Stránka 1 z 1

Dobrovolní hasiči v zahraničí - jak fungují??

Napsal: 25.09.2006 07:48
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jiří Brzobohatý
Dobrovolní hasiči v zahraničí - jak fungují??
Nedávno jsme rozvinuli v hasičárně diskusi, jak fungují (pokud tedy existují) zahraniční ekvivalenty našich JSDH obce. Zajímalo by mě, jestli tady má někdo informace o jejich financování, zajištění vyýzbroje a výstroje a o ev. výhodách třeba ze strany státu (nižší daně nebo pod. výhody pro výjezdové členy). Jde mi hlavně o naše sousední státy, ev. členy EU.

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Mirek Petřík
pro Jirku
čau Jirko hele já fakt nevím,o tomhle tak trochu slyším poprví.Hele zkusím se ti poptat.Ale nic ti neslibuju.Z jakého si sboru??? S pozdravem Mirek Petřík SDH - Plačice

Napsal: 12.05.2008 15:20
od ruská vlaštovka
re:
No tak na tomhle se určitě vyřádí Jarda Sucharda, teda až odloží sirky a krumpáč. Zatím musíme čekat :-)

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Radek Dopirák
Německo
Co já vím tak hasiči v Německu si výstroj z poloviny platí sami. Ale mají nějaké úlevy, nejsem si jistý přesně které ale myslím že jejich zaměštnavatel neplatí zdrav. a soc. poplatky, mají různé slevy (jízdné apod.).

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jakub Kozák
RE: Vlaštovka
Jirka, ne Jarda... Furt si to pleteš, on ti něco zapálí :-)

Napsal: 12.05.2008 15:20
od ruská vlaštovka
re Kubajs
Není to Jirka, je to Jarda, protože se to lepší rýmuje. :-)

Každopádně co je zřejmé, tak i v tom Německu je u dobrovolných sborů (Freiwillige feuerwehr) vidět technika úplně nová, ale i postarší - ovšem zdaleka ne v tak tristním stavu, jako mnohde u nás. A mnohde sedí útvar i dobrovolní ve stejné hasičárně, stejně jako u nás. A občas mají auta v RAL3024 :-). Je všeobecně známo, že Německo, ale i spousta dlaších EU zemí používá poněkud odlišný systém PO, než máme u nás - postavený daleko více na dobrovolných jednotkách, které ovšem mají patřičný výcvik, vybavení a hlavně podmínky k práci.

Schválně si zadejte do Googlu heslo "freiwillige feuerwehr" a dávejte bacha, co se na vás vyvalí... Přeji příjemnnou zábavu u PC na několik dalších dní :-)).

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Hynek Obroučka
Německo, Rakousko
V Německu a Rakousku jsou profi hasiči (Berufsfeuerwehr) jen v městech nad 100.000 obyvatel, všude jinde jsou jen dobrovolní (Freiwillige feuerwehr) (+ samozřejmě podnikoví - Werkfeuerwehr nebo Betriebsfeuerwehr). Každý zaměstnavatel, který zaměstnává dobrovolného hasiče má úlevy na daních s tím, že musí uvolnit člena jednotky k zásahu, pokud vím, není tam s tím žádný problém. Část techniky platí sama obec/město, část tzv. Landkreis, tedy zemské ředitelství, některou speciální techniku, která je určena pro větší oblast (hadicové vozy, protiplyny, technické vozy a podobně) pak platí Landkreis celé. Velitel jednotky + někteří další (VD...) bývají někdy zaměstnanci Landkreis, podle velikosti sboru. Peníze na techniku pochází většinou z odvodů pojišťoven (podobně je tomu mj.i na Slovensku), speciální technika (těžký jeřáb...) pak může i vydělávat penízky, u rakouských Liebherrů LTM 1060/1070 je to slušný balík, takže peníze na chod jednotky mohou jít i z tohoto. Snad jsem Vám alespoň trochu pomohl, případné další dotazy asi opravdu na Jirku "Jardu" Suchardu, ten má k německým kolegům blíže, takže bude více vědět :-))

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Hynek Obroučka
Ještě k těm ...feuerwehr
Berufsfeuerwehr (BF) - profihasiči
Freiwillige feuerwehr (FF) - dobrovolní
Werkfeuerwehr (WF) - podnikoví tam, kde to továrnám ukládá zákon
Betriebsfeuerwehr (BtF) - podnikoví tam, kde je podnik zřizuje i když ze zákona nemusí (takové u nás nenajdete - byli by dávno zrušení :-))

Napsal: 12.05.2008 15:20
od simír hasič
Chlapi, neblbněte,
teď to tu vypadá, jak při obsazení republiky. Tady se to hemží výrazy, jak za protektorátu....

