Stránka 1 z 1

Včelí roj

Napsal: 11.07.2005 23:29
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:18
od miciza
Včelí roj
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaký předpis (vyhláška), jak mají profesionální hasiči likvidovat včelí (vosí) roje. Nedávno jsem byl svědkem (jsem nehasič, zato častý návštěvník tohoto serveru) toho, kdy se v našem závodě začali na admin. budově rojit včely, bylo to v neděli odpoledne, takže nikoho bezprostředně neohrožovali, ale přesto jsme volali hasiče. Operátorka na číslo 150 nám sdělila tel.číslo na smluvní firmu, na tomto čísle se nám ozvalo že neexistuje, znovu jsme volali 150, abychom ověřily správnost číslo. Bylo správné ale prostě již neexistovalo, z čehož byla operátorka krapet rozčarovaná, sdělila nám další dvě čísla, na obou byla hlas.schánka. Takže opět voláno 150, operátorka byla již zcela mimo, přepojila nás na operačního, ten nám poradil abychom přes místního starostu kontaktovali "nějakého včelaře", když jsme mu sdělily že jsme si téměř jisti že v obci není žádný včelař a roj ve výšce cca10m by si těžko jen tak sklepnul do rojáčku, vylovil ještě jedno číslo smluvní firmy na kterém se již někdo ozval s nímž jsme si domluvili likvidaci. Toť nastínění situace: moje otázka směřuje k tomu jak je to jinde (my spadáme pod HZS Kladno), žil jsem v mylné představě že hasiči mají svého vyškoleného člověka a vybavu (alespoň tak je to v Praze, né?), a jak by se asi podle Vašich názorů zachovaly hasiči, kdyby se roj objevil někde na sídlišti kde by mohlo dojít k ohrožení obyvatel. Díky za vaše zkušenosti a všem co nejméně rojů :-)

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Luboš Samec
RE:včely
Likvidace včelích rojů není povinností hasičů. Hasiči ji provádějí pouze v případě kdy by roj usadí na místě kde by mohl ohrozit např. děti. Jinak je to věcí majitele objektu. Bohužel včelaři to moc nechtějí dělat protože za to nic nemají a odchycené včely nikdo nechce kvůli možnosti nákazy. V Praze se například vyjíždí k rojům které se usadí na veřejných prostranstvích, nebo blízko škol či parků. Včely se likvidují vysavačem který je rozdrtí, protože jak jsem uvedl výše, nikdo o ně nemá zájem. Takže pokud to bylo na objektu firmy nebo obce, měla by si to zajistit sama. Je ovšem problém sehnat ochotného včelaře.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od miciza
stále na pochybách
Děkuji za odpověď. Ovšem jsem se nedověděl, jak by se hasiči zachovaly, kdyby byl roj hlášen někde na sídlišti nebo jinde na veřejném prostranství kde by ohrožoval obyvatele. S tou Prahou jste jen potvrdil mou doměnku, ale jak je to v jiných krajích? Kde bych získal informace komu mám volat, když se objeví roj na soukromém pozemku.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jan Peterek
Dobrý den.Jen k situaci v Ostravě. Zde je vyčleněna jednotka, resp. auto, které je určeno k likvidaci podobných situací.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Karlík
OPIS
Dle mého názoru operační postupoval správně. Roj nikoho neohrožoval a nebyl tedy potřeba hasičský zásah. Včelí roj v 99% po nejaké době z místa rojení stejně odletí. Pokud by se roj nacházel např. u dětského hřiště apod. hasiči by měli zasáhnout, pokud místní situace není řešena např. smlouvou se soukromou firmou. Je velká pravděpodobnost, že někoho ohrožuje.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od J P
vosy, včely, sršni
Ono hodně záleží na operačním důstojníkovi, jestli vyšle jednotku na roj nebo ne. Některý se snaží navést občany k tomu, aby v případě, že nejde o bezprostřední ohrožení si zajistili likvidaci pokud možno sami, jiný operační vidí věc poněkud jinak a vyšle jednotku bez průtahů. Leckdy si občané sami zavolají včelaře, ale roj je někde vysoko, a hasiči pak stejně k případu vyjedou a poskytnou nějaký ten výsuvný žebřík anebo přímo výškovou techniku. Včelař pak si roj sklepe do rojáčku. Pokud roj likvidují hasiči, dnes se používá často vysavač listí, pokud ho nemají, použijí také rojáček. Nouzově lze roj sklepat i do igelitového pytle, ale to je dost nešikovné. A používají se občas i další způsoby - třeba zmražení roje sněhovým hasicím přístrojem, a pak ho lze také snadno sejmout a uzavřít. Kromě rojů vyjíždí hasiči i k likvidaci vosích a sršních hnízd - také zde záleží hodně na operačním, jak situaci posoudí. Hnízda se likvidují (alespoň u nás) nejčastěji tak, že se hnízdo překryje igelitovým pytlem a od podkladu odřízne (třeba lopatkou, nebo nějakým plechem). Do pytle se pak nalije půldeci benzínu, což vosy spolehlivě během několika minut zlikviduje.Je-li hnízdo nepřístupné pro sejmutí do pytle, lze ho nějakou tyčí rozrušit a nastříkat do něho insekcitid. Většinou je pak druhý den klid. Taktéž jsem zaznamenal další účinný způsob - do hnízda se stříkne halonovým hasicím přístrojem, vosy přestanou klást odpor a hnízdo se pak v klidu zlikviduje. Při likvidaci hnízd a hlavně rojů je často potřeba použít nějakou tu ochranu (je-li hnízdečko malé a dobře přístupné, jde to i bez) - hlavně při setřásání rojů, to je pak v mžiku v okolí oblak včel. Určitě by se našly ještě další postupy a způsoby likvidace rojů a hnízd, a tak třeba se ještě někda další k tomu vyjádří.Jinak mohu říci, že na vosy, včely a sršně hasiči jezdí běžně a dost často.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od J P
předpis nebo vyhláška
Ještě jsem zapomněl, žádný předpis ani vyhláška pojednávající o tom, jak likvidovat včelí roje, vosí a sršní hnízda pro hasiče není.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od J P
metodický pokyn
Předpis ani vyhláška to není, ale přeci jen existuje takové povídání v edici Spektrum - Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, č. 11 - Záchrana zvířat. Kromě jiného je tam pár odstavečků i o včelách, vosách a sršních a o jejich likvidaci. Je to velmi stručné, moc toho tam není a pro hasiče je to v podstatě metodický pokyn.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Templ
Pěkné...
já to těm včelám řeknu, co tady na ně kujete za pikle...Nejlepší zážitek je, když vás zmerčí na laně....

