JSDH jakožto jedna z organizačních složek obce. a po milionté opakováno, SDH nemá kecat do činnosti JSDH, neb s ní nemá nic společného:) obec prezentovaná starostou/výborem v zastoupení VJ uzavírá smlouvy mezi třetí stranou (např. prodejci) a jednotkou (která se ale fakticky nezúčastní, ani není nikde právně zanesena do kupní ani jiné smlouvy). zákon obci ukládá povinnost zřídit jednotku dané kategorie a udržovat ji v chodu pro účely ochrany hmotných statků svého obyvatelstva, v širší rovině, pro ochranu obyvatelstva České republiky. jak už jsem napsal, kdyby měl starosta právo volně disponovat majetkem JPO, tak by to v důsledku znamenalo docela anarchii, příklad: starosta nemá rád hasiče, prodá jim jedinou CASku a nechá jim jen DA. kategorie JPO III musí mít CAS a DA. bez CAS musí logicky spadnout do JPO V, neb nesplňuje tabulky. dle původního výkladu je to v pořádku a nic se neděje. ale zákon 133/1985 sb. o požární ochraně (nechce se mi teď hledat konkrétní paragraf) přece říká, že v případě, že obec svévolně bez rozhodnutí krajského HZS zruší JPO, vystavuje se postihu 10 mil. pokuty, přičemž se nevyvazuje z povinnosti JPO obnovit. pokud tak neučiní, pokuta ji může být uložena znovu a to ve dvounásobné výši, opět s povinností JPO obnovit. takže i když jen logicky dovozuju, na vybavení JPO je uvaleno omezené užívací právo mimo zásahovou činnost. jinými slovy, centrálu lze použít např. při výpadku proudu (u nás to tak děláme často, půjčujeme majitelům akvarijních ryb - hrozí úhyn, v podstatě mimořádná událost), ale nelze ji použít bez dovolení pro soukromé nebo komerční osoby třetí stranou bez vědomí VJ. důsledkem by byla již zmíněná anarchie systému a omezení/snížení jeho akceschopnosti.

Napsal: 26.01.2011 13:20
od Petr Haska
Vím, že jednotka SDH nemá právní subjektivitu - proto jsou vyhlášeny dotace pro Obce a ne pro jednotky SDH!

obec - dědina,náves, město, bydlíš v obci
Obec- (s velkým "O" )pokud to tak mohu nazvat tak se jedná o firmu s IČO a nyní i DIČ. Obec s malým "o" právní subjektivitu také nemá a obecní úřad už vůbec né.

Napsal: 26.01.2011 13:30
od Petr Haska
Nejsem si jistý, zda je elektrocentrála uvedena jako povinná výbava vozidla užívaného p.Hynkem. Pokud není, je vše jiné jako kdyby byla - si myslím. Ale pokud je centrála nahlášena na KOPIS a ti s ní budou chtít vyjet k zásahu, tak průser fakt může být.

Výpadek proudu: Při plánovaném výpadku proudu jsou všechny provozovny na plánovaném úseku výpadku písemně informovány s dostatečným předstihem, aby si mohli zajistit chod provozovny. Toto tedy nepovažuji za mimořádnou událost a pokud Vám za to platí, tak je to ještě horší.
V případě havárie trafa nebo el.vedení se o mimořádnou událost jedná.

Napsal: 26.01.2011 14:07
od Martin Štěpánek
jde o havarijní výpadky proudu, vše je hlášeno na KOPIS jako výjezd. postižený zavolá veliteli, jestli můžeme pomoci, ten to nahlásí na KOPIS a centrála se zapůjčí. centrálu u klasického zásahu mnoho nepoužijeme, takže takto alespoň můžeme vyzkoušet, jak šlape. plus je to dobré PR pro hasiče směrem k občanům obce:) jinak centrála byla zakoupena z prostředků SDH pro komplexní potřebu J/SDH. na starost ji má konkrétní člověk, který ručí za její používání.
akorát si dovolím takový malý povzdech (ikdyž věřím, že obdobný chaos není jen v Čechách). tohle je typický příklad obcházení a nerespektování pravidel hry. zákony, vyhlášky, předpisy, někdy dokonce Ústava a Listina základních práv je selektována ku osobnímu prospěchu, případně jsou všelijak upravovány. u nás se u některých občanů razí heslo Duch obce, který stojí nad zákony (a to fakt nekecám, toto je přesně odcitovaný terminus technicus, který vypadl z jednoho výše postaveného občana za přitakávání ostatních výše postavených). obec to platí, obec to může svévolně používat. to, že zákon omezuje uživatelské právo (věcné břemeno) se nerespektuje, JPO je vnímána jako nutné zlo, ne jako služba občanům. kolikrát se člověk až diví, co ze zřizovatele vypadne. navíc je mnohdy velmi složité právní ukotvení, jeho neurčitost a dokonce i několikanásobný právní výklad jedné skutečnosti - a to nahrává chaosu a onomu obcházení a selektování s právním nepostižením porušovatele. a ruku na srdce, kdo se bude v malé obci soudit kvůli takové ptákovině, jako je centrála J/SDH, případně volat policii na někoho z obce.
ale jak si napsal, záleží, jestli je centrála nahlášena na KOPIS. na druhou stranu, v tomto konkrétním případě byla poskytnuta účelová dotace na zakoupení vybavení JPO, což situaci asi v mnohém ulehčuje - je to majetek obce s omezeným uživatelským právem.

Napsal: 26.01.2011 15:01
od Jakub Hynek
Podle evidenčního listu jednotky, který při každé změně vybavení odesíláme na KOPIS, je centrála uložena ve vozidle CAS 25. Tudíš s ní KOPIS počítá na výjezd. Znění žádosti na poskytnutí dotace na tuto centrálu bylo: ŽÁDOST OBCE O POSKYTNUTÍ DOTACE Z ROZPOČTU PARDUBICKÉHO KRAJE NA POŽÁRNÍ TECHNIKU A VĚCNÉ PROSTŘEDKY POŽÁRNÍ OCHRANY
JEDNOTKY SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ OBCE

Napsal: 26.01.2011 16:21
od Petr Haska
Tak nějak souhlas se vším.

Napsal: 30.01.2011 19:53
od Harry Lešná
chlapi je to jen o domluvě u nás to tak funguje dlouho a je to bez problému, kdyz je starosta vůl tak je vůl