Stránka 1 z 2

Ústroj strojníka JSDHO při zásahu

Napsal: 25.03.2013 07:51
od Pavel 25
Lze pro strojníka který je vždy při výjezdu jen strojník (není nositel DT) použít levnější přilbu a nomexové PS II viz odkazi?? Tyto ochranné pracovní pomůcky jsou určené pro používání na volném prostranství, hašení louky lesy. Strojník je na volném prostranství u CAS celou dobu zásahu.

http://www.po-bp.cz/1301/2008/pracovni- ... elena.html

http://www.probo-nb.cz/pracovni-stejnok ... mplet.html

Napsal: 25.03.2013 08:02
od 007968
Lze použit včetně lehké obuvi pokud pouze obsluhuje vozidlo..

Napsal: 25.03.2013 08:03
od cokapid
Ale v zimě tě asi bude proklínat.

Napsal: 25.03.2013 08:08
od Pavel 25
Lehká obuv to je např jaká? Díky

Napsal: 25.03.2013 10:22
od Jiří Kliment
Na vlastní jízdu k události si velká část strojníků neobléká kabát, nebere přilbu. Já, pokud jedu jako strojník, hážu obé do první levé rolety, k DT. No a pokud strojník nedokáže bezpečně řídit v zásahových botách není , podle mne, až tak na škodu zůstane li třeba v botaskách. Předpokládá to ovšem okamžité dooblečení po dojezdu. Co se týká PS2 - pokud vím je možné je použít jen ve zvláštních případech, a strojník může v případě potřeby plnit i jiné úkoly než postávat u auta. Takže PS2 raději ne.

Napsal: 25.03.2013 12:32
od Antoa

Napsal: 25.03.2013 15:51
od ogarazdediny
u nás jezdí i profíci v PS2 (ale podotýkám že v Nomexu) k drobnostem, tudíž bych v tom žádný problém neviděl... A dle mého soudu je Bushfire a PS2 Nomex na srovnatelné úrovni, nehledě na to že PS2 je pohodlnější.

Napsal: 25.03.2013 18:03
od Roman Žilka
Tak vyjet v létě na nouzové otevření bytu, případně snesení nadměrného pacienta na žádost ZZS v třívrstváku je samozřejmě pitomost. Ovšem podmínkou je mít ho sebou samozřejmě v autě.

Napsal: 26.03.2013 23:46
od odvážný soptík Peťa
Ušetříš na tom pár tisíc. Nikdy nevíš co bude dělat, např. řezat pilou a tam je dobré mít třívrstváky.

Napsal: 27.03.2013 08:26
od Pavel 25
O to právě jde, ušetřit. Pily nemáme a ani se do budoucna neplánují (dle VJ je to zbytečnost) PS II NOMEX cena mezi 4tis až 5tis zásahový komplet 3vrstvý 11tis, lehká přilba cena 2900kč galetka 7500kč.

Napsal: 27.03.2013 08:33
od Róbert Straka
Proč mám stále pocit že nekterí VJ nemajú ano páru o bezpečí "svojich"hasičú.podle mne VJ ked má takéto názory tam nemá co robit

Re:

Napsal: 27.03.2013 10:39
od PZ2
Pavel 25 píše:O to právě jde, ušetřit. Pily nemáme a ani se do budoucna neplánují (dle VJ je to zbytečnost) PS II NOMEX cena mezi 4tis až 5tis zásahový komplet 3vrstvý 11tis, lehká přilba cena 2900kč galetka 7500kč.
Akorát to má drobný háček, PS II (jakýkoli) nesplňuje požadavky na ochranný oděv pro hasiče a to ani ČSN EN 15614 do venkovního prostředí (třívrstvé jsou dle ČSN EN 469). Takže se může stát, že při zásahu utrpí hasič v PS II úraz. Zažádáte dle 133/1985 par. 80 na HZS o odškodnění úrazu a HZS vám akorát tak "ohne loket" obdobně i pojišťovna (pokud jste pojištěni). Neříkám, že se nikdo v PS kách nikdy neodškodnil, ale jaksi přituhuje, zejména s penězma HZS krajů, které by odškodňovaly ze svého. Takže jestli koupit nomex PSII nebo jednovrtsvý zásahový oblek je jasná volba. A to vůbec nemluvímo komfortu nošení.

Napsal: 27.03.2013 12:45
od Pavel 25
Jojo, teť jsem se díval že ty jednovrstvé obleky stojí kolem 6tis. Asi zvolíme tuto variantu než PSII.
Pro Roberta, stou hasičinou je to složité. Někteří to dělají jako koníček a tak k tomu přistupuje i obec a mají nemalé dotace od obce. U nás to je že to musí být zřízeno ze zákona, kluci co jsme do toho zapáleni jseme tři a VJ se drží zuby nechty a obec nám dá jen to co musí a nic na víc :-( a takových JSDHO je v ČR hodně.

Napsal: 27.03.2013 19:27
od Róbert Straka
Pro avla.U nás to tak skoro podobne.Len škoda že to taký "dobrý VJ-hasiči"drží.nevím jak je to u Vás s tím úrazem a oškodnením ale též by sem radši išel do tých jednovrstvých oblekov.snad to bude lepší.

Napsal: 27.03.2013 23:46
od Kůďa
No s těmi teniskami k výjezdu bych to také viděl špatně. Podle předpisu předepsanou obuv jako např. černé polobotky, zásahová obuv a pod. Nikde se tam o teniskách nic nepíše. Proto se pak nedivím, že kluci od profíků na dobráky nadávají. Jestli že tenisky nejsou předpisové, tak nevím, proč to tu někdo zmiňuje. Naučte se předpisy pokud chcete dělat hasičinu a pokud na to nemáte, že Vám zřizovatel nedá potřebné peníze, tak to bohužel nemůžete dělat. To jsem zajedno s profíkama i když jím nejsem. Toto mě udělat u nás strojník, taksi to odskáče, protože nedej bůh, kdyby se mu stal úraz a jenom při vystupování si podvrtnul kotník, tak mu to nikdo nezaplatí.

