Stránka 1 z 1
spojení vysílaček
Napsal: 04.09.2013 22:35
od Marek Přerazil
Dobrý den, chci si koupit profesionální vysílačky značky motorola typ nejspíš CP040 a chci se zeptat, pokud bych si koupil pro frekvenci UHF, tak je možné vysílat do frekvence VHF a obráceně ? Popřípadně jsou tyto pásma nějak kompatibilní např s pásmem PMR ?, že bych se "dovolal" i na laciné vysílačky ? Omlouvám se, ale moc tomu nerozumím, vysílačky mají posloužit pro civilní sektor, nejsem hasič.. Děkuji za odpověď..
Napsal: 05.09.2013 08:17
od Štěpán Klička
CP040 je 4 kanálová radiostanice komerční řady od Motoroly. Na většinu práce v komerčním sektoru bez problémů vyhoví. V případě, že s ní bude pracováno ve složitějších povětrnostních podmínkách, přiklonil bych se k nákupu řady GP.
Stanice tohoto typu jsou vždy určeny pro jedno kmitočtové pásmo, UHF stanice tedy v pásmu VHF pracovat nebude. Opačně to platí samozřejmě také.
V případě, že nemáš zakoupený kmitočet, budeš muset použít některý ze "sdílených kmitočtů". Je to příděl pěti kmitočtů s možností použít výkon 1 nebo 5 W, většinou není problém najít v danou chvíli jeden volný.
Co se PMR týká, tak tam smíš použít pouze pro toto pásmo určené stanice, které mimo jiné mohou pracovat s výkonem pouze 500 mW a nesmí mít oddělitelnou anténu. Často se to porušuje a co vím, tak CP040 je schopna na PMR pracovat. V každém případě ale raději na PMR používej pouze schválené stanice.
Napsal: 05.09.2013 09:08
od Marek Přerazil
aha, to jsem potřeboval vědět, děkuji za cenné informace, ovšem ještě by mě zajímalo, do jakého pásma raději investovat UHF nebo VHF ?. Přece v nich musí být nějaký rozdíl např v dosahu signálu apod...
A ještě pokud bych použil nějaké z těch sdílených kmitočtů a napojil se na nějaký volný, tak jestli to chápu dobře, nikdo další se na ten kmitočet napojit nemůže (protože jsem si je obsadil dřív), jen ty dvě spárované vysílačky, je tak ? děkuji..
Napsal: 05.09.2013 15:36
od Štěpán Klička
Dosah signálu závisí na mnoha věcech a nikdo předem nedokáže určit, zda se spojení zaručeně podaří. Rozdíl mezi VHF a UHF není v dosahu, ale spíš ve způsobu šíření signálu.
UHF se uplatní spíše v hustější zástavbě, kde dochází k častým odrazům signálů od budov a podobně. Na dálkové spojení je již třeba, aby mezi stanicemi nebyla překážka (kopec, les, ...)
VHF se hodí spíš do otevřenějšího terénu.
Tzv. "sdílené kmitočty" užívané dle všeobecného oprávnění (či jak se to dnes správně jmenuje) není možné nárokovat. Můžeš je tedy využívat, ale musíš počítat s tím, že je využívají i jiní. Všichni se navzájem můžete slyšet, vysílat však může jen jeden, jinak z toho není rozumět nikomu. Platí to, že se musíte navzájem domluvit a když není možné přejít na jiný volný kanál, musíte si prostě nějak vyhovět.
Napsal: 06.09.2013 02:39
od ruská vlaštovka
Pokud budeš chtít ty stanice používat i k zásahové činnosti u JSDHO, tak musíš koupit verzi pro pásmo VHF. Pokud bys chtěl koupit stanici pro pásmo UHF, musíš zvolit verzi UHF2 pro výsek kmitočtového pásma 438-470 MHz, kde jsou sdílené kmitočty pro UHF pásmo a je zde i minipásmo PMR446. Bohužel provoz této stanice není na pásmu PMR446 povolen (stanice má příliš vysoký vysílací výkon, má oddělitelnou anténu a navíc si u tohoto typu vůbec nejsem jist, zda má ladící krok 6.25MHz, nutný pro PMR446 band a zda by tedy vůbec šla nastavit přesná frekvence). Zbytek už ti napsal Štěpán.