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jiří Sucharda
Re: vy ptaci cerni a jini
my sudetaci vas vidime a slysime :--). Hynku ulevy maji snad v Rakousku, ale v nemecku je z prace uvolnuji a take nekdy vyrazi uplne stejne jako u nas, zadne vyhody ani nahodou. Co se tyka toho placeni si veci, to uz by museli byt tak hloupi jako nasi a to nejsou, vetsina vybaveni se ridi pravidlem - na hasicarnu dava stat (okres, zeme) 2/3 a obec 1/3 u techniky je to obracene 2/3 obec a 1/3 stat. Bezne vybaveni - vystroj a vyzbroj jde stejne jako u nas z rozpoctu obce. Ahoj Jirka Jarda (uz nejak dlouho u nas nic, v rijnu mi navlhly svabliky)

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jiří Brzobohatý
A jak dál u nás?
Díky za info, právě jsme si říkali, že by něco podobného mohlo fungovat i u nás, že by zaměstnavatel dostal nějaké slevy z daní, pokud by zaměstnával člena JSDH, samozřejmě s tím, že by ho musel v případě potřeby automaticky u volnit ze zásahu.
Mám takový pocit, že v ČR se o JSDH při různých jednáních "nahoře" nikdo moc nebije, pánové z GŘ HZS mají dost starostí obhájit finance na činnost profíků (nezazlívám jim to, prostě bližší košile než kabát), a na to, aby se pokusili zlepšit situaci JSDH už jim nezbývá energie ani prostor. Myslím že není moc dobrá strategie navalit veškeré finanční náklady (vyjma sem tam nějaké dotace) na bedra obecním rozpočtům, zvlášť u malých obcí. Stát by se na tom měl automaticky alespoň nějakou částkou (např. 1/3) podílet a taky třeba stanovit nějaké roční minimum financí, které musí do jednotky jít. Co vy na to?
JSDH Omice, JPO V, Brno-venkov

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Ondřej Dostál- Oskar
to už tu bylo
o tom, že by byli zaměstnavatelé hasičů zvýhodňováni a že by pojišťovny dávali peníze za uchráněné hodnoty hasičům se tady už mluvilo mockrát.Jenže pojišťovny se bouří, protože by tím přicházeli o peníze.A jinak s pouštěním členů JSDH z práce k výjezdu je to docela dobrej mazec- u nás to pár firem bere, pár ne.Ale běda jak nás na něco potřebujou(třeba ucpanej odpad nebo něco takovýho).To by nám naslibovali hory doly a pouštěli by nás snad i kdyby se nic nedělo.Jenže tadyten nával kamarádství hodně rychle končí.A co se týká toho, že by měl stát nějak určovat, kolik peněz má dostat jaká jednotka-podle mě by to nešlo, protože dneska existuje strašný množství jednotek, které jsou na různých úrovních.Může být JPO II, která vyjede 10x do roka a může být naopak JPO II se 200 výjezdy.A byla by přeci blbost dát stejně peněz oběma těmto jednotkám,ne?!

Napsal: 12.05.2008 15:24
od Peter
Betriebsfeuerwehr v nemecku
Re: Hynek Obroučka
Je jeste nekolik duvodu, proc firmi a fabriky stavy "Betriebsfeuerwehr" i kdyz jim to zakon neprikazuje. Napriklad sleva u pojistoven ale i tam kde se nacazi hodne lidi a potencial nehod je visi.
Rozdil mezi Betriebsfeuerwehr a Werkfeuerwehr je ten, ze kdyz se neco stane, tak k Betriebsfeuerwehr musi i "verejne" hasici prijec na pomoc.
Dlouho byly hasici na letisti ve Frankfurte Betriebsfeuerwehr. Ke kazdemu vyjezdu musely i hasici z Frankfurtu tam vyjizdet.

