Stránka 1 z 1
Kronika SDH
Napsal: 05.01.2011 19:45
od Radek Soják
Zdravím Vás,
měl bych takový obecný dotaz k vedení kronik SDH. Snad mě s tím nevypískáte
Chtěl jsem se zeptat jestli je povinností sboru (výboru) vést kroniku sboru?
Případně jsou k tomu nějaká předepsaná pravidla nebo návody, dostupné materiály?
Jako např. co uvádět, jakým způsobem, atd. Našel jsem příručku pro vedení obecních kronik - tak jestli se to dá brát jako případný návod?
http://new.nipos-mk.cz/wp-content/uploa ... vydani.pdf
Omlouvám se za takové skoro až nehasičské téma - ale taky to k tomu patří - zjišťuju jak se to má dělat - poslední řádný kronikář, který to u nás dělal umřel již před 15 lety a teď se to začalo řešit.
Díky za reakce - Radek.
Napsal: 06.01.2011 18:48
od odvážný soptík Peťa
Nevím jestli se kronika psát musí ale my si jí píšeme jak činnost dětí sborovou a zásahovou. Na kroniku žádná pravidla nejsou aspoň u nás ale je tam třeba psát smysluplné věci a ne kraviny. Jen jestli můžu doporučit ke všemu datumy a když to jde tak i foto články z novin atd. A další rada existují kroniky speciálně na fotky že u hřbetu je to zesílené a na druhé straně je to uzké.
Napsal: 06.01.2011 19:40
od zdeněk herda
Nevim jak je to u dospělích ale u dětí ta kronika a řád jak se má psát a psát se musí jinak se na Plameni připočítavaj trestné body.
Napsal: 06.01.2011 21:45
od malda
to snad ne to pořád platí ty trestné body? já to pamatuju jako malej za komunistů kontroly kronik a ještě chtěli,aby jsme se konkrétně nějak jmenovali
Napsal: 07.01.2011 06:23
od Radek Soják
Děkuji za názory a rady - myslel jsem to spíš pro historickou kroniku sboru, o kterou se stará určený "dospělý" kronikář. I když, proč nevyužít činnosti mladých hasičů - dalo by se to taky použít.
Napsal: 07.01.2011 08:20
od zdeněk herda
jojo trestné body za kroniku pořád platí,a pojmenování oddílů mladých hasičů nejni povinný ale oddíl si jméno může vymyslet:-)
Napsal: 11.01.2011 16:50
od Ladislav Muller
Náš sbor vede kroniku. Můžu doporučit její vedení. Pravidelně ji na VVH předkládáme k nahlédnutí členům. V kronice uvádíme hlavní události jako stav členské základny, volby do výboru, počet událostí výjezdové jednotky, činnost mladých hasičů, nákup nové techniky atd. Je velmi zajímavé číst události, které jsou staré několik let. Rovněž vedeme kroniku okrsku. Rovněž i my jsme několik roků nevedli kroniku, její dopisování pak bylo velmi složité. Kronikáře máme nečlena.
Napsal: 12.01.2011 14:34
od Oves
Kroniku jako takovou nevedeme, děláme to naším způsobem ve formě šanonů s vloženými průhlednými složkami s nejrůznějšími akcemi SDH i JSDH. Co rok to šanon, všechny kulturní akce, dětské soutěže, zásahy i brigády. Co akce či událost to článek různé délky plus řada fotek. Vedeme to takto od roku 2006 a pro všechny od dětí po důchodce jsou vložené velké fotky přijatelné, kdo chce má tam i článek na přečtení kdo ne jde jen po fotkách. Kroniku v této formě vede náš vrchní strojník z vlastní iniciativy, je naším hlavním dokumentaristou.
Napsal: 12.01.2011 14:49
od Ohněbrzdič
Souhlasím s Ladislavem jak zajímavé a poutavé je číst řádky staré spoustu let. Řádky o lidech, kteří už zde desítky let nejsou, ale měli s námi jedno společné, že žili, tvořili a budovali pro sbor. Naše kronika popisuje 138 let činnosti sboru. V současné době už jsou to knihy dvě, ručně krasopisně psané a vázané v kůži, někde i s ilustracemi. Kronikář je třetí v pořadí. Ten první musel několik let dopisovat. Zápisy popisují činnost sboru v daný rok. Úvod ještě stručně popisuje dění k danému roku. Např. volby, vstup do EU, adt. Člověk se pak lépe přenese do té doby. Dálší zápisy, jak píše Ladislav- stav základny, složení výboru, činnost mládeže, činnost výjezdovky, pořízení techniky, důležité akce a brigády, zmínka o děkovných dopisech, přijmutí členové, v těch zápisech 100 let starých byly třeba i stručně popsány spory mezi sbory, nebo naopak družby. Je to velmi zajímavé a přiznám se, že po přečtení se zvýšila moje úcta k organizaci, ve které je vložena práce už tolika generací. Ještě taky máme knihu požárů, tam ale zápisy končí s vytvořením JPO, navazují už jen strohé zprávy o zásahu.
Napsal: 12.01.2011 20:07
od Radek Soják
To jsem rád, že se kroniky ještě píší a forma vedení je na iniciativě členů (nečlenů). Děkuji Vám za Vaše příspěvky a inspiraci - nejhorší bude dopsat ty chybějící roky - hlavně ale začít.
Napsal: 12.01.2011 21:36
od Tomáš Otčenášek
JInak jsem kdysi hledal, jsou firmy, ktere nabizi skoleni pro kronikare, stalo par supu, kolem tisicovky, pokud budete mit kronikare stabilnejsiho, asi neni spatne ho tam aspon jednou poslat, aby vedel nejake zasady. Tez o tom uvazujeme...nebo jsme aspon uvazovali, ted poradne nevim jak to bude
Napsal: 12.01.2011 22:18
od Petr Měrka
Náš sbor také vlastní kroniku. Jedná se už asi o čtvrtý spis, protože tato kronika je vedena od samotného založení sboru v r.1894. Je to opravdový skvost, který je uložen pod zámkem a na který jsme patřičně hrdí. Je velké štěstí, když se sboru podaří a kroniku má. Člověk se tam dozvídá opravdu zajímavé věci, které už neznají ani ti nejstarší pamětníci. Kroniky jsou psány ručně a jsou dokládány krásnými kresbami. Je zajímavé třeba vidět vývoj naší zbrojnice. Je to úžasná věc. Teď jsme měli minulý týden VVH sboru, kde byly kroniky k nahlédnutí. Můžu říct, že spousta mladých členů i pozvaných hostů dlouho seděli u těchto spisů a se zájmem v nich listovali historií sboru. No asi jsme měli štěstí na kronikáře, protože ty roky jsou tam velice hezky a podrobně popsány a doloženy fotkami. Současná paní kronikářka je bývala učitelka v penzi a také se stará s veškerou pílí o to aby bylo vše podstatné o sboru každý rok doplněno.