Stránka 1 z 1

Natáčení zásahu

Napsal: 24.02.2014 12:10
od Hasičhasič
Ahoj kolegové,
natáčí někdo z vás zásahy ? Setkal se někdo již s upozorněním od VZ ohledně natáčení atd ? Napište svoje poznatky při natáčení. Díky David ;-)

Napsal: 24.02.2014 17:53
od Motorolak
Ahoj, u nás používáme kameru za oknem u auta, která natáčí cestu k zásahu a dění okolo auta, jinak používáme pouze fotoaparát na dokumentaci. O fotky mají většinou zájem na HZS a dáváme si pozor na to aby jsme nezveřejnili něaké SPZ, názvy firem atd.

Napsal: 25.02.2014 06:41
od Hasičhasič
Já začal používat GoPro kameru přichycenou na přilbě, takže natáčím jak cestu tak samotný zásah

Napsal: 25.02.2014 09:11
od Petr Haska
Hlavně dávat pozor na to, co zveřejníte. Tam může nastat problém.

Napsal: 25.02.2014 12:03
od Roman
My natáčíme jen cestu k události, ze samotného zásahu se vždy pořídí pár fotek pro prezentaci jednotky, ale osobně to dělám tak, aby tam nebylo vidět žádnému ze zasahujících hasičů do tváře. Mimo naši JSDH.

Napsal: 25.02.2014 13:06
od Hasičhasič
Díky za rady, ještě se zeptám jestli někdo nezná nějaký program na cenzurování zmíněných SPZ, názvů firem, obličejů apod. ? Díky

Re:

Napsal: 25.02.2014 13:59
od Tom
David Korecký píše:Díky za rady, ještě se zeptám jestli někdo nezná nějaký program na cenzurování zmíněných SPZ, názvů firem, obličejů apod. ? Díky
Co třeba obyčejné malování? -každý Windows to má. Teda pokud nehledáš zrovna program, který ty spz apod. sám vyhledá a upraví.

Napsal: 25.02.2014 14:37
od Hasičhasič
Myslel jsem ohledně cenzurování videa

Napsal: 26.02.2014 07:48
od JAPS
Dobrý den, mě by zajímalo, zda při natáčení a focení na soukromém pozemku žádáte majitele o dovolení. Jestli tato činnost není protiprávní. Byl jsem svědkem, kdy byly pořízeny fotografie ze zásahu, údajně k dokumentaci a ty se následně dostaly na stránky novin. Pavel

Napsal: 26.02.2014 12:29
od Hasičhasič
Zatím jsem se do takové situace nedostal, video bude sloužit pouze pro potřeby a prezentaci naší jednotky. Od poskytování videa a fotografií jsou jiní.

Re: Natáčení zásahu

Napsal: 26.02.2014 15:06
od honza.f
U nasi jednotky mame narizeno od zrizovatele provadet foto/ videodokumentaci. U zasahu informujeme VZ, ze provadime fotodokumentaci a vetsinou je to v klidu, bez problemu. Co se tyka fotografii/ videa , jsou primarne urceny do archivu jednotky nebo jako priloha DZOZ. Jejich publikace je pak v tom smyslu, ze uverejnujeme zabery, ktere by mohla poridit nezucastnena civilni osoba. Fotografie obsahujici tvare, nebo RZ vozidel pak rozmazavame, resp, je do vyberu nezarazujeme. Taktez neuverejnujeme fotografie ze zasahu na soukromem pozemku, pokud nemame vyslovny souhlas jeho majitele.

Napsal: 26.02.2014 18:51
od petr.194
Pokud fotíme a natáčíme někde v budově při požáru, nebo na soukromém pozemku, tak se náš velitel vždy zeptá, popř. nám majitel podškrábne v knížce, že s tím souhlasí-pokud to chce majitel pozemku. Vtěšinou je to bez problému a je jim to jedno- občas chtějí ty fotky přeposlat- pro pojišťovnu ap.

Napsal: 27.02.2014 00:28
od Kůďa
prosím odpovím - Předpis č. 101/2000 Sb. - Zákon o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů …
takže foto osob, registrační značky vozidel podle kterého identifikuješ určitého majitele, názvy firem a pod. můžeš zveřejnit pouze se souhlasem majitele, pokud tento nemáš, taknesmíš toto veřejně zveřejnit jinak tím porušuješ zákon a pak kdyby tě někdo zažaloval, tak to prohraješ a jsou tam velké sankce. Pořizovat tyto záběry můžeš pouze v případě potřeby tj. kdyby došlo k nějakému soudu a pod. a ty jsi to potřeboval dokázat,že to tak nebylo, tak v těchto případech před státními institucemi můžeš záznam zveřejnit bez úprav. Jinak když si záznam necháte pro vlastní potřeby a bude to jako náukový materiál pro školení Vaší jednotky, tak také nic neporušuješ. Toť k výkladu zákona.

