Obsah fóra » HASIČINA » Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy

Maska CM-5 a Saturn - závity

Nevíte, jak opravit Tatru nebo kam upevnit dýchací přístroj?

Příspěvek 29.11.2012 12:16

Ahoj přátelé.

Řeším takový problém. Jde mi o novou masku na Saturn - objednal jsem si CM-5. Teď, když ji budu chtít přemontovat na Saturn, co nastane ? Mají vždy a všechny saturny s maskami CM-4 zakončený závit vrapové hadice 40x4 ? Závit na masce je totiž zcela určitě 40x1/7. Tudíž pravděpodobně vznikne problém a hadice do masky nepůjde našroubovat. Jak je to řešené ? Resp. jak to vyřešit co nejefektivněji, nejlevněji a nejlépe v domácích podmínkách.

Psal jsem do Mevy a tam mi doporučil nějaký spletenech tří dílů (přechodky) a chce za to fůru peněz. Určitě se to dá přece řešit jinak. Všechny CM-5 co vidím jsou našroubované na hadici přímo, bez nějakých přechodek.

Jak to máte řešené vy a jak na to jít od lesa ?

Díky moc
Vojta
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 29.11.2012 13:05

"jak to vyřešit co nejefektivněji, nejlevněji a nejlépe v domácích podmínkách." Jedno vím jistě, v případě dýcháků bych rozhodně nic neřešil doma na koleni.
Pan M
 

Příspěvek 29.11.2012 13:10

Marťo, jistě mi dají všichni za pravdu, že pokud se jedná třeba o výměnu Rd40x1/7" tak by s tím tady asi nikdo do servisu nejel. To zvládne každý, kdo vymění těsnění u vodovodní baterie ... přeci jen musíme rozlišovat problémy na banální a závažné ... netvrdím, že je servis zbytečný, ale k tomu, abych tam našrouboval nějakou přechodku nebotřebuji mít servisního technika po boku .... ale děkuji za názor.
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 29.11.2012 13:37

Ahoj, nejjednodušší řešení je koupit na vrapové hadice převlečné matky s palcovím stoupáním a ty vyměnit na vrapovkách. Věřím, že na CHTS Vaší spádové stanice HZS ti s tím technici poradí a pomůžou. Není to pak ani zas tak vysoká investice jako v případě redukcí.
Petr Bohanes
 

Příspěvek 29.11.2012 13:58

To je právě to .... tuto matici mi jako náhradní díl přímo v Meva a.s. nedokáží nabídnout .... doporučil mi jen složitý systém redukcí za poměrně vysokou cenu. Proto jsem toto téma založil a přemýšlím jak na to ..

Díky za každou pomoc. Myslel jsem si, že tento problé mse Saturnem řešil snad každý sbor, tak jsem čekal jasné řešení .... ale děkuji všem .... ! Snad toto vlákno pomůže i ostatním sborům s tímto problémem
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 29.11.2012 17:07

Snad ještě jedna rada - Meva má celkem podrobný katalog náhradních dílů k saturnům. Zkus si ho vyžádat. Třeba tam ten díl bude ( já ten katalog nemůžu doma nikde najít). Ale převlečná matka určitě existuje, taky jsme je před pár roky kupovali.
Petr Bohanes
 

Příspěvek 29.11.2012 18:01

Prodat masky koupit nove nebo povexlovat. Co se asi stane když někdo ti z kluku kixne bo nedorval hadici na maskce a velitel pujde sedět. byly 2 druhy závitu na CM5 a to v mm a v palcích (ten je myslím u novších masek podle EN),
Mara264
 

Příspěvek 29.11.2012 18:10

Marek Haltof píše:Prodat masky koupit nove nebo povexlovat. Co se asi stane když někdo ti z kluku kixne bo nedorval hadici na maskce a velitel pujde sedět. byly 2 druhy závitu na CM5 a to v mm a v palcích (ten je myslím u novších masek podle EN),