Napsal: 12.05.2008 15:24
od Jaroslav Schulz
Hasiči v zahraničí
Otázka má znít jinak: Jak fungují hasiči v zahraničí? Stěží lze totiž rozlišovat mezi hasiči dobrovolnými a profesionálními. V prvé řadě je třeba uvést, že v řadě zemí neexistuje centrální velení pod státní správou. V Německu či Rakousku je požární ochrana upravena zákony spolkových zemí. V Holandsku mají rozhodující slovo starostové provincií. Hasiče financují regionální celky. Stát se hasičem není jednoduché. Vyžaduje to náročnou, obvykle víceletou přípravu ve volném čase. K dispozici jsou ovšem kvalitně vybavená výuková centra. Zásahové jednotky (sbory) jsou v kompetenci obcí. Podle počtu zásahů jsou složeny z ryze dobrovolných členů, nebo jako zčásti či zcela z profesionálů. Mnohdy obec, která vlastní sbor nemá, musí uzavřít smlouvu s jinou obcí a na hasiče finančně přispívat. V krátkosti nelze celou problematiku vyčerpat. Uvedenými otázkami se zabýval seminář při PYROSu 2001. K dispozici byly materiály z řady zemí, SHČMS se však nakonec rozhdlo sborník z tohoto semináře nevydávat.

Napsal: 12.05.2008 15:24
od Freek
RE: Dasty
Jak mohou hasici ovlivnit pocet vyjezdu?

Jestli to dobre chpu, tak cim vic vyjezdu tim vic penez, je to tak? To znamena chces li penize zarid si vyjezdy -> mej v radach sboru zhare atd. To je dobre, mozna se to uz dnes deje.

Jeste jeden priklad:
Mejme 2 obce (oznacme je treba A a B), obe obce maji JPO III. Obe jsou vybaveny stejne (L101 s vyprostovacim zarizenim a predurcenim pro DN a DA 12 A 31).

Jednotka A mela za posledni pulrok tyto udalosti:
Pozar travy podel zeleznicni trati
DN 2 OA v nebezpecnem useku silnice
TP Spadly storm pri silnem vetru

Jednotka B mela za posledni pulrok tyto udalosti:
Pozar travy podel zeleznicni trati
Pozar travy - plany poplach - neohlasene paleni
DN 2 OA v nebezpecnem useku silnice
TP Spadly storm pri silnem vetru
Pozar travy
Pozar travy - plany poplach - neohlasene paleni
DN 2 OA v nebezpecnem useku silnice
TP Spadly storm pri silnem vetru
DN OA v nebezpecnem useku silnice

Jednotka A ma tedy za stejne obdobi 3 vyjezdy, zatimco jednotka jich ma 9.

Jednotka B celka na vyjezd a pokud je, tak vyjede udela co ma a vrati se. Je to jeji jedina cinnost.

Jednotka A vyjela na prvni vyjezd. Protoze bylo jaro a bylo jasne, ze budou horet suche porosty, nechala nekolikrat vyhlasit obecnim rozhlasem, jak maji obcene postupovat pri paleni suche travy, listi atd. Take umistila kratky informacni sot do mistni kabelove TV a pripravila kratky clnek do obecniho casopisu. To prinesli svoji vysledky, obcane hlasili kazde paleni a dukladne paleni hlidali.

Kdyz se stala vazna DN 2 osobnich automobilu na velmi neprehledne krizovatce, tak pozadali vedeni obce o reseni tohoto stavu. Vedeni velice rychle reagovalo a snizilo rychlost na hlavni silnici na 30 hm/h, umistilo spomalivaci prah, pruidalo zrcadlo a na vedlejsi silnice umistilo stopku misto znacky dej prednost v jizde. V danem obdobi se na tomto miste stala diky temto opatrenim jen jedna lehka DN, kde to odnesl jen blinkr a zasah hasicu nebyl potreba.

Pri silnem vetru pred jednou bourkou spadl na silnici strom, hasici jej odstranili a vsimli si ze v okoli je jeste nekolik nebezpecnych prestarlich stromu. Pozadali proto obec, aby tento stav resila. Ta po iniciovala jednani s majiteli a do mesice byli nebezpecne stromy odstraneny.

Tento priklad je smysleny. Presto je z praxe zrejme, ze dobrou osvetou lze snizovat pocet MU. Hasici v obci A se o toto snazili, ale pri vyhodnocovani meli jen 1/3 vyjezdu a dostali jen velmi malo penez, takze zatimco v obci B si hasici poridili za pridelene penize novou elektrocentralu a kalove cerpadlo, hasicum v obci A stacily pridelene penize jen na nekolik hadic.

Napsal: 12.05.2008 15:24
od Václav Kladenský
Re
Předešlý článek je velmi zajímavě pojat. Je to -bohužel- pravda. Ale když to vezmete z objektivního pohledu, (tak minimálně já) nevíte, ke komu se máte přiklonit. Jestli ke sboru, který se snaží omezit nebezpečí, provádí kvalitní osvětu, prevenci atd., nebo ke sboru, který prostě využívá svou jedinou (pokud tedy pominu záležitost nějakých placených pož. dozorů, zajišťování atd.) možnost, jak ovlivnit výši přidělené dotace.