Napsal: 27.02.2014 10:36
od Hynek Obroučka
Není to až tak úplně pravda, pokud na fotce nebude tvář nebo SPZ vozidla jako ústřední téma, tzn. to bude jen jedna z mnoha osob nebo bude vozidlo jen na části fotografie - třeba tam bude vozidel více - není se zveřejněním fotografie s čitelnou SPZ problém. Pouze pokud bude zjevně a cíáleně foceno jen to konkrétní auto s SPZ, mohl by to problém být, ale v tomto je to velmi sporné.

Napsal: 27.02.2014 15:56
od Kůďa
pro Hynka... udělej to tak, jak píšeš s tou rzv a uvidíme kdo poté vyhraje, až si bude někdo stěžovat, že jsi to třeba na netu zveřejnil. Bude velký problém a když né trestný čin, tak to bude aspoň přestupek. Ono totiž stačí úplně zveřejnit nějakou nepravdivou zprávu, kde uvedeš jenom cituji " starosta města Prdy vrdy dne toho a toho sdělil ........" a nebude to pravda a on to dá k soudu nebo podá oznámení na Policii a jsi v tom. Totiž úplně toto stačí sdělit, protože podle výkladu ústavního soudu, je to přesná identifikace osoby, protože starosta v tu danou dobu v té a té obci je jenom jeden. No a s tím obličejem to je stejné, pokud je jasně vidět. Nedávno byl velký problém na jednom úřadě, kde zveřejňovali zápisy rady a než to dali na net, tak ty osobí data ve vordu začernili. Nidko netušil, že když dá do vyhledávače to jméno osoby /a byl to nezletilec/, tak tento dokument se mu objeví nezačerněný. Bylo zle a vyhrál to. No a výsledek je, že to co dávají úřednící na net musí nejprve vytoisknout, začernit, nascenovat a pak to teprve dát na net. A teď už je to v pořádku. Věř zkušenému, protože jsem již obdobné příklady vyšetřoval,jako je tento příklad když nám to otec dítěte oznámil.

Napsal: 27.02.2014 16:50
od Hynek Obroučka
V případěch o kterých píšeš máš samozřejmě pravdu, ale když budeš mít fotku, na které bude skupina řekněme třeba dvaceti lidí, nemusíš každému z nich rozmazávat obličej - platí to speciálně pro případ, kdy nefotíš tu skupinu lidí, ale nějaký jiný objekt a ta skupina tam prostě je - kolemjdoucí a tak podobně. Samořejmě, že když u nehody vyfotím rozstřelené auto tak tu spz rozostřím, ale když u té nehody bude jen tak třeba v koloně stát patnáct aut, a já budu fotit třeba vyprošťování toho rozbitého už je nemusím rozmazávat, protože ta vozidla zjevně nejsou přímým objektem focení. Existuje právní rozbor HZS ČR k této věci, kde je přesně napsáno co lze a co nelze. Zkusím ho někde vyštrachat.

Napsal: 27.02.2014 17:45
od Hasičhasič
Za ten právní rozbor bych byl vděčný ;-)

Napsal: 27.02.2014 17:46
od Hynek Obroučka
Hledám leč nenacházím, zítra se po něm poptám v práci.

Napsal: 27.02.2014 21:51
od Kůďa
Hynku, v tomto máš jinak pravdu, souhlasím s tebou. Před tím jsme to takto nerozvedli. Musí u toho být normální rozum, co zveřejnit a co né , aby nebyl problém. To je i s fotkami hasičů, aby měli vše, co mají na sobě mít a pod. Kdyby to někdo z vedení viděl, tak aby z toho nebyl problém. Byl jsem už i u takovéto situace, kdy díky tomuto blbému zveřejněnému záznamu dostali kluci z jedné stanice flastr. Jak někteří ve filnu říkají "ústrojová kazeň musi byt".

Napsal: 27.02.2014 22:35
od Hynek Obroučka
Tak tak, na jistém fotooddělení jistého sboru občas kluci do fotek hasičům helmy a rukavice přidělávají ve fotoshopu, aby mohli jinak kvalitní fotku pustit ven a hasiči nedostali vylágoš...