Stránka 1 z 1

páni hasičové prosím pomozte !!! :))

Napsal: 09.12.2010 16:55
od Návštěvník
Dobrý den,
jsme studenty z ESF Muni a obracíme se na Vás s žádostí o pomoc při zpracování naší seminární práce.
de o to, že zakládáme imaginární firmu, která se bude zabývat zprostředkováním jednodenních výměnných pracovních aktivit. V případě HZS by šlo o jednodenní možnost vyzkoušet si pracovní náplň hasiče.

Prosíme o stručné zodpovězení následujících otázek:
1) Máte HZS s podobnou aktivitou nebo obdobným projektem nějakou zkušenost?
2) Pokud ne, zdá se Vám tato aktivita teoreticky preveditelná?
3) Jaké přibližné finanční náklady by byly v souvislosti s touto aktivitou a zaškolení Vámi účtovány?
4) Jak by dle Vašich představ měl takovýto den z hlediska poskytovaných služeb vypadat?

Děkujeme za spolupráci.
S přáním pěkného dne
Eva Kynčlová, Tereza Hašková, Petra Kačalková a Lucia Kolesárová.

Napsal: 09.12.2010 18:49
od Filip ´Capa´ B...
1) Předně by jste měly napast odkud jste, resp. kde si to představujete.
2) Oslovit by jste měly spíš minimálně velitele stanic.
3) Nechoďte v neděli, nebo pondělí :)

upraveno: 4) pro redakci - blbne řádkování

Napsal: 09.12.2010 19:25
od Martin Štěpánek
no, řekl bych, že jsou z Masaryčky v Brně, a zřejmě ekonomicko-správní fakulta nebo něco podobného.

mne by spíš zajímalo, co by ta firma tím sledovala, jestli by to bylo něco ve smyslu nabízení zábavy (tak, jak je tomu třeba na západě, zaplatit si a vyzkoušet si různé "profese" - připravený program) nebo rozšíření si "skills" (nějaké školení nutné pro další práci)? to myslím, že v Čechách u HZS nejde. není možné, aby někdo mimo obor (HZS) přišel, jel na výjezd a vyprošťoval někoho z auta nebo něco hasil, když nikdy předtím nedržel hadici v ruce. to by museli být skutečně kurzy mimo výjezd, placené soukromým subjektem, určitě by to netrvalo jeden den a nevím, k čemu by to soukromému subjektu i bylo. a ani jsem nikde neslyšel, že HZS nabízí za úplatu "tvorbozábavné aktivity". je to státní služba, která má být ze své podstaty vážná a seriózní - nebrat zas tak doslova:) vyzkoušet si práci hasiče dle předem připraveného scénáře nabízejí některá SDH, samozřejmě za úplatu. kdysi tady o tom byl článek, ale už si to přesně nepamatuju. stačí zapátrat na netu.

Napsal: 09.12.2010 20:25
od Honza Duchač
Já bych ty odpovědi viděl asi takhle:
1- Ne
2- Pokud by šlo o výcvik, tak ANO. Pokud by se mělo jednat o to, vyzkoušet si pracovní náplň hasiče v reálných podmínkách=výjezd tak určitě NE! Další odpovědi se tedy budou pohybovat v rovině výcviku :)
3- Asi nejatraktivnější věcí na vyzkoušení by bylo hašení a "stříhání"=vyprošťování z vraku vozidla, tím pádem cena by se asi mohla pohybovat podle toho, co by se nechalo hořet a podle ceny vraku auta + předpokládám nějaká přirážka za zprostředkování. K otázce zaškolení nejsem schopen reagovat a pokud navíc máte na mysli zaškolení pro případ, že by váš klient jel na výjezd, tak o tom už sem mluvil a není to podle mě možné.
4- Z části viz. výše + samozřejmě se dá na práci hasiče vyzkoušet mnoho dalších věcí. Např. mě napadá lezecký výcvik.
P.S. Krom výjezdů samozřejmě hasiči dělají i méně nebezpečnou činnost, jako je práce na zásahových vozidlech nebo úklid stanice, ale o to by asi nikdo zájem neměl :))

Napsal: 10.12.2010 08:36
od Oves
1, Ne
2, Ano
3, Nelze určit ale min 7000
4, Doporučuji se podívat na reportáž TV Nova z pořadu Víkend, kde reportée absolvuje nějaký ten výcvik u HZS to jako inspirace a náplň zážitkového dne musí stačit :-) Ale spíše pro úplné laiky, JSDH si může domluvit stáž.


