Stránka 1 z 2

Jak na odměny členům JSDHO ?

Napsal: 01.03.2005 11:19
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jiří Juřica
Jak na odměny členům JSDHO ?
Odměňujete členy jednotek ? Když ano, jaké s tím máte zkušenosti, jakou formou odměny poskytujete ? ( termínové platby hotovými penězi, úlevy z obecních poplatků, příspěvky k různým typům spoření a připojištění apod. ). Zajímají mne pouze praktické zkušenosti, které lze využít, nemlaťme, prosím, prázdnou slámu.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jakub Kozák
Odměny
Vzhledem k tomu, že jsme dobrovolní hasiči, tak všechno děláme dobrovolně :-) No ale když už odměny, tak třeba velitel jednotky dostává 2-3x ročně od OÚ finanční částku jako dohodu o provedené práci.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Karel z podkrkonoší
odměny
U nás máme ve smlouvě 100,-Kč za rok jednorázovou odměnu. Jěště ji nikdo nepožadoval, obec nám poměrně dost dá z rozpočtu a tak nemáme nouzi materiálovou a jsme spokojeni. Peníze nejsou vše, i když jsou na prvním místě!

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jakub Kozák
Refundace
My se snažíme i o to, aby nám obec nemusela zbytečně platit refundace. Pokud to jde, tak jedeme na školení v osobním volnu nebo si vyřídíme dovolenou apod. Obec nás docela solidně podporuje, tak proč se jí to nepokusit ulehčit...

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Haska VP
Jsme placeni měsíčně
Jsme JPO II, obec nám platí 5,50,- z hodinu pohotovosti ( za měsíc asi 900,-Kč), a 60,-Kč u ohně,práce na technice a tak- celkem to funguje. Obec to výjde asi 350.000 za rok. U nás se nerozlišuje velitel-strojník- hasič, všichni jsou placeni stejně. Vím ,že se doporučuje,aby to bylo odstupňované. Třeba Velitel jednotky 600,-velitel směny 500,-, strojník 300,- a hasič 200,-

Napsal: 12.05.2008 15:18
od DARE
Palcení -neplacení
Zdravím HASIČE,
vážení, zatím máme všichni už v názvu - dobrovolní - toto nás opravdu hodně zavazuje. Vím, že je rok 2005 a v tomto období každý raději krade, natož aby třeba uděla něco zadarmo pro někoho jinýho a zž vůbec ne pro stát, obec, okolí.. To si pletou zastupité obcí i poslanci - najdou se i dnes tací, co si myslí, že jsme za to dobře zaplacení. Většina z nás to opravdu dělá jako svého koníčka a zadarmo.
Nyní něco i k opravdovému "placení.
Jsou JPO SDH, kde dostávají od obcí úlevu třeba na placení daně ze psů, úlevu na vodném a stočném popř. úlevu na poplatcích za likvidaci domovního odpadu (popelnice).
Vím i o dvou JPO SDH, kteří dostávají 30 40 Kč/hod za práci u zásahu. Za ostaní činnost nedostávají nic. Stejně ale tyto peníze dávají do společné pokladny, z které si pak hradí společné nákupy pro SDH.
Takže obce se nepřeplatí a hasiči opravdu nejsou žádní hamouni, aby si nechávali platit za neštěstí druhých.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od
odměňování
Máme smlouvu s MěÚ podle které jsou členové finančně ohodnocení za každý výjezd a to velitel vozu a řidič 300 Kč nositele DT a obsuha radiostavic 250 Kč a ostatní 200 Kč. Vyučtování provádí velitel jednotky na závěr roku, takže někteří členové mají docela pěkný vánoční dárek až 1500 Kč čistého.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Martin Tonhauser
4 DARE
Jestli se neorientuješ tak jsou jisté jenotky, které jsou zařazeny do kategorie JPO II a tyto jednotky jsou poviny ze zákona držet pohotovosti a tudíž jsou za to placeni. Zabývají se tím zákon, prováděcí vyhlášky a je ktomu vydán SIAŘ Generálním ředitelství HZS ČR. Takže si musíš zviknout, že jsou jednotky , i když jsou dobrovolné, tak jsou za svou dobrovolnou práci placeni.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Martin Tonhauser
ODMĚŇOVÁNÍ
x

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Martin Tonhauser
ODMĚŇOVÁNÍ
Něco jsem zmáčkl špatně. Naše jednotka od tohoto roku začala držet služby. Nicméně nás do toho dokopali představitelé HZS a řekli nám, že na odměny je jistá dotace, kterou dostaneme ( asi 150 000 kč ), načež jsme teda začali ty služby držet a asi po měsíci nám bylo zděleno, že tato dotace je podmíněná 50% účastí obce. Což znamená jistý problém jelikož obec by ty peníze nám dala z našeho rozpočtu, ale to by jsme už nemohly si nic koupit do výbavy, takže od toho asi odstoupíme a uvidíme jak se to dál vyvrbí. Ale celkem to na nás pěkně ušily jen co je pravda.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Jiří Sucharda
re: Dare
sorry ale ses vedle jak ta jedle a pletes paty pres devaty. Odmenovani clenu jednotek JSDH resi od roku 2000 zakon o PO zcela jasne a ty si pletes slova dobrovolne a zadarmo. U nas to vsichni take delaji jako sveho konicka a ve volnem case, ale jsou radi, kdyz dostanou dvakrat rocne nejakou tu korunu na prilepsenou za ty stovky hodin, o ktere "osidili" svoje rodiny a maji hezci dovolenou a vanoce. Ony toti ty odmeny zase nejsou tak velke, aby nekoho zachranily a mohl z nich prezit. Vim a chapu, ze male obce na tyto odmeny vetsinou nedosahnou, ale tyto jednotky take vetsinou neresi problemy s clenskou zakladnou. Druha vec je odpousteni urcitych poplatku, taky jsme to chteli udelat, ale tady myslim ze dochazi k porusovani zakona, protoze obec muze odpustit jen poplatky sve mistni, tedy ze vstupneho apod., ale za psy a popelnice se myslim musi platit. Take to nic neresi, jelikoz ja mu odpustim popelnici a on uz treba neprijde, kdezto takto pracujici hasic dostane odmenu a nepracujici prd :-) Ahoj Jirka

