Stránka 1 z 1
Pozar v laboratori
Napsal: 21.08.2003 22:31
od Návštěvník
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jiri Franta
Pozar v laboratori
Dnes horelo u nas v laboratori pri "vypejkani" aparatury. Bylo to ve 3 v noci, horely vicemene jen kabely, ale bouchly i dve male hlinikove tlakove lahve s vodikem a kyslikem. Vse je napojeno na automaticke hlasice, tedy hasici dorazili a pozar zlikvodovali, pouzili vsak praskovou smes, ktera nam nalezla do veskere elektroniky a bude s tim silena spousta prace to vsechno vycistit. Ptam se tedy, zda v tomto pripade nemohli pouzit CO2. Analogicky pripad se tu stal v sousedni laboratori pred pul rokem, to jsme jim CO2 hasicak prinesli z chodby a zvladli to naprosto bez problemu a laborator za 5 dni fungovala. Nam bude ted zprovozneni trvat az 2-3 mesice. (pisi z Nemecka - Halle)
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ares
Buď rád
že to dopadlo aspoň takhle u nás by někteří "velitelé" co vše znají a všude byli aspoň dvakrát použili klidně vodu a to ještě na C proud (tzn průměr hadice 52 mm). A to by teprv byla paseka.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Radomír Jareš
Ta kultura
Pro některé je skrátka kultura hašení španělská vesnice. Buď rád, že si nevzali příklad z amerických hasičů. To by tu místnost napřed napustili až po okna vodou a pak ji zase vypustili vybouráním otvorů v oknech zdech a dveřích. Pak by do toho ještě pro jistotu zhodili strop jelikož by vytvářeli přirozenou ventilaci. R.

))
Napsal: 12.05.2008 15:18
od
Buď v klidu
znam jednu soukromou firmu, ktera ma na autech napis hasici, ta kdyz prijela na pozar komina a strechy tak vedla c proud celym domem (novostavba, drevene podlahy a schodiste) lnenima hadicema. A kdyz jsem se nad tim pozastavil tak na me nechpave koukali o cem to vubec mluvim. Takze majitel mel skodu par korun na ohorelem trame u komina a pocitam nekolikanasobne vetsi skodu na drevenych podlahach a schodech.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od martin z vysočiny
Názor
Souhlasím s vámi. Taky znám jeden takový případ "kultury hašení". Jednalo se o požár půdního prostoru, který sloužil jako seník. Přijeli dobráci (JPO V). natáhli proud B 75 a dírou ve střeše vyplavili kompletně celej barák!
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jan Kondziolka
A jak bys to hasil
No a jak bys hasil ten seník ty? Podle mě by to šlo asi těžko nevyplavit cely barak, když to je nahoře a voda teče dolu...
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin
souhlasím s honzou
jak chceš hasit střechu seníku?myslim si že padáčkem bys toho moc neuhasil

)a zezdola je to blbost,páč bys dřív vyplavil parkoviště vedle baráku než ten dům a je zas blbost skladovat v baráku seno,takže pokud to byl jen seník,tak si myslim,že toho dole asi moc neměl né?možná nějaký hospodářský stroje a to je elektro,to přežije všecko,když se řádně vysuší
Napsal: 12.05.2008 15:18
od J P
seno pod střechou
Co se menšího množství sena nebo slámy pod střechou týče, je možné většinou hasit tak, aby voda neprotékala podlahou půdy nebo kde to seno je, anebo alespoň v malé míře. Je to samozřejmě záležitost momentálních okolností, ono někdy opravdu je té vody víc, než by si člověk přál. Ale dělá se to tak, že prvním, nebo prvními proudy se hoření utlumí, pak se ještě trochu vody přidá, ale jen tolik, aby seno moc nenasáklo, protože ztěžkne a může se probořit strop, obvzlášť, když se nakonec přeci jen promáčí. Po utlumení hoření na únosnou míru - tedy že to hlavně kouří, ale plamenem skoro nehoří se musí začít s vyklízením. Mezitím samozřejmě se opatrně zalévají různé plamínky, které při vyklízení vznikají, ale při troše štěstí a opatrnosti se to dá zvládat bez potopy.Samozřejmě, že takhle to nejde pokaždé, a dá se to jen u menšího množství někde na půdě, u velkého seníku jaksi tohle nepoužijeme. Jak říkám, nějaká ta voda se většinou pod seno či slámu dostane, ale když se budeme snažit, budou to třeba jen skvrny na stropě, a dole sucho. Ale opakuji, leckdy zkrátka se to takhle nepovede a pak bohužel je voda i dole.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od HOPE
je to tak...
...souhlasím,vždycky neznamená hodně vody to nejlepší řešení.Nemusí se ani jednat o seno,kolikrát jsem viděl hasiče s SDH jak to kropí do okna,aniž by tam viděli oheň ani kouř.Zkrátka bych k tomu dodal jediné:Chce to u ohně přemýšlet...
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Prevence BOZ
je nutné vytvořit podmínky pro zásah dle zák o PO
Požáry laboratoří jsou složité protože se v nich vyskytují nebezpečí specifická pro danou činnost. O této činnosti –technologii, výzkumu a pod. nemají hasiči podrobné informace a tak nelze očekávat 100% odborný zásah. Hasiči mohou postupovat odborně jen pokud mají potřební informace o prostředí, technologii, laboratorním zařízení a výskytu chemických látek. Tyto informace musí být obsaženy minimálně v operativní kartě –DZP. U nás je pro případ požáru zřízena požární hlídka, která plni i úkoly chemicko-technické služby. Jejím úkolem je především zajistit evakuaci objektu, uzavření rozvodu nebezpečných látek a poskytnout informace zasahujícím jednotkám, tzn. i třeba v DT dělat „průvodce“. Marek
Napsal: 12.05.2008 15:18
od radek buryanek
K laborkám
Otázkou je zda nehořela nějaká rozpálená aparatura ve skle, která mohla při postříkání CO2, který má na výstupu teplotu -74 °C nadělat paseku v rozmezí teplot (rychlé zchlazení aparatury z + xy na - xy nemusí sklo baňky, chladiče apod.) vydržet. I tato situace se stala a požár se rozšířil. Chce to znát podrobnosti. Zásah v laboratoři si dokážu představit, protože jsem se v laboratořích 7 let pohyboval coby chemik před nástupem k hasičům.