Prosímtě, Marku, nově masky jsem teď koupil, takže prosímtě nedoporučuj prodej nebo výměnu. A nevím proč sem rovnou pleteš nějaký úraz, nebo problém. Snažím se to vyřešit tak, jak to musel řešil každý jiný sbor, který dával masky CM-5 se závotem 40x1/7" - což JE NAPROSTO BĚŽNÁ PRAXE ! Nen íto žádný hazard, nebo protipředpisový jednání. Jistě víš, že jako jediné tři typy masek jsou na Saturny schválené masky CM-4, CM-5, nebo Sari .... takže prosímtě pochop, že dělám správnou věc. Nikdy bych neohrozil zdraví nikoho z jednotky a proto to řeším tohle cestou. Nejsem blázen, který by použil hadici se závotem 40x4mm a našrouboval ji do masky se závitem 40x1/7" za použití dvou těsnění .... tak ze mě prosímtě nedělej lotra. Snažím se jen pomoct ....
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 29.11.2012 18:13

Petr Bohanes píše:Snad ještě jedna rada - Meva má celkem podrobný katalog náhradních dílů k saturnům. Zkus si ho vyžádat. Třeba tam ten díl bude ( já ten katalog nemůžu doma nikde najít). Ale převlečná matka určitě existuje, taky jsme je před pár roky kupovali.


Díky Petře. Katalog mám ... prostudoval jsem ho .... můžu Ti klidně psolat zprávu ,ktgerou jsem obdržel z Mevy .... ale chlapík tvrdí, že mi tam ta matice pasovat nebude .... že musím koupit ještě další dva díly ....
Ptám se možná blbě .... ale dělali se Saturny jen v jedné verzi, nebo ve dvou ? Tím myslím jestli je možné, aby měl nějaký Saturn závit na hadici už přímo 40x1/7" ? Nebo má každý striktně závot 40x4mm ?
Díky moc. Případně dej mail, přepošlu Ti katalog ... je velice zajímavý
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 29.11.2012 18:25

Budu upřímný - nemám tušení, ale předpokládám, že se to odvíjí od masky která byla k DT dodávána. Pokud staré CM, tak určitě milimetrové stoupání, pokud Sari, tak asi už palce. Zkus se v katalogu podívat na vrapovky, jestli ty nemají náhodou ve dvou verzích.
Petr Bohanes
 

Příspěvek 29.11.2012 18:52

Našel jsem jen ty převlečné matice ... dělají je v obou provedeních - Jak 40x4" tak 40x1/7" ..... jenže ten člověk z Mevy mi tvrdí, že to tam takto nedostanu ... že ještě potřebuji dva díly ... nějaké drátové kroužky a krytku ... myslel jsem, že jen oddrátkuju starou hadici, sundám starou matici, nandám novou, vrátím zpět a zadrátkuji ... divné ...
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 29.11.2012 19:33

Musím také příspěvek, před 3 lety jsme si koupily masky MSA s tím, že prodejce "OBCHOD - HASIČI.CZ" udával, že jdou k saturnům, bohužel nešly a tak jsme masky reklamovaly a nějaký prodejcem domluvený technik z Mevy nám poslal po 3 měsících redukce s tím, že jdou přímo na saturny a opět závit na redukci špatný, další dva roky jsme se domáhali jiných redukcí a do dnešního dne nemáme nic,prodejce už nereaguje!!! Nakonec pomohl soustružník a redukci vysoustružil a konečně máme klid, masky i s redukcemy máme odzkoušené i s revizemi. Pozor tedy na to co kupujete a kde to kupujete.
Míra
 

Příspěvek 29.11.2012 19:59

Přesně to je to, očem jsem mluvil, Miro ... sám jsem schopen si v krajním případě nechat redukci odsoustružit. Víš ale, co mě zajímalo - z jakého materiálu jsi nechal redukce dělat .. hliník, dural, mosaz, nebo silon ? Poraď ... sám jsem nad tím uvažoval. Ovšem do té doby, než k tomu přistoupím, zkusím všechny ostatní možnosti. Díky moc za Tvůj názor .... !
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 29.11.2012 20:41

