Stránka 1 z 1

Drůbežárny apod. - chladit či nechladit?

Napsal: 28.07.2013 21:19
od DAVID HOMOLA
AHOJ KOLEGOVÉ
Je vedro k padnutí,vzduch se ani nehne.Případů kdy JPO v různých koutech ČR vyjíždí k ochlazování střech drůbežáren či prasečáků je velmi mnoho.Chtěl jsem se zeptat co si o tom myslíte,jaké máte zkušennosti z podobných akcí,,atd.

Napsal: 28.07.2013 22:18
od Jiří Kliment
Zkušenosti? No - u slepičáren stačí pár hodin přehřátí a kafilérka nestíhá. Takže ano, hasiči mohou být hodně platní. Ale jen lít vodu na střechy je málo účinné - střecha by měla být mokrá, ale je dobré prolít i okolní zeleň a plochy vůbec. Voda se odpařuje a odebírá hodně tepla z okolí, pokud má majitel rozum má na sluneční straně vysázené stromy, ideálně jehličnany, třeba i tůje. Ty když se prolijí poskytnou ohromnou plochu pro odpar a teplota okolního vzduch klesá rozhodně nikoli zanedbatelně. Ale pomáhá i důkladně nakropená tráva a křoví. osvědčilo se i sprchování prostoru mlhou, resp. maximálním rozprašem na turbu - platí totéž - odpar zchladí vzduch. No a praktická stránka věci - nafta, nějaká ta kačka do kapsy, a třeba nějaká protislužba. To je na dohodě.

Napsal: 29.07.2013 06:39
od petr.194
U nás, když vyjíždíme na techickou pomoc, tak dostaneme peníze za naftu (většinou nám jí přiveze majitel), za techniku, a pak část peněž za práci do kasy a část na ruku (většinou 80Kč/h). Nejlépe se nám osvědčilo, že ochlazujeme pomocí děla střechu (co největší plochu), a pak asanačkou okolní plochu. Výjezdy jsme měli již dříve, dnes bohužel v okolí jsou jen kravíny (tam vyženou přinejhorším dobytek ven, nebo mají svoje fekály, cisterny ap.