Stránka 1 z 1
Záchranářská pomoc v zahraničí
Napsal: 30.10.2012 20:05
od David Kmoch
Zdravím, chci se zeptat zda existuje nějaká organizace, která vysílá dobrovolníky při živelných a jiných katastrofách (např. nyní do USA). Myslím něco jako Lekáři bez hranic ale pro hasiče. Jsem členem JSDH a rád bych pomohl i v zahraničí. Myslím, že pomoc by se na mnoha místech hodila.
Děkuji za odpověd
Napsal: 30.10.2012 20:32
od Jiří Kliment
Tahle pomoc funguje trošku jinak. Ani ti doktoři bez hranic nevyjíždějí podle vlastního uvážení. O pomoc musí požádat vláda postižené země a ta v žádosti specifikuje i obsah žádané pomoci. Většinou se tedy týká specialistů - kynologů, lezců, zdravotníků anebo třeba chemiků. Žádost posílá stát státu - neobrací se na konkrétní složky . Je tedy na vládě jak s žádostí naloží. To není jen zbytečná byrokracie - je nesmysl posílat řadové hasiče na opačný konec světa - to by se rozhodně nemohlo vyplatit. I s vysláním specialistů to není jednoduché - před nějakou dobou při zemětřesení v Turecku to bylo hodně stresující, chlapi i psi de facto čekali na letišti jak a jestli vůbec poletí. No a pokud stát skutečně pomoc vysílá pak výběrem jak lidí tak prostředků a techniky pověřuje příslušné složky - armádu, HZS, ministerstva. A úplně stejně to funguje i opačně - i náš stát žádal o pomoc třeba při povodních. Nežádaly jednotlivé obce a také sem neřízeně neputovaly dobrovolníci. Trošku jiné je to v rámci příhraničních styků, tam platí trvalé dohody.
Napsal: 30.10.2012 20:59
od David Kmoch
Aha, já jen že si matně pamatuju, že asi před 5-ti lety byli bráni i jednotky SDH na nějaké lesní požáry... tak to asi bylo opravdu vážný... jinak děkuji za informace
Napsal: 30.10.2012 21:10
od Jiří Kliment
SDH jako OS určitě ne. Jedině jako soukromé osoby, na vlastní náklady a vlastní riziko. JSDH, jako složka IZS jedině na základě pověření HZS. Anebo, jako v případě "blokády" ze strany GŘ při povodních 2010, na příkaz zřizovatele, tedy obce. To je ale docela ošemetné a rozhodně to nepůjde aplikovat na nějaké vzdálené akce.
Napsal: 30.10.2012 21:48
od David Kmoch
No.. je to možné, že jeli na vlastní triko.. ale jak to potom funguje?? přijede jednotka na vlastní triko a kdo ji rozdá rozkazy?? kdo ji řekne co, jak a kde?? ptám se jen ze zvědavosti... rozhodně se na nic takového nechystám :)
Napsal: 30.10.2012 22:24
od Jiří Kliment
Stejně jako na povodních. Všude existují místní štáby či velitelství, je jedno jak se to jmenuje. No a tam chodí lidičkové - sami, dvojice, party. A ptají se - kde je potřeba co udělat, kam odevzdat dovezené prostředky, prostě řeknou co mohou a dozvědí se kde je potřeba pomocná ruka. Nic oficiálního - nikdo je nehlídá a nekontroluje, jedou na vlastní triko. Samozřejmě pokud je zřízené stravování a ubytování bývají vítáni i tam. Bohužel ale existují i typy které místo pomoci škodí. Osobně jsem to viděl, jak v roce 2002 tak 2010, babičky které v kolečkové tašce přiváželi pár lahví vody a kostky mýdla, chlapi s kartonam pití v každé ruce, nebo chlapíka, evidentně za vodou, v drahém teréňáku s vlekem narvaným lopatama, savem, hadrama, jarem i vodou který to všechno vyložil, neřek ani jak se jmenuje a odjel. A pak jsem viděl farmáře který brigádníky napájel vodou kterou tahal ze skladů pomoci, i baby které si chodili pro košťata a saponáty 5x denně. Takže - pokud přijedou hasiči na vlastní triko jsou jen parta - ne oficiální jednotka. To není byrokracie - to je hodně důležité v případě nějakého průšvihu.
Napsal: 31.10.2012 07:47
od Vojtes
Do zahraničí, bych se taky moc nešteloval. Rozhodně je to ale na místě v případě povodní u nás. Vyjeli jsme při posledních povodních do Chrastavy, kde jsme na štábu vyložili sbírku z naší obce a tam nás pověřili místem kde ještě nikdo nikomu nepomohl. Rozjeli jsme čerpadla, prořezávali padlé stromy a házeli lopatama. Je to non-stop dřina. Spousta dobrovolníků si většinou ale myslí,že jsou tzv. nesmrtelní a přeceňují své schopnosti. Byl jsem svědkem několika vážných úrazů. To potom zachránce potřebuje zachránit a stahuje tak lidi, kteří pomáhají jinde. Je velmi potěšující vidět zájem pomáhat druhým, ale je třeba si uvědomit zda-li je to opravdu v silách toho dotyčného. Vše má své pro a proti.
Napsal: 31.10.2012 15:45
od David Kmoch
V takových situacích jako povodně si musíme pomáhat... je škoda že mezinárodní pomoc nefunguje v nějaké větší míře... mam kolem sebe hodně lidí, s kurzem první pomoci, kteří by dobrovolně jeli pomáhat i do zahraničí... třeba se nějakého projektu dočkám, za pár let... :)
Napsal: 31.10.2012 18:28
od Jiří Kliment
Neřekl bych že pomoc, i ta zahraniční, funguje špatně nebo nedostatečně. Ovšem celkem logicky sahají potřebné země nejprve do nejbližšího okolí - doprava a logistika vůbec by pomoc z velké dálky značně znehodnotily. Pokud se chcete dozvědět víc o možnostech pro zdravotníky doporučuji ČČK. Tahle organizace funguje už dlouho a skutečně "globálně".