Napsal: 12.05.2008 15:18
od miciza
Díky za zkušenosti, hlavně J P mi to popsal docela jasně. Včely se u nám v závodě zahnízdily, ale protože ještě nikoho nebodli, tak je klid. Byl jsem prostě jen trochu zděšen z toho, že operátorka která přijímala náš hovor vypadala jakoby to bylo tak podruhé za její dosavadní službu (třeba bylo, kdo ví :-)). Stejně pokud bychom si sehnali včelaře, tak nevím kde v neděli odpoledne seženu 10m žebřík nebo plošinu :-( . No nic necháme to běžet dál, třeba se s námi někdo další podělí o svoji zajímavou zkušenost.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od FiRan
Minulou nedeli
jsem byl presne na vyse popisovanem vyjezdu. Jednalo se o roj vcel usidleny na strese verandy rodineho domu, vcely se prokousaly omitkou (byly vlastne pod strechou, majitel nevedel o snizenem strope) a zacly pronikat do baraku. Proto akutni situace a proto jsme vyjeli. Likvidace probehla zcasti demontazi strechy a naslednym vystrikanim brizolitem a vyjmuti hnizda do igelitovych pytlu.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
Modří možná nevědí...
A já budu za šťouru - nejsou to sršni, ale sršně! (Sršeň obecná - Vespa crabro) To jenom abyste viděli, že jsou to, stejně jako vosy a včely, zase ženský, co vám jdou po krku :-))))).

Napsal: 12.05.2008 15:18
od lucky ducky
Ty stourava Vrano,
to sis jeste asi nevsiml, ze pan Miciza pise ve shode podmetu (hasici) a prisudku -y . A to proto, ze hasici jsou tvrdi chlapi :))). V nekterych pripadech rozumim vsem tem narkum na gramotnost.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jiří Kroupa
Roje
U nás na včelí roje vyjíždí TA4, AZ52, VA. Podle toho, jak je na OPIS nahlášeno. Někdy je pro operačního těžké rozeznat, jestli se jedná o ohrožení, nebo ne. Někdy to lidi nahlásí tak dobře, že jedeme a na místě se ukáže, že s tím nic neuděláme.
Jinak spolupracujeme se včelařem, který se dostaví na místo a za naší asistence si roj odchytna. Většinou ale roj vysajem.
Byl jsem odsávat roj ze stromu. Roj byl ve výšce cca 20m nad zemí a strom stál ve vzdálenosti od paneléku cca 30m. Bylo to k večeru, takže bezprostřední nebezpečí určitě nehrozilo.
Záleží na tom, jak chytře lidi dokážou "nebezpečný roj" nahlásit

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Hanka Fejlová
JSDH JPO II Planá
My například když máme hlášený vosí roj, tak je vysajem speciálním vysavačem na vosy, který je rovnou rozšrotuje, stejně je to i se sršáni. Pokud máme hlášený včelí roj, tak dojedem na místo a voláme včelaře, ať si je přijede sebrat a pouze mu asistujem. Setkali jsme se se stížnostmi obyvatel, že chráněné včely strháváme do pytlů a likvidujem Biolitem nebo podobným přípravkem (i když bezprostředně ohrožovaly někdy i silně alergické obyvatele), tak jsme to začali dělat takhle a je ticho.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od miciza
díky za nové poznatky
Děkuji za Vaše zkušenosti.
A panu lucky ducky přeji, aby mu jeho bezchybnost vydržela hodně dlouho a pokud se nemýlím, tak diakritika se užívá v češtině již několik století.
S pozdravem Miciza

Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
miciza
To je sice pravda, ale jednak pokud budete mít třeba OS bez české lokalizace, můžete o diakritice leda "snívať"... V mailech je to ještě veselejší, obzvláště, když se přeposílají na různá další zařízení, jako MT nebo PDA. Ačkoliv by to kolikrát mělo fungovat, leckdy pak přijdou jen hieroglyfy. Čas od času takhle zlobí i to pitomé ICQ, ačkoliv jindy chodí v pohodě... prostě, s tou diakritikou jsme exoti.

Navíc my starší ptáci máme ten neblahý zvyk psát bez diakritiky ještě z dob OS DOS, kdy bylo kódování české diakritiky několik a samozřejmě navzájem nekompatibilních. Já si na diakritiku dodnes pořádně nezvyknul, i když píšu všemi deseti. Ale bez ní mi to jde tak dvakrát rychleji...

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Templ
Styďte se...
Včeličky umírají a oni se tady baví diakritikou. Diakritika je kritika diabetiků?

Napsal: 12.05.2008 15:18
od J P
Templ: diakritika
DiaKritika je určena přednostně diabetikům; při jejím užívání nejsou ohroženi žádnou hypo-hyper glykemií.