Stránka 1 z 1

Školení strojníků a velitelů

Napsal: 29.02.2016 17:53
od Petr Kunc
Dobrý den,
Mám dotaz ohledně školení strojníků a velitelů. Musí vyškolený velitel JPO II na školení strojníků nebo ne???

Napsal: 29.02.2016 18:30
od Josef Černý
Když nechce dělat i strojníka tak nemusí.

Re: Školení strojníků a velitelů

Napsal: 01.03.2016 12:48
od Vládík
Když je tu téma školení velitelů, tak nový velitel družstva v jednotce musí být u HZS proškolený do roku od zvolení?? Termín školení je až na konci roku, ale nikde jsem se nedočetl, jestli už může být veden jako velitel družstva a nebo až po proškolení ....

Napsal: 01.03.2016 13:31
od Sobiho
Řád výkonu služby SIAŘ 25-2009:
Čl. 7
Odborná způsobilost
(1) Zaměstnanci v jednotce HZS podniku a velitelé, strojníci a technici speciálních služeb
dobrovolných jednotek mohou své funkce vykonávat jen s požadovanou odbornou
způsobilostí.

Jinak velitel družstva se "nevoli", ale jmenuje! Nezískává "proškolení", ale osvědčení o odborné způsobilosti.

Vyhláška 247/2001

HLAVA IV
PODMÍNKY AKCESCHOPNOSTI JEDNOTEK
[K § 70 odst. 6 písm. b) zákona]
§ 18
Akceschopností jednotky se rozumí organizační, technická a odborná připravenost sil a prostředků k provedení zásahu.
Jednotka je akceschopná, jestliže
b) hasiči, kteří mají osvědčení o odborné způsobilosti podle § 35 odst. 5 pro výkon funkce, kterou v jednotce zastávají,
a v jednotce je prováděna pravidelná odborná příprava podle § 36 až 39,

Teoreticky můžeš použít ustanovení:
§ 34
(4) Hasič nebo ostatní příslušník se zařadí do odborné přípravy k získání odborné způsobilosti tak, aby nejpozději do 12 měsíců od ustanovení do funkce mohl vykonat zkoušku odborné způsobilosti podle § 35.

To se, ale netýká velitele jednotky a neznám velitele, který to z výše uvedených důvodů udělá.

Napsal: 01.03.2016 13:56
od Stanislav Petrásek
Je to skutečně tak, od ustanovení na danou funkci (jakoukoli vč. velitele jednotky) musí hasič získat do 1 roka odbornou způsobilost. Nicméně je na nadřízených (velitel jednotky, starosta, atd.) zda to umožní. U nás v JSDH jsem necelý rok vykonával funkci VD a zástupce VJ bez velitelského kurzu. S velitelem jednotky to byl ten samý případ. Nicméně oba jsme hasiči z povolání na různých funkcích a jak jsme záhy zjistili, tak V40 není snad ani 1/10 ze základního kurzu, kterým jsme v minulosti museli projít. Ideální by podle mě bylo, aby záklaďák platil jako velitelák pro JSDH. Řekl bych, že problematičtější je to u funkce strojník.V práci je většinou praxe taková, že se člověk zařadí na funkci strojník (je předepsaný počet míst s danou specializací), nicméně vykonávat tuto funkci samostatně smí logicky až po absolvování příslušných kurzů (aby nenapáchal škody na technice). U JSDH to takto většinou nepraktikujeme, a strojníkem uděláme hasiče až po získání příslušného oprávnění.

Napsal: 01.03.2016 14:03
od Sobiho
U VJ to nejde neboť podle zákona č.133/1985 jmenuje starosta VJ po vyjádření od HZS, což HZS nevydá kladné vyjádření pokud nemáš V-40. To ustanovení se dá teoreticky použít u jiných pokud máš zajištěnou předepsanou akceschopnost (počty VJ+VD+S podle typu jednotky), protože v opačném případě jí nemáš zajištěnou a porušíš tím pádem zákon.

Zákon 133/1985 Sb.:
§ 68
(1) Obec zřizuje a spravuje jednotku sboru dobrovolných hasičů obce.
Velitele této jednotky, po vyjádření hasičského záchranného sboru kraje k jeho způsobilosti vykonávat funkci velitele, jmenuje a odvolává starosta obce. Přihlíží přitom k návrhu občanského sdružení působícího na úseku požární ochrany.

Napsal: 01.03.2016 14:12
od Sobiho
Pokud jsi u HZS tak SIAŘ 3/2014 uvádí:
Čl. 7
Organizace zkoušky pro ověřování odborné způsobilosti strojníků, velitelů družstev a velitelů dobrovolných jednotek
(10) Hasiči z povolání, kteří jsou odborně způsobilí pro výkon funkce velitel družstva nebo
funkce vyšší, jsou současně způsobilí pro výkon funkce velitel družstva a velitel dobrovolné
jednotky. Hasiči z povolání, kteří jsou odborně způsobilí pro výkon funkce strojník nebo
technik strojní služby, jsou současně odborné způsobilí pro výkon funkce strojník dobrovolné
jednotky 18)
.

Napsal: 01.03.2016 15:44
od Stanislav Petrásek
Sice jsme z HZSp, nicméně princip tohoto SIAŘe znám a platí stejně. Byl by i nesmysl mít např. dva strojničáky, jeden k JSDH a jeden k HZS. Myšlenka moje byla taková, že záklaďáky pro hasiče z povolání by mohly nahradit kurzy V40 u JSDH. Na V40 opravdu neřekli nic navíc co by se neučilo na záklaďáku (právě naopak). Nicméně legislativa je taková jaká je, i když se ke mě z pražských luhů a hájů doneslo, že se jedná o změnách některých věcí z tohoto, ale zatím by to bylo jen jedna bába povídala.

Napsal: 01.03.2016 15:55
od Stanislav Petrásek
Ještě k jmenování VJ. V našem případě se ředitel územního odboru k jmenování VJ bez V40 vyjádřil kladně s podmínkou dodělání V40 do 12 měsíců. Domnívám se, že starosta obce může jmenovat VJ i v rozporu z doporučením HZS (i přes zmíněný § 68), nicméně nese za to plnou odpovědnost.

Napsal: 01.03.2016 16:01
od Sobiho
Ano, je tam na základě vyjádření a ne na základě kladného vyjádření. Otázkou pak zůstává akceschopnost jednotky a ta není pokud není odborná způsobilost. viz V 247/2001, v tom je ten problém.

Napsal: 01.03.2016 16:54
od Stanislav Petrásek
Chápu tě, nicméně někdy to jinak nejde, buď bude jednotka úplně bez velitele nebo bude mít velitele (v případě našeho JSDH velice schopného), který si dodělal kurz během roku. Další příklad je i praxe u HZS ČR a jejich velitelů stanic apod., kdy výběrové řízení vyhraje např. strojník a následně je ustanoven do funkce. Taktické, případně takticko-strategické řízení také dodělává časem.