Stránka 1 z 1

Kolik družstev musí zasahovat i u malého případu? Anebo alibismus operačních středisek?

Napsal: 28.12.2019 22:33
od PetrH.
Překvapuje mne, kolik jednotek musí zasahovat i u malého případu. Např. zpráva z tisku z dnešního dne: "Poblíž Letiště v pražské Ruzyni hořela v sobotu odpoledne chatka. Požár, který se podle prvotních informací obešel bez zranění, likvidovaly dvě jednotky hasičů." Dále bližší informace: "Plameny, které zasáhly celý objekt, hasiči dostali pod kontrolu za několik minut pomocí jednoho proudu vody."
Myslím si, že to souvisí s tím, jak se redukovalo obsazení družstev. Kdysi = do 80., 90 let mělo družstvo 9 osob = velitele, spojku, strojníka a 6 čísel. Dokonce se uvažovalo, aby se využilo naplno vybavení hasičských aut, které se postupem doby neustále rozšiřovalo o spec. tech. vybavení, zvýšit počet čísel v družstvu na 8 (např. 3 proudy C po dvou číslech + 2 čísla na práci tech. vybavením - např. pily, rozbrušovačky, výměna dých. přístrojů nebo jejich lahví, asistence u zdroje vody, odklánění dopravy, záloha apod.) Taková "síla" lidí dokázala v jednom družstvu SAMOSTATNĚ zvládnout i větší věci. Nyní, když jsou stavy družstev redukované = velitel, strojník a častokrát jen 2 čísla pochopitelně musí vyjíždět více družstev i na "drobnost". Třeba na zahradní chatku nakonec uhašenou za pár minut jedním proudem. Takže na místě zásahu je pak spousta aut a vybavení, ale jen pár lidí na práci. Nepovažuji to za dobrý trend. Když se pak stane něco většího, sjíždějí se družstva pomalu z půlky republiky. A kdyby těch větších věcí nastalo najednou víc ...?
Anebo je to jen alibismus operačních středisek? Které jsou už úplně někde jinde než "mokrý" hasiči? Kdysi na OPESech (nyní KOPESech) sloužili vysloužilí "mokrý" hasiči, kteří kvůli věku nebo zdr. problémům už nemohli být ve "stráži". Ti měli velký formální i neformální respekt a spoustu zkušeností a dle toho také přistupovali ke své práci na OPESu. Nyní, co mám informace, na OPESech slouží lidi, kteří "mokrými" hasiči nebyli nikdy a oheň či jinou událost viděli jen coby diváci. Takže k "mokrým" hasičům jako k základní složce hasičského řemesla nemají ani žádný vztah, ani žádnou úctu. Jestli je "vyženou" zbytečně 10x za směnu je netrápí. Hlavně, aby oni byli z obliga.
Anebo se mýlím?

Re: Kolik družstev musí zasahovat i u malého případu? Anebo alibismus operačních středisek?

Napsal: 28.12.2019 22:42
od Šimanski
Ahoj,
mýlíš se. KOPIS se řídí poplachovým plánem kraje a také směrnicemi pro vysílání SaP, STČ, DZP apod. Máš pravdu, že dříve sloužili na KOPIS chlapi z výjezdu. Dnes, hlavně po přechodu KOPIS na 12h směny se výjezďáci na KOPIS neženou. Přijdou o dost peněz. Proto se tam nabírají lidi z civilu a někteří bohužel nejsou hasičinou šmrncnutí ani od JSDH. Jestli budeš mít nějaké další otázky ohledně KOPIS, tak klidně napiš mail popř. SZ.

Re: Kolik družstev musí zasahovat i u malého případu? Anebo alibismus operačních středisek?

Napsal: 29.12.2019 22:32
od hafina
Já se na to dívám z druhé strany. My sloužíme na autě 4, většinou se jezdí k "picovine" u které ty 4 lidí stačí. A jak píšeš ty, co když je těch události najednou více. Tak na 2 blbosti vyjedou dvě auta po 4 lidech. Kdyby bylo auto naplněné 6 lidma,.tak uz máš místo 8 lidi na 2 autech 12 lidí na dobu autech.
Takže radsi poslat na něco většího 3 auta po 4 lidech než 2 po 6, tak to vidím já ;-)

Re: Kolik družstev musí zasahovat i u malého případu? Anebo alibismus operačních středisek?

Napsal: 30.12.2019 14:35
od "Rejsek"
Já nějak nechápu o co ti jde? Na hořící dvoupatrovou chatku v plném rozsahu ti ty dvě jednotky případají hodně? Co třeba voda? Na místě bylo HZSp Letiště VH a stanice č.2, protože jak jistě víš, je to v jejich rajónu... Nevim co je na tomhle za alabismus a neschopnost KOPIS (pardon KOPES teda tvojí řečí). Ten bejvalej "mokrej" z KOPESu...