Na jednu stranu si říkám, že kdo je "hodnej", ten je blbej, na druhou stranu to -jak bylo už zmíněno- "čekání na výjezd" taky není úplně to ono, asi to cítíte také..

Bohužel, je to u nás tak, tudíž nebudu soudit, kdo to dělá lépe, jestli Áčkaři, nebo kluci se sboru B, protože ani jednomu byste nemohli poradit. Jedněm neřeknete "vykašlete se na tu prevenci, takhle si nevyjedete" a těm druhým "no to je jedno, že dostanete míň peněz, prostě dělejte i prevenci, ta je přednější, než prachy..."

Toto téma se začíná velmi zajímavě vyvíjet, určitě ho budu sledovat.

S pozdravem a přáním mnoha "hasičských úspěchů" (s odkazem na pár řádku nahoře schválně nepíšu výjezdů)
VKL

Napsal: 12.05.2008 15:24
od Freek
RE: Václav Kladenský
Ano, je to takovy jiny pohled. O jiny pohled jsem se snazil vzdy.

Hodnoceni podle poctu vyjezdu je opravdu nesmysl. Kdyz se zamyslime nad tim co ovlivnuje pocet vyjezdu, tak zjistime, ze motivace poctem vyjezdu je spatna:
- skutecny pocet udalosti
- obliba jednotky u operacniho dustojnika
- obliba jednotky u tvurce poplachoveho planu
- obliba jednotky u velitelu nejblizsi stanice HZS
- pocet udalosti zpusobenych cleny jednotky
- chovani lidi
- penize
...

Ovsem pokud by mely byt ve vyctu schopnosti jednotky, tak by byly az nekde na konci, pokud by tam vubec byly :-(

No mam jeste pripravene dalsi pohledy, tak snad prisete.

Ted jeste uvedu podle ceho se prideluji dotace v JMK:
Tomuto tematu se venuje diskuse http://www.pozary.cz/forum.asp?akce=prispevky&id=1397. V ni kix mimo jednotlivych kriterii uvadi i to, jak muze takove rozhodovani vypadat a ze to rozhodnuti vubec nemusi byt ferove.

Jak opravdu pridelovani dotaci probiha neni tezke zjistit ze seznamu pridelenych dotaci. Je velice zajimave sledovat kdo a jak vyoskou dotaci v poslednich letech dostal. Doprucuji pote prohlednout web dane JSDH a obce a podivat se co za ni koupili a take prekontrolovat seznam clenu, jestli se tam nahodou nektere jmeno neshoduje se jmenem nekoho, kdo pracuje na krajskem urade nebo u HZS.

Velice zajimavy postoj k rozdelovani o dotacich zaujal Kraj Vysocina. Na nekolika mistech na internetu je uvadeno, ze dava vsem jednotkach stejne kategorie stejnou dotaci.

Napsal: 12.05.2008 15:24
od Kuba Vlášek
Obliba jednotky
... to je asi dnes to nejdůležitější kriterium. Pak tu ještě chybí obliba jednotky u starosty obce. Pokud totiž starosta obce začne dělat všechno pro to, aby to v té které obci nešlo, tak to zkrátka nepůjde. Jeden příklad za všechny. Starosta se rozhodl, že téměř veškeré dotace od kraje na provoz JPO II věnuje na opravy techniky ale už ho vůbec nezajímá, jestli tyto opravy mají vůbec nějaký smysl a jak jsou provedeny. Stav techniky se sice vůbec nezlepšil, ale firma toho, jehož hlas starosta potřebuje při hlasování v zastupitelstvu, si slušně vydělala.

Situace už dospěla tak daleko, že starostovi oblíbenci nemusí být oficiálně členi zásahové jednotky, nemusí mít zdravotní prohlídky a ani patřičná školení a přesto skočí do auta a jezdí k zásahům. Pokud se kproti tomu ozve někdo z těch, kdo všechna školení a prohlídky mají a mít musí, starosta je chce ze zásahovky vyloučit a na dotaz z jakého důvodu odpoví, protože prostě chci. Pokud se posléze celá zásahovka těchto jidí či jedince zastane, starosta vyhrožuje, že jednotku úplně zruší.

Jak se takovým zvěrstvům bránit a přitom neriskovat vyloučení ze zásahovky yž prostě nevím. Poradil by někdo?