Stránka 1 z 3
takticka cviceni
Napsal: 22.01.2012 18:56
od ladislav košek
potreboval bych poradit s taktickym cvicenim,sem velitel okrsku a chtel bych udelat okrskove cviceni?
Napsal: 22.01.2012 19:42
od Oves
Toť otázka! Chtěl bych udělat taktické cvičení? Čeho se dotaz týká? Nejde upřesnit?
Re: takticka cviceni
Napsal: 22.01.2012 20:42
od Roman Žilka
ladislav košek píše:potreboval bych poradit s taktickym cvicenim,sem velitel okrsku a chtel bych udelat okrskove cviceni?
Nejlepší bude obrátit se na místně příslušného velitele stanice HZS. Řekne Ti, jaké předpisy se k tomu vztahují, jak se cvičení ohlašuje, jak plánuje atd.
Napsal: 23.01.2012 11:29
od Stanislav Kaisler
http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/hasi ... /26_05.pdf
Ale opravdu je nejlepší se řídit tím co napsal Roman Žilka a připravovat to ve spolupráci s HZS, stejně se to s nimi pak musí projednat.
Napsal: 28.01.2012 18:43
od ladislav košek
jedna se o cviceni na obecni urad,plus dalkova doprava vody.asi 300m
Napsal: 28.01.2012 18:44
od ladislav košek
je nas asi 10jednotek,sami jpo5 akorad jedna jpo3
Napsal: 29.01.2012 15:10
od Roman Žilka
To Ladislav Košek.
Jak chcete dělat TC na obecní úřad? Kdo z Vás (kromě JPO III) má odbornou způsobilost na nošení dýchacího přístroje? A bez jejich použití si cvičení na požár nějaké budovy moc představit neumím.
To je zase nějaké okrskové cvičení, které má přínos jenom proto, že si někdo udělá čárku za "splněno"?
Napsal: 30.01.2012 12:14
od cokapid
Nevím jak jinde ale u nás jako JPO V máme jak školení tak DT třeba to maj podobně.
Napsal: 30.01.2012 15:54
od Oves
Zde na jihu Moravy, jsou poměrně jasně daná pravidla o tom jak sepsat TC, ovšem nevím jestli zde nebude problém s JPO V, které mají zasahovat jen ve svém katastru. I my jsme už museli z plánů vyřadit JPO V, která dříve jezdila zcela běžně. Jinak je to běh na dlouho trať. Já jsem psal okrskové cvičení na rok 2010 a 2011, a ani jednou jsem nešel pod 14 stran A4 včetně příloh a nákresů.
Napsal: 30.01.2012 20:44
od Roman Žilka
To cokapid:
Netvrdím, že JPO V nemůže mít školení nositelů DP, ale kolik jich je? A to ani nemluvím o tom, že je to pro JPO V v podstatě zbytečnost.
Napsal: 30.01.2012 21:53
od malda
To Roman:
jak si na to přišel? my jsme JPO V a nevím jak by jsme zasahovali v zakouřené místnosti kde bylo vidět na půl metru.a říct majiteli máte smůlu musíte počkat my nemáme DT je to zbytečnost
Napsal: 30.01.2012 22:01
od Jiří Kliment
Dovolím si tvrdit, že jakékoli cvičení kterékoli jednotky rozhodně není zbytečnost. Určení jednotek na papíře je jedna věc, praxe druhá - a kterýkoli příslušník jednotky, i té pětky s místní působností, se může dostat do situace kdy se mu bude zkušenost z nácviku setsakra hodit. A pokud chce velitel pro svou i okolní jednotky uspořádat cvičení na slušné úrovni je mylím na místě mu maximálně vyjít vstříc.
Napsal: 30.01.2012 22:16
od Oves
To: Jiří Kliment, Ovšem realita je často přesně obrácená, 3 měsíce schvalování, 3x vrácení na předělání a zákaz účasti JPO V mimo jejich katastr. Nevidím to jako pomoc, a ani to že jedno cvičení na papíře má okolo těch 14 - 17 stran, taky není nejhezčí fakt.
Napsal: 30.01.2012 22:46
od Jiří Kliment
To: Oves - samozřejmě, a to právě mi připadá jako opravdu hloupá chyba. Chápu, že pokud má mít cvičení skutečnou hodnotu musí sloužit nejen pro vlastní výcvik ale i pro odhalení slabých míst v systému. Ovšem to není důvod utopit iniciativu v moři papírů, zejména u jednotek které se k důkladnějšímu výcviku horko těžko dostávají. A ani cvičení v reálu - tady OÚ - není na škodu. My cvičně evakuujeme školu a kantorky se jaksi odnaučily chápat to jen jako estrádu. Povedlo se jim nechat ve školce dítě. Za zamčenými dveřmi. Zvykat si na maléry není výsadou výjezdových jednotek.