Napsal: 10.12.2010 09:09
od Hasič Josef
Tak mě napadá, pokud jste z Masaryčky v Brně, tak by to bylo ideální. Co takhle požádat o výcvik na OUPO Brno - Líšeň, taky záleží na tom, jestli by na to učiliště přistoupilo. Ale mnoho věcí se tam dá vyzkoušet, jak to asi tak v reálu probíhá. Mám dojem, že už se tam něco takového zkoušelo a natáčelo pro nějaký pořad.

Napsal: 10.12.2010 18:14
od Petra Kačalková
díky :) ale z Brna teď do Prahy nepojedeme :) na emaily lidi moc neodpovídají a tak sem využila této diskuze :)

Napsal: 10.12.2010 18:16
od Petra Kačalková
moc díky :) myslíme tím nabízení zábavy.

Napsal: 10.12.2010 18:17
od Petra Kačalková
moc moc díky :))

Napsal: 10.12.2010 18:18
od Petra Kačalková
Díky :)

Napsal: 10.12.2010 18:20
od Petra Kačalková
moc díky:)

odpovídám tady všem k jeho zprávě zvlášť, ale nevím, jak to tu funguje, jak se to tu nakonec zobrazí :)

Napsal: 10.12.2010 20:13
od Martin Štěpánek
jj, nabízení zábavy, jsem si myslel:) takový teambuilding?:) ale tady asi musím zklamat, HZS takového určitě nic nenabízí, teda alespoň ve skrytu duše doufám. je to jedna z bezpečnostních složek státu, která má za úkol zajišťovat odstraňování mimořádných a jiných událostí pro blaho občanů státu, ne poskytování zábavy za úplatu na bázi soukromého subjektu. nemá na to ani vyčleněné kapacity (doufám ale, že se toho nikdo "osvětový" nechopí a nebude to prosazovat). bylo by to i proti smyslu věci, HZS má být respektovanou a seriózní institucí, stejně tak jako ostatní složky státu. sice může dělat ukázky své práce, třeba pro média nebo ukázky pro veřejnost, ale to činí z důvodu osvěty a vlastní propagace činnosti (PR akce). výcviková a součinnostní činnost pro předem určené složky se provádí pro potřeby zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů. za další, "den u HZS" předpokládá, že máte alespoň teoretické a technické základy náplně jeho práce (čili školení pro členy jednotek SDH), bylo by velmi komplikované pro naprostého laika vstoupit do jeho činnosti. za další, je nemožné, aby tito lidé se jakkoli podíleli na zajišťování rutinní činnosti HZS (výjezdy, údržba techniky apod.) - nemají patřičná školení a osvědčení, natož zkušenosti. za další, žádný velitel stanice nevyčlení své výjezdové hasiče pro "poskytování zábavy", i kdyby za to měl dostat zaplaceno, ty peníze zůstaly na stanici a mohla se za to dokoupit nějaká výstroj, případně by hasiči dostali místo dva dny prošlé masové konzervy nějakou finanční odměnu na Vánoce - je to zkrátka a dobře nedůstojné pro celý systém HZS/IZS. financování HZS má na starost stát, kraj, město apod.
podobně to řešili (a stále řeší) Rusové po rozpadu SSSR - na bojové letouny nechali nalepovat samolepky různých společností, které poskytovaly peníze na jejich provoz (bylo velmi smutné vidět na MiGu-29 samolepky ruského výrobce pracích prášků). v současné době Vás za úplatu nechají proletět třeba v Su-27 nebo MiGu - 29. nebo i v jiných "špekách", pokud máte dostatečně peněz na účtu. už alespoň zakázali tu samolepkovou reklamu - opět, dehonestace vzdušných sil Ruska. docela by se mi nelíbilo, kdyby čeští vojáci v Afgánistánu měli na helmě nápis - tuto misi sponzoruje Coca Cola:) a to nemluvím o jiných výrobcích:))
tím Vás tedy nechci odrazovat od Vašeho záměru, je dobře, že by se o práci hasičů dozvědělo víc lidí, ale spíš se zaměřte na sbory dobrovolných hasičů, neboť některé nabízejí službu "den s hasiči" s proškolenými instruktory dle předem připravených scénářů - takže zájemci si zastříkají na něco hořícího (pod dohledem), rozhodí a smotají hadice apod. nebo se zkuste obrátit na katedru Rekreologie na Palackého v Olomouci. nevím, jaká je kvalita výuky, ale už to tam funguje několik let. absolventy už určitě mají. snad by poradili http://www.upol.cz/fakulty/ftk/struktur ... ogie/uvod/

Napsal: 11.12.2010 20:23
od Pretorian
No Martine, mám obavu, že tahle věc nepůjde ani u JSDHO. Žádný VD si nevezme do auta nějakého věci neznalého člověka na výjezd i kdyby za to měli kluci dostat hezky zaplaceno. Tohle si nikdo nelajzne, protože by z toho mohl být průšvih jako hrom. Když se na něco frčí, tak je to vážná věc, kdy jsou v ohrožení životy, zdraví a majetky. Tam opravdu není čas na zábavu, nebo někoho učit co se dělá na proudu.