Re: Kolik družstev musí zasahovat i u malého případu? Anebo alibismus operačních středisek?

Napsal: 30.12.2019 18:14
od PetrH.
Ahoj lidi, díky všem za jejich reakce, beru je na vědomí, uvidíme, jaké přijdou příp. dálší. Je vidět, že na každou věc lze pohlížet z různých pohledů a že každá strana sporu může mít svoji pravdu. A o tom diskuze přece je. Přičemž samozřejmě se nechám rád přesvědčit, že moje vidění není správné.

Šimanski: Díky za nabídku možnosti pro příp. informace.

Hafina: Ano, Tvůj názor vychází ze současného trendu "hodně techniky - maálo lidí na ní". Ano, 4 lidi na píčovinu je až až ... to uznávám ...

Rejsek:
Nevím, proč tak zhurta? O co mi jde? O diskuzi! Jaký mají lidi na můj názor názor. Konec konců tomu jistě odpovídá poslední věta mého úvodního příspěvku "Anebo se mýlím?". Zřejmě tě ale diskuze a odlišný názor znervózňují ... (Chudák demokracie.) Nepsal jsem nic o neschopnosti KOPISů. Ano, správná zkratka je KOPIS, upsal jsem se z bývalé zkratky OPES. Možná jsem mohl také použít "staropražský" výraz TELEGRAF ... jak se říkalo konkrétně OPESu na centrále v Sokolské ulici ...
A teď k "našemu problému": No, pokud přijedou jednotky ve 4 lidech, tak je jasné, že by jedna stačit nemusela. Voda? No, pokud přijela Scania s 2 kubíky, tak to by mohlo být fakt málo v jednom autě. Pokud se 4, tak to by snad mohlo být dost. Kdysi jezdily trambusy s 3,5 kubíkem dohromady s DVS-12 na Avii jako jedna JEDINÁ nedělitelná jednotka (s 11 lidmi) i na větší ohně.

Re: Kolik družstev musí zasahovat i u malého případu? Anebo alibismus operačních středisek?

Napsal: 30.12.2019 19:14
od rowan
Jak psal kolega. KOPIS se musí řídit poplachovým plánem. Důstojník do tho může šáhnout a trošku si to přizpůsobit, ale pořád to má svá pravidla.

No a když by si chtěl na auto narvat těch 9 lidí či kolil tak kolik tam pak dáš té vody. Ještě méně než vozí teď. A navíc je lepší, když na zásah jedou dvě jednotky (auta) nezávisle na sebe. Jedna nemusí dojet - nehoda, porucha, neprůjezdná cesta a tak podobně.

Re: Kolik družstev musí zasahovat i u malého případu? Anebo alibismus operačních středisek?

Napsal: 30.12.2019 21:37
od 123
Z mého pohledu je lepší zvednout více techniky respektive více JPO z již zmíněného důvodu (nemusí k místu události dojet, či některé JSDH ani nevyjede). Při větším počtu JPO na místě můžete zajistit dostatečné střídání zasahujících hasičů a tím šetření jejich sil pro případ další mimořádně události. Jak jistě někteří z vás vědí, tak PPP jsou v dnešní době dělané z výpočtů, což situaci komplikuje a jednotky které vyjíždějí pravidelně mnohem dříve než je limit pro danou kategorii JPO se tím pádem dostávají o řádek níže. To může znamenat že při nějakém komplikovaném zásahu kdy na místě je potřeba dostatek SaP a operační se rozhodne poslat na místo část JPO z prvního poplachového stupně zde dojde k prodlevě a jednotka která by ve skutečnosti na místě byla dříve nemusí být povolána. Tento problém bude nejspíš přetrvávat nadále. Další problém jsou takové ty méně závažné případy například stromy. Zde by stačila jedna jednotka klidně i dobrovolná. Když vám k takovému případu pošlou HZS s dojezdem k události 20 min, místo dobrovolné, která by komunikaci měla uvolněnou před příjezdem HZS. Nebude nadšená ani jedna strana, řidiči budou muset čekat než dorazí vzdálenější jednotka, profíci třeba po náročném dni kdy by si mohli odpočinout musí jet na věc, kterou by zvládla jedna JSDH a ta zas nebude nadšená protože dlouhou dobu výjezd neměla.

Re: Kolik družstev musí zasahovat i u malého případu? Anebo alibismus operačních středisek?

Napsal: 31.12.2019 10:40
od stofi
Jsme JpoII/I na výjezdy jezdíme tudíž poměrmě často a stejně na každou věc i malou prkotinu přijedou kolegové z HZS protože je to jejich práce. Přijedou velitel HZS zkontroluje protože je za výjezd zodpovědný a buďto akci přebere ze své funkce nebo to nechá na místním veliteli dle svého uvážení.Nevidím v tom žádný problém a alespoň u nás to perfektně funguje.