Napsal: 30.01.2012 23:34
od Roman Žilka
To Malda:
Jak dlouho po Vyší JPO V přijíždí první JPO I, II nebo III, která musí mít nositele DP? Pokud do 5 minut, pak nevidím důvod, proč byste museli mít DP. Netvrdím, že je JPO V mít nesmí, ale je to zbytečná investice (pořízení přístrojů, pravidelné revize, obměna, servis apod.). Je to totéž, jako kdyby JPO I měla lesní speciál a v hasebním obvodu jenom jednu oboru, kde hoří jednou za 2 roky.
To Jiří Kliment:
Nic proti cvičením. Ale okrskové cvičení, kde je jedna JPO III a deset JPO V jako extrémní přínos nevidím, protože tam ti chlapi z pětek neuvidí, jak by se měl takový zásah řídit, jak by se měl provádět, v praxi se k takovému zásahu nikdy nedostanou, protože když už se tolik jednotek sjede, jde minimálně o druhý stupeň poplachu a struktura jednotek na místě je úplně jiná.
Napsal: 31.01.2012 00:05
od Jiří Kliment
To:Roman Žilka - S tím samozřejmě souhlasím. Ale skladbě jednotek jde přece přizpůsobit i obsah cvičení. Chlapi se naučí spolupracovat mezi jednotkami, a to včetně řazení techniky, předávání informací a velení - prostě to, s čím při každém větším výjezdu celý zásah stojí a padá. Tedy alespoň pochopí princip té činnosti. Oni nebudou zásah takového rozsahu v reálu řídit - ale i "obyčejná" doprava vody má svá pravidla. Samozřejmě by bylo lepší kdyby se mohli chlapi z pětek zůčastnit cvičení s reálnější skladbou jednotek - ale i to, co hodlají podniknout jim dá víc než 20 soutěží s terči.
Napsal: 31.01.2012 00:07
od Honza S.
Pánové,
obávám se že to tady pleteme trochu dohromady.
Taktické cvičení: v JmK má svá přísná pravidla (jak nastínil Oves) a nejlepší je kontaktovat svého velitele z HZS.Za ostatní kraje nevím.
Okrskové cvičení: je záležitostí sdružení, to ovšem neznamená, že při něm nelze simulovat reálné situace a nemůže dobře posloužit všem zúčastněným.Nebo je tzv. námět spíše z pohádky ale vlastní činnosti zásahu opět mohu dobře posloužit i JPO V mimo území. Nevidím na tom nic špatnýho.
BTW otázka DT: použití DT přece není otázkou kategorie JPO, ale toho zda jsem schopen sobě a svým hasičům - kamrádům poskytnout odpovídající ochranu při zásahu. Takže tvrdit že je pro jednotku hasičů DT zbytečnou investicí je podle mně ptákovina a nesouhlasím s tím.
:-) než jsem se vyžvejknul tak to pěkne popsal JiříKliment - souhlas
Napsal: 31.01.2012 00:21
od Roman Žilka
To Jiří Kliment:
Tak jistě je to lepší než soutěž v požárním útoku. Otázka je, kdo to cvičení bude řídit a podle jakých zásad. A vzhledem k tomu, že se tu na to ptá okrskový velitel a očividně nemá šajnu, jak se taktické cvičení dělá, tak bych si dovolil mít pochybnosti o smyslu takového cvičení. Snad jedině ta dálková doprava vody by mohla k něemu být.
Napsal: 31.01.2012 00:28
od Roman Žilka
To Honza S.:
Okrskové cvičení budiž, ale postavit ho na možnosti jednotek, které se ho budou účastnit (tedy beru tu dálkovou dopravu vody, ustavení techniky u zásahu atd., ale nezdá se mi cvičení na likvidaci požáru v budově).
Co se týká dýchacích přístrojů - pokud ho bude používat někdo, kdo ho má na sobě občas a nemá zkušenosti s jeho používáním, nejen že nikomu nepomůže, ale navíc se ze zachránce může stát velmi lehce zachraňovaný.
Napsal: 31.01.2012 08:30
od Roman Žilka
Tohle při organizaci cvičení možná taky pomůže.
http://www.firebrno.cz/uploads/uo_vysko ... R_c_10.doc
Je to zkrácená verze pro JSDHO v Jm kraji.