Stránka 1 z 1

Krční fixační límce

Napsal: 29.03.2003 21:28
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jirka SDZ Praha
Krční fixační límce
Vážení, prosím o Vaše názory a postřehy z praxe ohledně používání fixačních krčních límců při dopravních nehodách jednotkami HZS a SDH.Zajímá mne:1) Zda límce používáte (ANO, občas - při podezření na poranění C páteře, NIKDY)2) Jaké typy používáte (Leardal, Ambu, jednorázové, nastavitelné, fixátory celé páteře)3) Kdy límec aplikujete (před vyproštěním z vozu, až po vyproštění)4) Jak u vás funguje systém vracení límců (přivolaná RZP/RLP nám dá jiný kus (stejný/jakýkoli typ), jedeme si pro něj do nemocnice, někdo nám ho přiveze, již ho neuvidíme...)5) Zda jsou límce ve výbavě ve všech vozech (CAS i RZA), nebo jen v RZA.5) Odkud jste (HZS/SDH, město/obec)Děkuji mockrát předem za reakce a odpovědi.Rád bych zmapoval současnou situaci za účelem ujasnění systému používání a vracení límců.Jirka

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Michal Bareš
Límce
Omlouvám se, že tohle téma po několika letech vytahuji, ale chtěl jsem se zeptat na to samé a asi je to lepší, než zakládat nové téma. Navíc se mezi tím límce u JPO určitě hodně rozšířily, takže bude i více zkušeností. Vybavujeme menší lékárničku a zrovna hodně váhám nad límcem.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od a dyť je to fuk .
límce
Snad se někdo podělí o dojmy, jinak zkus se podívat na http://rescue.prodejce.cz mají hezké a levné zdravotnické brašny pro hasiče, vakuové matrace a dlahy a hromadu dalších věcí.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od J P
Límce
Jelikož vidím, že se nikdo na tohle téma neozval, tak alespoň pár údajů ode mě.
Na vozidle M-Atego máme jednak sadu límců velikosti 1-6, a k tomu i jeden univerzální 4-polohový Leardal.
Na rychlé (RZA Nissan Patrol) máme jeden Leardal dětský a jeden univerzální 4-polohový. Ty univerzální používáme nejčastěji, prakticky u každé nehody, kde se jejich použití jeví jako potřebné, a to buď dle pokynů lékaře či zdravotnického personálu, a pokud není, dle rozhodnutí VZ. Používají se přednostně límce naše, hasičské, aby jim v sanitce zbytečně nechyběl a my si je po příjezdu na základnu doplníme - máme nějaké v zásobě.
A protože jedna sanitka RZS má stanoviště přímo v jedné naší budově, přivezou nám ho brzy zpátky. A když teď při jedné nehodě jsme nechali límec zraněnému i do vrtulníku, tak jsme to dohodli ústně, že až pojedou někdy z krajského města okolo, tak se s ním u nás na okrese staví.
Tímto také je zřejmé, že jsme HZS z okresu.
A k tomu vracení mi říkal ještě kolega, který mimo jiné je velitelem JPO II (a oni také dost jezdí i k nehodám), že třeba ve fakultní nemocnici v Ostravě mají ten jejich límec vždy připravený v regále s cedulkou a bez problémů si ho tam vyzvednou, když tam někdo má cestu poblíž.
Někde zkrátka mají ve věcech rádi jasno a pořádek.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od a dyť je to fuk .
re: Límce / J.P
Výtečně, takhle by to mělo fungovat.

Můžu se ještě zepttat jak to máte s dlahama? Jaký používáte, pokud vaku tak s jakou odsávací pumpu a zda vám je také vrací.

A když už jsme u toho, tak i jaký máte záchranářský batohy/kufrybrašny a jak jste s nima spokojený.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od J P
vakuové dlahy
Používáme sadu dlah s nosítky od výrobce EGO Zlín, pumpy jsou k tomu normální odsávací, bílé plastové, nevím, co bych o nich měl psát.
Tohle vybavení se vrací zrovna tak jako límce, akorát se používá dsot zřídka.
Co se batohů, kufrů a brašen týče, nakoupili jsme takové ty hranaté hliníkové kufry z OBI a vybavili je různým zdravotnickým materiálem, některé věcičky jsou i nadstandardní, např. intravenózní kanyly, ale ty může použít jen jeden náš hasič, který na vedlejšák jezdí s RZS.
A mohu říci, že s těmi kufry jsme velice spokojeni.
Originálně vybavené záchranářské batohy, kufry a brašny nemáme, potřebným vybavením a materiálem, ať už zdravotnickým, chemickým, technickým či lezeckým a různým dalším si vybavujeme kufry a batohy sami.

Napsal: 04.11.2008 09:46
od Kapitán Kirk
Zdarec, chci se zeptat. Nemáte někdo zkušenost s dlahami Sam Splint? Dovedou nahradit kramerky? Vypadají mnohem skladněji. Tady dávám odkaz: http://www.shoparamedik.cz/imobiliz...