Napsal: 11.12.2010 21:37
od Martin Štěpánek
jj, to jo. ale holky to myslely jako nabízení zábavy/výplň volného času hraním si na hasiče, nikoli býti hasičem. proto taky píšu o SDH, nikoli JSDH. to, co je společného s bezpečností obyvatelstva jde stranou (HZS, JSDH apod.). v SDH jsou vesměs lidi z JSDH, mají různé kurzy, třeba instruktorské apod. nebo členové SDH mohou mít kurzy třeba z lanového centra (je to přeci jen občanské sdružení, které se zásahem nemá nic společného), mohou zapůjčit zájemcům PSII, případně bojáky a mohou dozorovat při jejich hraní si na hasiče (horší je to ale s technikou, která patří pod IZS - ale ruku na srdce, jsme v Čechách..:/ určitě to technicky i legislativně pod hlavičkou SDH proveditelné je. jen je otázkou, jestli by si z toho nějaké SDH udělalo živnost a odvádělo z toho daně:))

Napsal: 12.12.2010 10:27
od Aleš Bárt
Hlavně si žádný VD netroufne nikoho neproškoleného, bez zdravotní prohlídky a bez smlouvy se zřizovatelem JPO vzít do auta. Nevím jak kde, alespoň u nás to nepřipadá vůbec v úvahu

Napsal: 12.12.2010 12:23
od Radek Vojík
SDH ale těžko bude mít bojáky (zásahové obleky). Z techniky bude mít tak závodní vybavení, popř. nějaký mikrobus (upravený spíš na pořární sport a pro oddíl mládeže). Téměř určitě mu nepatří ani ta klubovna v hasičárně, kde se SDH schází. Dle mně nerealizovatelné. A jako technik spojové služby bych žádnému "cizákovi" RDST do ruky ani nepůjčil.

Napsal: 12.12.2010 14:33
od El Mariachi
Protože se má jednat o imaginární seminární práci, budeme se dále bavit čistě v teoretické rovině. Co se týká otázky tohoto tématu u HZS, tak tam by byla možná proveditelná snad jen domluvená exkurze po stanici s klientem a i v tomto by byl problém, ptž by se mělo jednat o pravidelné návštěvy.
Teoreticky, a to s řadou omezení, je toto proveditelné u jednotek dobrovolných hasičů, které mají nějakou "hasičskou" úroveň. Představa by vedla k myšlence "mít firmu na zážitky" - adrenalinové sporty, možnost projet se luxusním vozem, stát se na den hasičem. Tato firma by podepsala smlouvu se zřizovatelem dobrovolné jednotky, ve kterém by se dohodly podmínky takovéto akce - zachování akceschopnosti jednotky, právní a hmotná odpovědnost, finance, rozsah akce, bezpečnost klientů. Samozřejmě firma by měla oslovit více zřizovatelů.
Výuku by zajištoval hasič - velitel a hasič - strojník. Tito dva by měli na starost max. 4 klienty tak, aby vytvořili společně hasičské družstvo. Samotná výuka by se rozdělila na rovinu teorie - základní prvky z hasičiny, spíše zaměřeno na to, co by se klientovi laikovi hodilo z hasičství do osobního života. Praxe by byla v rovině výcviku, dle možnosti a vybavení příslušné jednotky, ovšem s ohledem na bezpečnost by to nebylo nic extra dramatického. Rozhodně celé by se to odehrálo na hasičské zbrojnici a v blízkém prostoru zbrojnice.
Nedokáži posoudit, zda by zřizovatel a příslušní dobrovolní hasiči stáli o komerční spojení s takovouto firmou. Je pravdou, že by si takto mohli někteří přivydělat. Ale veřejně ze sebe dělat třeba každý víkend mediální opici, to fakt nevím.
Kolik by taková akce klienta přišla je v návaznosti na tom, co by se odehrávalo. Pokud by se nedělo nic dramatického, tak se to dá do těch 3 000/klient udělat, když to spočítám i s provizemi zřizovateli, hasičům a té firmě.