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Jan Kolář
JPOII
My jsme do těch placených služeb taky nešly. Radši peníze od města věnujeme na techniku a výstroj. Výjezd do 5 minut dokážeme zajistit i bez služeb v hasičárně lidma co dělají v místě.Jinak pak už se to neoznačuje jako dobrovolná jednotka,ale poloprofesionální. Aspon takovej výklad sem slyšel.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Martin Tonhauser
4 Kolarski 1
Ono je to sice hezký, ale podle zákona ty služby držet musíme. Ale to teď neřešme. Nedělájí vám třeba Profíci, že by vás chtěli přeřadit do JPO III (kvůli neplnění zákonu). Odkud je tvoje jednotka jaké tam máte podmínky, jakotřeba jak daloko je HZS, kolik máte výjezdů atd. Chtěl bych to porovnat s naší jednotkou.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Aleš Bárt
U nás jsme odměňováni 1x ročně finanční odměnou.
Různí se dle zařazení ve VJ, hodnosti, odpracovaném času ve zbrojnici nebo na technice.
u JPOII jsou členové kteří drží hotovost placeni - stát na to dává dotaci (malou ale dává).

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Petr Šácha
máme taky odměny
celá jednotka 24 lidí má smlouvy s obecním úřadem, pobíráme cca 1000,- měsíčně na osobu za služby a za práci na údržbě techniky a výcvik. Pohotovosti držíme po 8 lidech a to po 12 hodinách na střídání, pohotovosti držíme doma a do 5 minut stíháme dvě auta a třetí do 7-10 minut jako záloha (požadavek na nás je zajistit 1 vozidlo do 5 minut), protože když nás svolají sejde se nás stejně 12 - 16 i ti co nemají službu, neboť nejde jen o peníze ale o to, že to dělat chceme. Dělali to 120 let před námi zadarmo, tak teď neřešíme jestli vyjíždíme na placenou pohotovost nebo protože se nám chce. Za zásahy se nic nevyplácí (pouze případné refundace pro zaměstnavatele). Nechceme se dočkat nějaké vykuka aby zapaloval a potom si přivydělával hašením. I takové hasiče historie pamatuje. Máme 50 - 70 výjezdů ročně a děláme protože nás to baví. A když se v r. 2001 naskytla zákonná příležitost placení JPO II proč ji nevyužít. A až to placení zruší budeme klidně jezdit zase 100 let zadarmo. Přeju všem hasičům hlavně dobrou partu a šťastné návraty. O peníze musí jít klukům z HZS, ty to mají nejenom jako koníčka ale především job, kterým musí uživit rodiny, my těch pár korun máme na přilepšenou na "cigára". Vybavení máme dobré až výborné na dobrovolnou jednotku a na ten počet zásahů se musí nějaká práce na technice a vybavení udělat, tak proč by si kluci těch pár korun nezasloužili. A stíhat do 5 minut první výjezd z domova ze sprchy je úctyhodný výkon. Čus, ať se vám všem daří.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Petr Lahoda
Státní dotace
Dobrý den,
naše jednotka je zařazena do kategorie JPOII, pohotovost drží vždy 4 členové (vždy se jich k události sejde okolo 8). To jen na okraj. Město dostává státní dotaci na provoz jednotky JPOII 150.000,-Kč ročně. Po dohodě státní dotaci Město rozděluje mezi členy JPOII formou měsíčných "výplat". Na jednoho člena vychází cca 500,-Kč čistého (bohužel i zde se musí odvádět zdravotní a sociální pojištění). Myslím, že odměňování členů JPO je vždy založeno na spolupráci vedení SDH a vedení Města.
Petr Lahoda

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Jiří Adamec
Podmínky dotace
Máte někdo nějaký předpisy pro to dotaci nebo alespoň link, kde je najdu - jsem línej potom pátrat. ;o) Díky

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Martin Tonhauser
2 Petr Lahoda
Chci se zeptat jak to máte s tou druhou polovinou, kterou má doplácet obec jako 50% část k té dotaci dostáváteji nebo obec schovává pod nějakou jinou položku. Nám to takhle sdělily, ale obec némá už na dalších 150 000 Kč arozhodně už nepustí do toho, aby aby to nějak zakamuflovali, protože nějaká kontrola by na to stejně přišla a pak by se to muselo spětně vracet a pochybuji, že by kluci tebas po 4 letech vraceli peníze za dotaci. To je tak trochu problém. Stejně sme schopni vyjet do 5min. ať už ty služby držíme nebo ne.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Jan Kolář
pro Tonhausera
Profíky máme cca 20 km od nás. Potíže kvuli tomu nedělají žádné. Máme ročně tak 70-80 zásahů. Jezdíme i dopravní nehody a tak podobně. Jakou máte zkušenost s tím když je placena třeba jenom část lidí v jednotce ??? Nedělá to zlou krev ??? Nebo víc lidí než má smlouvy už do zásahovky nezařazujete???