Napsal: 04.11.2008 10:18
od Ex-professo
[Kapitán Kirk - 04.11.2008 09:46] Nejsou špatné, ale chce se to naučit je dobře používat. Podle návodu, který je na každé dlaze natisknutý. Mají obrovskou výhodu, že se nemusí sundávat při rentgenu. To je výhoda pro ošetřenou osobu a pro majitele, když o ní přijde, tak to není tak drahé

Napsal: 14.11.2008 12:12
od Ex-professo
Tady odkaz na další, celkem povedené "splinty". Zase je vhodné se s tím dokonale seznámit před použitím, ale jsou dobré a v dosti případech nahrazují vakuové dlahy.

http://www.steccobende.it/Blue_Spli...


Napsal: 14.11.2008 12:46
od Kapitán Kirk
[Fireman Ex-professo - 14.11.2008 12:12] Díky za tip. Já teď řeším vybavení batohu první pomoci a ty splinty co jsem na ně dával odkaz se mi zdají skladnější. Úspora místa je v tomto případě důležitá, resp. aby se to tam vůbec vešlo a ještě něco k tomu.

Napsal: 14.11.2008 12:54
od Ex-professo
[Kapitán Kirk - 14.11.2008 12:46] A můžeš dát nějaký seznam, co dáváš do batohu?

Napsal: 14.11.2008 13:18
od Kapitán Kirk
[Fireman Ex-professo - 14.11.2008 12:54] nemám to kompletní ale vycházím z docela dlouhého seznamu, který proškrtávám. Je to asi moc dlouhý to sem dávat, mám ti to poslat na mail?

Napsal: 14.11.2008 13:41
od Ex-professo
Díky, nemusíš. Máme lékárny celkem špičkově vybavené, protože dobře spolupracujeme se ZZS. Jenom se snažím získávat informace a dobré nápady o materiálech a postupech při ošetřování. Aby to bylo na jednu stranu jednoduché, ale efektivní.
Spíše mě zajímá na jakou úroveň péče to připravuješ. Zda-li "autostandard" nebo už nějaké "přístrojky" ( tonometr, oxymetr, glukometr, AED, apod). Jak dalece máte kompetentní personál a samozřejmě četnost využití.

Tak to vlastně toho "moc" vědět nechci.
Jednoduše mě zajímá úroveň. Asi tak.

Napsal: 14.11.2008 13:52
od Kapitán Kirk
[Fireman Ex-professo - 14.11.2008 13:41] Tak co se personálu týče tak je to pro příslušníky HZS, bez nějaké specializace
Výbava je spíš skromnější, protože jde o výbavu lékarny (resp. menšího batohu Hybr) na člun, takže se soustřeďuju spíš na vyloženě akutní stavy. Bohužel přístroje (oxymetr, ambuvak apd.) nepřichází kvůli financím v úvahu, o AED ani nemluvím

Napsal: 14.11.2008 14:19
od Ex-professo
Tak to potom ano. V tom člunu HZS ta lékárnička zrovna moc frekventovaná není a tak náročné vybavení není určitě potřeba. Asi by stálo za to, zeptat se VZS, protože některé věci jsou vhodné pro použití v souvislosti s vodou ( jako třeba ty Sam splinty nebo různé náplasti a desinfekce. Ale bude to asi "vo fous" dražší.

Napsal: 22.09.2011 22:54
od Bubak
Lidi nevíte jak se říká v záchranářském slengu fixačnímu límci. Díky

Napsal: 22.09.2011 23:36
od Michael Haupt
Nevím přímo o nějakém extra slangovém názvu ... u nás v práci mu říkáme: normálně:límec nebo krčák nebo Stif-Neck, ... kdyžtak mě doplňte :)

Napsal: 23.09.2011 07:52
od craig_tucker
u nás se vžil výraz "šancák" :) jinak klasika, když se zařve límec, každý pochopí o co se jedná...

Napsal: 23.09.2011 11:25
od Alois Kolář
Tak my používáme krční límce většinou při každé dopravní nehodě, jen pokud je to opravdu malej ťukanec tak ne, také dle poškození vozidla, u nehod s aktivací airbagů a motorkářů vždycky. Už se nám stalo, že se po nehodě jevilo vše ok, řidič neměl žádné bolesti a v pohodě, ale v sanitce se sesypal a zjistili že měl poškozenou krční páteř.

Jinak jsme JSDH, jsme asi 20 minut na dojezd ZZS, takže raději límce dáváme vždy, lékař si po dojezdu a kontrole pacienta klidně límec sundá, límcem nic nepokazíme. Jinak fixujeme co nejdříve to jde, záleží na situaci, většinou se snažíme i lehčí zraněné zafixovat i na páteřní desku a držet v klidu do předání ZZS.

Používáme Laerdaly, máme výjezdovou 148 a Liazku, všechny límce máme v Liazce, a to sadu 4 laerdalů pro dospělé, 1 dětský, a 2 ambu Military, který je snadno upravitelný i po nasazení, záleží na každém, který klukům sedí víc, ten si použijou.
Jinak funguje to tak, že límec nebo i desku a další nám vrací na okresní HZS, jelikož ZZS má stanoviště ve společné budově, takže si prostě pak vyzvedneme.

Použiváme páteřní desky Laerdal s fixátorem hlavy a Rock spencer, každá má svoje výhody. Také máme SED vyprošťovací sedák, ale ten jsme ještě v praxi nepoužili, stejně jako Vakuové dlahy.