Napsal: 12.12.2010 16:12
od Martin Štěpánek
to El Mariachi: dobře napsáno, v podstatě s takovýmto modelem souhlasím:) jen bych místo obracení se na JSDH volil SDH. nikde není napsáno, že jediná možnost výdělku pro SDH je pořádání plesů nebo dětských dnů. nabízení zážitků by mohl být docela dobrý obchod (stejně tak PR). při vyřazení HZS jakožto primárního subjektu zájmu holek kvůli neproveditelnosti, musím nutně vyřadit i JSDH. poskytování zábavy by zcela určitě narušilo, nebo alespoň zkomplikovalo možnost akceschopnosti jednotky, která má na starost zajišťování služeb veřejnosti, tedy bezpečnosti obyvatel, ne výdělečnou činnost (a to nemluvím o tom, že JSDH nemůže uzavírat žádné smlouvy samo za sebe, vždy jen prostřednictvím zřizovatele, čili obce).
tuto činnost ale může provozovat právě SDH. opět, čistě v teoretické rovině, pokud by vše mělo být legální, dle platných zákonů, SDH si na tuto činnost (případně někteří hasiči) může zřídit živnostenský list, vzít u banky úvěr a nakoupit standardní hasičskou výstroj, se kterou může dle libosti nakládat. čili, nakoupí třeba bojáky, PSII, helmy, boty, rukavice a už je hasič ustrojen. ani s technikou by nemusel být takový problém. sehnat staršího funkčního trambusa není zas tak moc finančně náročné, stejně jako třeba vyprošťování narimex. tyto věci by samozřejmě nebyly přihlášeny do IZS, byly by prostě jen v podobě užitné techniky (nikdo vám nemůže zakázat koupit si hasičskou cisternu bez VRZ, motorovou pilu nebo vyprošťování pro vlastní účely). instruktoři by si museli nechat zhotovit nějaká osvědčení (ale nevím, jak tohle funguje, ale třeba s přihlédnutím k existenci lanových center, možné to určitě je), která zaručí jak legálnost, tak i kvalitu jimi nabízené služby. dobře jsi popsal praktickou rovinu "zábavného dne" - prvně školení, poučení o bezpečnosti apod. poté by se již mohlo přistoupit k samotné "hasičské praxi", něco uhasit, projet se v hasičském autě (na uzavřeném soukromém prostoru), něco si uhasit, zkusit lezeckou stěnu, rozstříhat auto apod. pokud to nebude omezovat ostatní, případně odporovat zákonům země, nikdo vám to nemůže zakázat.
výstroj, nebo i ta lezecká stěna (a pokud by do toho šlo nějaké SDH skutečně na fest, tak třeba celý areál:) by mohlo být využíváno i JSDH. např. pronajmutím za symbolickou 1Kč. výstroj je beztak certifikovaná pro použití u JPO, lezecké stěny jsou normálně nabízeny firmami pro civilní sektor. a některé JPO své jednotky normálně vybavují výstrojí zakoupenou z rozpočtu SDH, kterou posléze JSDH "darují" - takže problém by nebyl, nedošlo by k omezení nebo nadměrnému opotřebovávání výstroje JSDH, naopak.
doopravdy by to nemusel být špatný podnikatelský záměr. a myslím, že by se to mohlo líbit i samotným hasičům, kteří by si z toho mohli zřídit výdělečnou činnost jakožto subjekt podnikání, čili výdělku (a nemuselo by to být jen to SDH, může to být samozřejmě i nějaká firma). problémem by mohlo být jen etablovat se na trhu, sehnat si nějakou klientelu apod. určitě by to mohlo být nabízeno firmám jako teambuilding. nedávno jsem jel autobusem a vyslechnul jeden rozhovor, kde jeden kluk mluvil se svojí známou a popisoval jí, co právě dělá. říkal, že pracuje na jedné ekologické rodinné farmě (kterou ale zanedlouho povede, neboť mu jí rodiče nechají) a že tam vyzkoušeli model, kde si pozvou lidi z různých podniků (teambuilding) třeba na víkend a celý víkend je tam hostí, nechají je pracovat se stroji, krmit krávy nebo prasata. pak udělají velkou zabíjačku, kde řezník porazí prase, naporcuje a klienti pak s ním dělají různé zabijačkové pochoutky, vaří, krájí, řežou a žerou tak, až to všechno společně sežerou:) klienti se pobaví, mají netradiční zážitek, vyspí se a mažou pryč. a oni přes týden makají na farmě a připravují se na další víkend (byl to vysokoškolák, zemědělská univerzita v Praze, předtím makal na ministerstvu zemědělství, ale utekl tam odtamtud, docela týpek:). a taky říkal, že je pro toto podnikání mít nezbytně nutné kontakty v těch firmách. že těch aktivit je v Čechách moc a boj o klienty, respektive nabízení skutečně originálních zážitků, je tvrdý. ale.. dosud žádná takováto aktivita není hasičská..:) a co si budeme říkat, lov originálních zážitků a adrenalin vládnou světu:)
cenu nedokážu střelit ani od boku, záleží na mnoha proměnných. ale ty 3,000 by byly možná tak optimální