Re:

Napsal: 14.04.2013 16:21
od Libor
Pavel 25 píše:O to právě jde, ušetřit. Pily nemáme a ani se do budoucna neplánují (dle VJ je to zbytečnost) PS II NOMEX cena mezi 4tis až 5tis zásahový komplet 3vrstvý 11tis, lehká přilba cena 2900kč galetka 7500kč.
jsou i jiné přilby než galety, zkus propátrat net, daji se sehnat zásahové přilby okolo 4 tisíc
Kůďa píše:No s těmi teniskami k výjezdu bych to také viděl špatně. Podle předpisu předepsanou obuv jako např. černé polobotky, zásahová obuv a pod. Nikde se tam o teniskách nic nepíše.
u samotného zásahu ano, ale při řízení bych klidně nechal botasky, přecijenom řidič zodpovídá za x dalších lidí v autě a pokud se mu špatně řídí třeba v haixech tak at si jede v botaskách a po příjezdu se přezuje.

Napsal: 25.01.2014 21:20
od Michal Sítař
PZ2 - PS II, pokud vim, se bere jako lehký zásahový oděv a velitel zásahu ti může doporučit ať si sundáš výjezďáky (když máš pod tim pska a neni to zásah, při kterém je výjezdový oděv třeba). Náš bývalí VÚ nás nutil chodit při asistencích, nebo když kolegové čekali na to, až provedem nějaký lezecký zásah ve výjezdových hadrech v létě při 40°C.. Teď se zeptam: budeš velitel zásahu a budou takovýhle teploty, nebude třeba výjezďáku. Necháš kluky aby ti zkolabovali v tom vedru jen kvuli tomu, že ses bál že se někomu z nich něco stane a pojišťovna mu nedá nic?

Napsal: 26.01.2014 00:06
od Petr Haska
To neznamena ze kdyz je venku 40st. ze to musi byt i v aute. Velitel musi premyslet. No asi tak.

Napsal: 26.01.2014 12:51
od Kůďa
add Libor, máš částečně pravdu. Nesmí si akorát někdo při vystupování udělat nějaký úraz /výron kotníku, nebo zlomeninu/ a požadovat náhradu, Pak za to nedostane odškodnění, protože tenisky nejsou předpisové.To bych doporučil sehnat pro řidiče polobotky, které jsou povoleny dle výstrojního řádu a pak není problém /u nás jsme to řidičům pořídili-stejné jako mají na útvaru/ a je to vpořádku, a nic neriskujeme.

pro Michal Sítař - ano pravda, ale jen částečná. Obleky pro lehký zásah, tak v tomto nemůžeš nic hasit a pod. PI II sjou staniční oblek a ty co přišli z dotace jsou lepší staniční oděv a můžeš v nich tak někde něco zamést, na asistenci, úklid po povodních a pod. A u zásahů je to asi takhle. U požárů lesů a trávy - do lokalizace musíš být ustrojen v zásahovkách. Po lokalizaci do doby likvidace / tj při dohašování skrytých ložisek/ může velitel povolit sundat kabát a být v zásahových botech, kalhotech, tričku, přilbě a rukavicích. Totéž je i u úklidu po DN - tam musí být ještě vesta s reflexnímu pruhy. U zásahu uvnitř objektů to nejde využít. Takto to aspoň u nás v kraji praktikujeme. Třeba mě někdo z kluků od HZS doplní.

Napsal: 26.01.2014 13:58
od PZ2
Milý Michale. Hele nezdá se Ti, že jsi to tak trochu překroutil? Původní diskuze byla o pořízení oděvu vůbec nikoli o možnosti nebo nemožnosti se do do něj obléct např. se souhlasem VZ. Jinými slovy onen strojník by buď měl PSky nebo nic. Nevím jestli v poslední době někdo nevyrobil PSky dle výše uvedené normy (která je relativně nová -2008), ale myslím , že ne, protože PSky zřejmě nebudou splňovat retroreflexní a/nebo fluorescenční vlastnosti, které požaduje norma. Ale abych Ti odpověděl. Já osobně patřím k benevolentnějším velitelům, který nechá jezdit kluky v PSkách (např. otvíračky, snášení atd.atd.) , ale vyžaduji schopnost se převléct cca do 3 minut do těžkého. Ale jsem si vědom toho, že pokud by např. došlo k přejetí hasiče (u zásahu jiného než DN, tam jsou reflexní mat. nařízeny BŘ) , je dost možné, že to půjde za mnou. Jde o to zvážit riziko při konkrétních činnostech. Např. si dokážu představit, že na nočním letním požáru lesa při kyvadlovce někoho v PS kách přejedou a bude se zjišťovat u soudu, zda ho strojník mohl nebo nemohl vidět, zda měl nebo neměl dostatečné reflexní prvky, které jsou dané ochranným oděvem pro hasiče. Za sebe si myslím, že lehké zásahové oděvy toto elegantně řeší, navíc přinášejí další komfort pro hasiče ve formě zvýšeného pasu s kšandami, kapsu na vysílačku, prodloužená záda, jsou pevnější atd. Na druhou stranu chápu některé krajské ředitele, pro které jsou to značné náklady navíc na vystrojení mužstva a proto jedou v modelu PSky+ třívrstvák. Ale ještě tedy jednou- neboj, nezkolabujou, protože jako VZ jsem ochten určité riziko nést. Nadruhou stranu mě nikdo nemůže do nesení toho rizika nutit.