Re Vojta: jenže to je přesně to co ty potřebuješ. Z původní hadice se sundá ta nepasující převlečná matka (bývalo to stříbrná metrická a černěná v palcích) a nasadí se ta nová se správným závitem. Ostatní ti už bude pasovat. Protože je to zásah do DP, tak doporučuji "bedlivý dohled" někoho z CHTS, ale jinak je to otázka 5 minut práce.
Petr Bohanes
 

Příspěvek 29.11.2012 20:54

Už jsem to trošku pochopil .... ten technik z Mevy mi nutil 3 díly:
- převlečno umatici Rd40x1/7"
- vázací drát na navázání hadice
- krytku navázené hadice

Ten člověk mi narovinu řekl, že mi samotnou převlečnou matici neprodá. Prodal by mi jen tento komplet, což se mi zdá trochu zbytečné. Sice možná nebudu mít jinou možnost, ale čekal jsem, že koupím za pár desítek korun matici a bude to. Myslím si, že s mojí zručností by to neměl být žádný problém. Nevím v čem bude vázací drát tak speciální a nevím k čemu je nutná krytka .... krytka tam přeci musí být i z předchozí masky CM-4. Asi chtějí jen prodat .... netuším
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 30.11.2012 13:28

Krytka bude beztak ten gumový kroužek co zakrývá vazací drát na vrapovce. A kolik si v Mevě účtují za jednu sadu?
Petr Bohanes
 

Příspěvek 30.11.2012 13:51

A ty myslíš, že ta krytka u předchozího provedení s maskou CM-4 nebude, nebo že nebude použitelná ? Dnes mi bylo řečeno, že taková sada vyjde asi kolem 250,- bez DPH a bez pošty .... jenže mě asi nic jinýho nezbyde. Čekal jsem, že někde koupím za pár korun matici abude po problému. Když tak začínám sčítat náklady, které do toho dávám z vlastní kapsy, tak mě to odrazuje .... ale asi s tím nic neudělám
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 30.11.2012 17:04

No to neuděláš, Vojto, jak jsem řekl. Drátek je speciální v tom že je ,,homologován" s DP, pak ti to nemusí projít revizí a zaplatíš novou vrapovku. Soustružit nějakou redukci je taky možnost ale do toho bych nešel.
250,- se ti zdá moc? koukni kolik stoji nová láhev nebo nosič na saturny, to jsou taky palby. Obec ti to nechce proplatit?
Mara264
 

Příspěvek 30.11.2012 17:20

Obec nám nechala převést staré dejcháky z HZS a pokud chce někdo "komfort" pořídí si jej z vlastní kapsy. Na dejchákách byly staré steřelé CM-4 .... já si objednal CM-5 po pročtení diskuzí na webu schválně se závitem 40x1/7" ..... a udělal jsem blbost. Měj jsem si vzít se závitem 40x4" a bic bych neřešil. Škoda no ... dal jsem na téma v dobrém slova smyslu, ale měl jsem dát na sebe ... ikdyž tam to bylo napsané ve svém smyslu taky správně. Ale jak jsem řekl, moje blbost. Když si představím, kolik jsem do toho nastrkal vlastních peněz ... boty, radiostanice Motorola GP340 - nabíječka, 2x baterie ... maska CM-5 .... jen platím .. a stále to nekončí .... ale to je moje chyba, že sjem uvízl na takovéto blbosti .... doufal jsem, že se doma bude někomu válet matice Rd40x1/7"

Každopádně děkuji všem, kteří byli ochotni mi poradit ... vážím si toho
Vojtech Peterka
 

Příspěvek 30.11.2012 17:59

Ještě me napadlo kontaktovat Gumárny Zubří jestli nedokážou vyměnit celý náustek, to je totiž výrobce. jinak nevim no koupit, napsat to na materiál z obce at to proplatí.
Mara264
 

Zpět na Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy